Ha az idei nyaraláson is felelősen napfürdőztél, azaz szorgosan kented magad újra és újra, hordtál szalmakalapot és nem égetted a bőröd a legforróbb órákban, minden valószínűség szerint egészséges, kellemes barnasággal tértél haza, amit szeretnél a lehető legtovább megőrizni.

Amikor bőrünket napsugárzásnak tesszük ki, szervezetünk egy melanin nevű pigmentet termel, mely fokozatosan egyre sötétebbé teszi a bőrt, ezzel segítve annak védelmét a káros sugaraktól. Ha nem vagyunk elővigyázatosak, a folyamat gyors és viharos, a végeredmény pedig leégés, ami nemcsak rövidtávon rendkívül kellemetlen, de hosszú távon is rettenetesen káros.

A barnaság ugyanakkor kialakul leégés vagy egészségtelen napozási szokások nélkül is: közepesen világos bőrömet végig 50+ naptejjel kenve is sötétebb a bőröm nyaralás után, mint egyébként. Meg kell mondjam, tetszik, amit látok, ezért utánanéztem, hogy lehet az egyébként 7-10 napig tartó barna árnyalatot a lehető legtovább megőrizni.

Hidratálás kívül és belül

A hidratált bőr tovább marad napcsókolta árnyalatú. Ezért, ha azt szeretnéd, hogy akár hetekig is megmaradjon a strandon szerzett szín, kulcsfontosságú, hogy elegendő nedvességgel lásd el a szervezetedet kívül-belül. Igyál ilyenkor a szokásosnál is több folyadékot, és hidratáld egész testedet kívülről is, kedvenc testápolóddal vagy testvajaddal. Figyelj viszont, hogy ilyenkor ne használj tömény olajat, például az egyébként melegen ajánlott olívaolajat, mert az egyenetlenné teheti a bőröd színét.

Zuhanyzás hűvös vízzel

A túl forró víz persze egyébként sem tesz jót, nyáron meg ki is vágyna óriás gőzökre, jó azért, ha tudod, hogy a túl meleg víz bőröd bronzos színét is kikezdi. A forró víz hatására ugyanis kiszárad és néhány nap múlva hámlani is kezdhet, véget vetve ezzel a barnaságnak. Ha ilyentájt nem is merült fel benned, hogy otthon tűzforró habok közé merülj, fürdőbe menet azért tartsd észben, hogy ilyenkor nem tesz jót a negyven fokos víz se.

Semmi hámlasztó

Szánj néhány percet arra, hogy felülvizsgáld a rendszeresen használt bőrápoló termékeidet, mert egyes készítmények hamar véget vethetnek a barnaságnak. Érdemes vigyázni például a szalicilsavat tartalmazó termékekkel: ezek az egyébként remek készítmények hámlásra serkentik a bőrt, ami így nagyon hamar ismét kifakulhat.

Sminkelj bronzosra

Ahogy tested barnaságát egy csillogó vagy bronzos testápoló kiemelheti, arcot szépségét bronzosító gyöngyökkel, vagy egyéb bronzos árnyalatú termékekkel érdemes kiemelned. Nagyon jól fog állni akkor is, ha ősztől tavaszig nem illik a színeidhez.

Folytasd a fényvédelmet

Attól, hogy lebarnultál, bőrödet ugyanúgy védeni kell! Nemcsak a hosszú távú egészségkárosodás kivédése érdemében, de azért is, mert ha a kellemes barnaságra leégsz, bőröd 1-2 nap múlva lehámlik. Ha már nem is nyaralsz, jártadban keltedben kend be legalább harminc faktoros készítménnyel minden olyan bőrfelületedet, ami ki van téve a napnak.

napbarnítottság

Védd magad!( Fotó: Getty Images)

Kenj önbarnítót

Ha kísérleteztél már nyár elején önbarnító krémekkel és egy-egy olcsóbb készítménnyel megjártad, mert foltos lettél, van egy jó hírünk így a nyár derekán. Az önbarnítókat épp akkor a legjobb használni, amikor már van egy kis színed, mert így kisebb eséllyel lesz foltos a végeredmény,

a bennük lévő hidratáló pedig segíthet az eredeti színt is hosszabban fenntartani.

Emeld ki a színt

Ha azt szeretnéd, hogy barnábbnak tűnjön a bőröd, játssz rá a hatásra kicsit a színekkel is. A fehér és a pasztell árnyalatok a világosabb bőrűek lebarnulását emelik ki, egy fekete ruha viszont az egyébként is sötétebb tónusú bőr frissebb barnaságát hangsúlyozza ki. A legjobb az egészben, hogy ezek az árnyalatok segítenek elrejteni azt is, ha erősebben megizzadtál. 

Egyél jól!

Egyes tápanyagok segíthetnek a könnyebb, egyenletes barnulásban és abban is, hogy a nehezebb megszerzett szín hosszabb ideig megmaradhasson. A piros és narancs színű ételekben, például az édesburgonyában, sárgarépában, sárgabarackban és mangóban található béta-karontin ezek közé tartozik, és ha eleget fogyasztasz ezekből, a narancsos árnyalatot még bőrödön is észreveheted. Egyél tirozint tartalmazó ételeket is, mert ez az aminosav is segíthet abban, hogy hosszabb ideig megőrizd napbarnított bőröd. Jöhet az pulykahús, a túró, a tojásfehérje és az avokadó is. 

Ne most szőrteleníts!

Ha szőrtelenítesz (az ezzel kapcsolatos legújabb trendekről nemrég írtunk), légy előrelátó, és még a napfürdőzés előtt végezd vagy végeztesd el a műveletet, mert borotválással vagy gyantázáskor, borotváláskor bőröd felső rétegéből is lesodródik, épp az, ami a szép színt adná. 

D- vitamin

A D-vitaminnak az utóbbi években egyébként is nagyon jó lett a sajtója, egyre többen szedünk valamilyen, ezt az anyagot is tartalmazó étrendkiegészítőt, melynek bizonyított immunerősítő hatása van.

Jó tudni, hogy barnaságunk védelme érdekében is érdemes szednünk,

mint ahogy azt is, hogy a megfelelő bevitel a napvédelemben is fontos szerepet játszhat. 

A napfény nemcsak jókedvet, de kellemesen barna színt is eredményez, ezért ilyentájt nagy a kísértés, hogy a lehető legtöbbet legyünk a szabadban. Kint lenni remek ötlet, de a napvédelem fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni: a kellemesen barna szín megőrzése fontos kérdés lehet, de semmi sem olyan fontos, mint egészségünk megőrzése. Akár itthon vagyunk, akár nyaralunk valahol, vegyük komolyan bőrünk védelmét: kenjük magunkat magas faktorszámú naptejjel, hordjunk kalapot, sapkát, kendőt, az érzékeny bőrűekre és a gyerekekre különösen figyeljünk oda, és húzódjuk árnyékba 10 és 16 óra között. 

Kiemelt kép: Getty Images