kréta

Kréta, festőállvány és más különös eszköz a konyhában – meglepő, mire vetheted be őket

Nem árt néhány tárgyat kéznél tartani a konyhában, ugyanis felgyorsíthatják a sütés-főzést és a rendszerezésben is segítségünkre lehetnek. Elsőre talán meglepőnek tűnhet, mit keres a konyhában a festőállvány vagy az iratcsipesz, ahogy a krétáról is hamarabb jutna eszünkbe az iskola, mint a tűzhely körüli sürgés-forgás, de aggodalomra semmi ok. Az alábbi hétköznapi eszközökkel még a híres titkosügynök, MacGyver találékonyságát is lepipálhatjuk.

Vannak bizonyos tárgyak, melyeken nem ütközik meg a szemünk, ha belépünk egy átlagosan felszerelt konyhába (itt egy szakértő tippjeit is megosztottuk, hogyan varázsolhatunk a szokványosból álomkonyhát). Ilyenek például az edények, serpenyők és kések, csak hogy néhányat említsünk azokkal a különös dolgokkal szemben, melyek bár nem szerepelnek a konyhai berendezések listáján, nagyon is praktikusak lehetnek a hétköznapokban.

Kréta a foltok ellen

A krétapor kiválóan működik, ha például zsírfoltot szeretnénk eltávolítani ruháról vagy textíliáról. Használat előtt teszteljük a krétát egy kisebb ruhadarabon, hogy megbizonyosodjunk róla, nem okoz kárt vagy elszíneződést. Ezt követően egy kanállal kaparjuk le a felesleges zsírt a szennyezett anyagról. A krétát reszeljük vagy törjük finom porrá egy kistányérra, szórjuk be vele közvetlenül a foltot és egy puha kefével finoman dörzsöljük bele.

A krétapor magába szívja a zsíros szennyeződést, ha néhány percen át hagyjuk, hogy bejusson a szövetbe.

Ezután nincs más dolgunk, mint letörölni egy tiszta szivaccsal és addig dörzsölni, amíg a kréta a folttal együtt el nem tűnik. Végezetül mossuk ki az anyagot mosógépben, hogy teljesen eltávolítsuk a maradék foltokat és kellemetlen szagokat. Ha kréta épp nincs otthon, az azonnali folteltávolításban még a szódabikarbóna, a citromlé, az ecet és a só is hasznunkra lehet.

kréta

Fotó: Canva, nőklapja.hu

Rendszerezés festőállvánnyal

A munkahelyi környezeten túl a konyhában is jó szolgálatot tesznek a különféle öntapadós tervezők, különösen, ha például a hűtő ajtajára rögzítjük őket, ahol mindenki nyomon követheti a heti menetrendet. A hétköznapi teendők listázása mellett a tervezett utazásokat, időpontokat, különórákat is felvihetjük rá – a kréta már úgyis kéznél van –, ráadásul a konyha otthonunk egyik legforgalmasabb pontja, így keresve sem találhatnánk jobb helyet az emlékeztetőknek.

Szintén az irodából inspirálódva tegyünk félre néhány iratcsipeszt is, ugyanis számtalan megoldást kipiálhatunk vele: lezárhatjuk a fűszeres zacskókat, a sütőpapír vagy a liszt, a cukor papírtasakjának száját, de a szakácskönyvben is jó szolgálatot tesz, mint rögzíthető könyvjelző vagy sorvezető. És ha már szakácskönyv, kutassuk elő régi iskolai festőállványunkat (az asztali verziót persze), vagy ha nem volt eddig, akkor szerezzünk be egyet, ugyanis a szakácskönyvek kitámasztásától kezdve a csekkek, számlák, postai küldemények tárolásán át a vágódeszkák dekoratív rendszerezéséig változatosan felhasználhatjuk.

Hétköznapi tárgyak új élete

Természetesen nem csupán oda nem illő tárgyakat gondolhatunk újra konyhai környezetben (egy életmódblogger szerint a fürdőszobai zuhanysapka például remek a mikrós ételek letakarásához), elsőre talán nem is gondolnánk, hogy a megszokott eszközök alapvető funkciójukon túl is mennyi mindenre jók lehetnek még. A multifunkcionális olló mellett – melyet a papírvágás mellett borosüveg nyitására, húsok feldolgozására és fűszerek vágására is bevethetünk – a fogpiszkáló a másik olyan eszköz, mely rendszeresen előkerül.

Fotó: Getty Images

A fogpiszkáló nemcsak a fogak tisztítására szolgál, hanem a konyhában is számos egyéb módon hasznos lehet. Tesztelhetjük vele, hogy átsült-e a sütemény, de apró mérete miatt tökéletes a keskeny rések tisztításához, az alapanyagok összetűzdeléséhez, koktélok díszítéséhez és vendégváró falatkákhoz egyaránt. A jégkockatartó is azok közé a tárgyak közé tartozik, melyet alapvetőnek gondolunk egy konyhában, de még megannyi kreatív módon felhasználhatunk – például gyümölcsös, kávés jégkockákat is készíthetünk vele, de tölthetünk bele olvasztott csokoládét, húsleves alapot főzéshez és joghurtot is fagyi gyanánt. 

A sort még sokáig lehetne folytatni, és a közösségi médiában terjedő videók is számtalan ötletet adnak: a zöldségpucoló például kiváló csokoládéforgácsoláshoz, a muffinsütő tortillachips készítéséhez, a pizzavágó gyógynövényaprításhoz. Tényleg csupán a kreativitás szabhat határt, ha kicsit továbbgondoljuk hétköznapi konyhai eszközeinket, és alapvető funkciójukat más megközelítésből hasznosítjuk. 

Kiemelt kép: Getty Images