nyaralás betegségek

Praktikák, amiket bevetnek az orvosok, hogy elkerüljék nyaralás alatt a betegségeket

Egy élményekkel teli nyaralás után szeretünk magunkkal hozni otthonunkba hangulatos ajándéktárgyakat és apróbb emlékeket, nem úgy az utazás alatt összeszedett betegségeket. Egy kellemetlen megfázás, emésztési probléma vagy más vírusos megbetegedés azonban gyakran beárnyékolhatja a pihenést, akár még a kikapcsolódás alatt, akár már otthon jelentkeznek a tünetek. Ám ennek nem kell minden esetben evidensnek lennie, ugyanis már néhány apróbb óvintézkedéssel elejét vehetjük a megbetegedésnek.

Természetesnek vesszük, hogy a nyaralás növeli a betegségek kockázatát. Előfordulhat, hogy a célországban más körülmények uralkodnak (ez a hölgy például szörnyen megbetegedett, miután mezítláb sétált a tengerparton), de belföldi kiruccanás esetén is legyengülhet immunrendszerünk az utazást megelőző stressz miatt, így fogékonyabbá válhatunk a fertőzésekre.

Ennek tudatában érdemes olyan óvintézkedéseket is tenni, amelyeket egyébként naponta nem biztos, hogy betartanánk, például az alábbi, orvosok által ajánlott előírásokat, hogy már tényleg csak a feltöltődésre kelljen koncentrálnunk.

Fertőtlenítsünk gyakrabban!

A gyakori kézmosást és fertőtlenítést nem lehet elégszer hangsúlyozni. Amellett, hogy ahol csak lehetséges, megmossuk a kezünket, mindig vigyünk magunkkal olyan kézfertőtlenítőt, ami legalább 60% alkoholt tartalmaz. Ugyanígy tartsunk magunknál fertőtlenítő törlőkendőt is, mellyel át tudjuk tisztítani az ülést, a fejtámlát, a kartámaszokat vagy a képernyőinket, telefonokat. A legbiztosabb, ha minimálisra csökkentjük a felületek érintését, vagyis amennyire lehet, nyilvános helyen kerüljük az ajtókilincsek vagy a wc-ülőke felületeit.

Maradjunk hidratáltak!

A fertőtlenítő mellett mindig tartsunk a táskánkban egy kis üveg vizes flakont vészhelyzet esetére, és amennyire csak lehet, indulás előtt kerüljük az alkoholfogyasztást. A kellő mennyiségű víz bevitellel – felnőttek esetében ez napi minimum 8-10 pohár folyadék – támogatjuk az immunrendszert, hidratáljuk a nyálkahártyát, méregtelenítünk és segítünk megelőzni az utazás közbeni hányingert, kiszáradást. Ha van rá lehetőség, elektrolittal is dúsíthatjuk italainkat, a különféle ásványi anyagok, például a nátrium, a kálium, a kalcium, a magnézium és a foszfát segítik testünk egészséges működését. 

nyaralás betegségek

Fotó: Canva

Ügyeljünk rá, hogy iható-e a csapvíz!

A globális higiéniai fejlesztések ellenére a világon 187 olyan ország van, ahol a csapvíz nem biztonságos vagy a turisták számára élvezhetetlen. Van, hogy már az is elég, ha csak a fogat mosunk a helyi vízzel, és máris kész a fertőzés.

Nem meglepő módon a csapvíz a fejlett világban a legbiztonságosabb,

többek között: az Egyesült Királyságban, Kanadában, Ausztráliában, Új-Zélandon, Európa országaiban, az USA-ban és Japánban. Ezzel szemben az olyan helyek, mint Közép-Amerika, Afrika, Ázsia és a Közel-Kelet magas kockázatúnak számítanak. Az országok listája ezen a linken látható.

Szedjünk immunerősítőt!

Szedjünk C-vitamint, magnéziumot és D-vitamint, hogy segítsük szervezetünknek felvenni a harcot a levegőben terjedő baktériumokkal szemben. A B-vitamin az utazás során jelentkező hányinger érzetét is csökkenti, különösen a B6-vitamin és a B12-vitamin játszhat fontos szerepet az immunrendszer megfelelő működésében. Amennyiben nem szeretnénk tabletta formájában fogyasztani, vagy az utazás alatti étkezésekkel is ráerősítenénk immunrendszerünkre, akkor fogyasszunk C- és B-vitaminban gazdag citrusféléket, bogyós gyümölcsöket, zöldségeket, növényi olajokat, magvakat és dióféléket. 

Kerüljük a csúcsidőszakokat!

Ha lehetséges, próbáljuk meg ne főszezonra vagy hétvégére tenni a nyaralás időtartamát, de már az induláskor is elkerülhetjük a tömeget, amennyiben inkább kora délután vesszük nyakunkba az országutat. A legnagyobb tömeg, az azzal járó stressz és bosszankodás elkerülése jó módja annak, hogy csökkentsük a kórokozóknak való kitettséget. 

A pihenésre is jusson idő

Ne ütemezzük túl az utazást, legyen idő élvezni a semmittevést is, ezért csempésszünk némi rugalmasságot a programtervbe. Amennyiben tehetjük, pihenjük ki magunkat indulás előtt, és ha van rá lehetőség, hazaérve is szánjunk egy kis időt a regenerálódásra, a régi napirendhez való alkalmazkodásra – vagyis ne este 11 órakor érkezzünk haza, ha másnap tudjuk, hogy dolgoznunk kell. Tervezzünk be plusz egy napot otthon, hogy a mosást, bevásárlást, szükség esetén a házimunkát és az átállást se kapkodás közepette végezzük.

Fontos a kiegyensúlyozott étrend

Ahogy a vitaminbevitelnél is utaltunk rá, fontos a változatosság, melyet nem csupán utazás alatt, de előtt is biztosíthatunk megfelelő kiegyensúlyozott étrenddel. Hogy szervezetünk harcra készen álljon az utazás napján, a nyaralást megelőzően is étkezzünk egészségesen, fogyasszunk kellő mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, csomagoljunk egészséges nassolnivalókat, és ügyeljünk rá, hogy egyszer se hagyjunk ki étkezést a vakáció alatt sem. 

Krémek, gyógyszerek, rovarriasztók

Csomagoláskor semmi esetre se felejtsük otthon a naptejet, pontosabban a legalább 30-as (de inkább 50) SPF értékű fényvédőt, főleg ha sok időt tervezünk tölteni a szabadban. Amennyiben főleg természetjárásról, kirándulásról van szó, vagy trópusi területekre megyünk, gondoskodjunk rovarriasztóról, szúnyogok, kullancsok és poloskák elleni szerről, mert ezek a rovarok számtalan fertőzést terjeszthetnek.

Nem mindig könnyű útközben beszerezni a legfontosabb gyógyszereket, úgyhogy érdemes előre gondolkodni. Legyen kéznél már a bepakoláskor fájdalomra, gyulladásra, lázra, gyomorpanaszokra egy-egy készítmény, akár természetes eredetű alternatíva is, és persze a sebtapaszt és az izomlazító krémeket is passzírozzuk be a táska valamelyik elülső zsebébe. 

Kiemelt kép: Getty Images