A skizofrénia egy olyan, súlyos mentális betegség, amely befolyásolhatja az ember gondolkodását, érzéseit és viselkedését. A skizofréniában szenvedő betegek, úgy tűnhet, mintha elvesztették volna a kapcsolatot a valósággal, ami nyomasztó érzéseket kelthet bennük, valamint nehézségeket okozhat a hozzátartozóik és barátaik számára egyaránt. Statisztikák szerint a skizofrénia körülbelül minden 100 emberből egyet érint.
A skizofrénia leggyakoribb tünetei közé tartoznak a hallucinációk, téveszmék, gondolkodási és mozgászavarok. Ezeket a tüneteket általában az úgynevezett pozitív és negatív tünetek csoportjaiba sorolják, bár ez a megnevezés kissé megtévesztő lehet a laikusok számára, hiszen alapvetően semmi „jóra” vagy „rosszra” nem utalnak általa. Ellenben a pozitív tünetek közé azok tartoznak, amelyek bizonyos nem valós dolgok megtapasztalását írják le (tipikusan ilyenek a hallucinációk), míg a negatív tünetek egyes képességek elvesztésére utalnak, azaz például amikor a beteg elveszíti a mindennapi motivációját, szocializációs képességét, visszahúzódóvá válik és elzárkózik a külvilág elől.
Az alább (csak saját felelősségre) megtekinthető szimuláció készítői
megpróbálták pontosan azokat a helyzeteket rekonstruálni, amelyekkel egy skizofréniával diagnosztizált személy szembesülhet a mindennapjai során.
Sokan (betegek és nem skizofrének egyaránt) üdvözölendőnek tartják a felvételt, mivel az lehetővé teszi, hogy szélesebb körben jobban megérthessük az ebben a mentális betegségben szenvedő személyek viselkedését.
A főszereplő nézőpontjából felvett szimuláció azzal kezdődik, hogy a beteg nem tudja, pontosan hol is van, majd egy élelmiszerbolt felé sétál, miközben különböző, idegen emberi hangok olyasmit mondogatnak neki, hogy „ez az egész értelmetlen”, „még az a gyerek is tudja, hogy hülye vagy”, „ne menj be oda”. Ezután a beteg mégis belép az üzletbe, a sorok között sétálgatni kezd, válogat a termékek között, de a hangok továbbra sem csitulnak, sőt, fenyegetően zengik a fülébe, hogy „vigyázz!”, „senki sem törődik veled”, „a borosüvegek kihallgatnak”.
A szimuláció előrehaladtával a sértések, a paranoid és intruzív (betolakodó) gondolatok és a furcsa parancsok szinte egybeolvadnak, mire pedig a beteg elhagyja a boltot, a hangok már egyenesen hadarva biztatják arra, hogy végezzen magával, majd egy rendőrsziréna hangja sejlik fel, amitől a főszereplő érzékelhetően pánikba esik. „Azt hiszed, biztonságban vagy, de nem vagy” – közli vele könyörtelenül egy hang, mikor hazaér, miközben más hangok a háttérben nevetve éneklik, hogy „nem vagy egyedül” és hogy „nem tudsz elbújni”.
A majdnem 1 millió megtekintéssel bíró videót a kommentelők közül sokan félelmetesnek nevezték, az érintettek szerint pedig igen pontosan mutatja be azokat a tüneteket, amelyekkel a skizofréneknek együtt kell élniük. Egy skizoaffektív zavarral diagnosztizált nő, bizonyos Lauren külön YouTube-videóban (ezt is közöljük alább) elemezte ki részletesen a szimulációt.
Lauren azzal kezdi az elemzést, hogy leszögezi: a videó elején hallható, vélhetően a beteg saját belső gondolatait tükröző „vigyázz!” felkiáltás (akkor hallható, amikor egy kisgyerek fut el mellette) szerinte elég pontos ábrázolás, mivel a betegek valóban gyakran túlérzékenyek lehetnek az őket érő külső ingerekre. Így, ha egy váratlan inger ér egy skizofrén embert egy pszichotikus epizódja során (például hirtelen elfut mellette valaki az utcán), az „kicsit megrázó” lehet számára – magyarázza a nő.
Ezután a több különböző hangról szólva Lauren elárulta, hogy ő általában csak egy hangot hall, amit ő el is nevezett (Jennifernek, jóllehet nem egyértelmű számára, hogy Jennifer férfi vagy inkább nő), azaz rá nem jellemző, hogy egyszerre több, különböző hang szólongassa, mint ahogyan az a szimulációban hallható. Ennek ellenére nem zárta ki annak lehetőségét, hogy más betegek akár több hangot is hallhatnak egyszerre.
Lauren azt is elmagyarázza, hogy amikor intenzív pszichotikus epizódja van, akkor a fejében zajló párbeszéd tartalma valóban hasonlítani szokott ahhoz, amit a videó bemutat. „Elég durva, nem igazán kedves (dolgokat mond a hang), és egészen konkrét parancsokat ad, de mindig egy általánosan negatív hangnemben, szóval ez is elég pontos” – mondja. Lauren azt is hozzátette, hogy szintén hitelesnek tartja a videóban, amikor a hallucinációk elkezdenek interakcióba lépni a lévő valódi emberekkel –
például ő is gyakran megkapja a hangoktól, hogy akikkel éppen együtt van, azok valójában nem is szeretik őt, mindenki utálja, hazudnak neki és így tovább.
Ezután méltatta, hogy a videó vizuális hallucinációkat is megjelenít, amelyek bemutatják, hogy egy betegnek mennyire nehéz lehet egy ilyen epizód során megőriznie a higgadtságát. Ezen kívül elmondta, hogy egy epizód során a skizofrén beteg valóban hajlamos egyfajta paranoid spirálba kerülni, aminek során folyamatosan az jár a fejében, hogy mindenki, aki éppen a közelében van, utálja vagy bántani akarja őt. Kiemelte ezután az intruzív gondolatokat is, említve, hogy őt is gyakran utasítják a hangok olyasmi elkövetésére, amit egyébként nem tenne, például hogy lopjon el valamit, vagy vásároljon alkoholt.
Összegzésként elmondta a videóról: „Ez egyfajta pontos ábrázolása annak, hogy a hangok, amiket hallasz, mennyire zavaróak és nyomasztóak tudnak lenni. Azt hiszem, az egész videó egy kicsit szenzációhajhász, de összességében, azt hiszem, elég jól ábrázolta, hogy milyen is ez az egész”.
A skizofrénia nem úgy működik, ahogyan gondoljuk
A skizofrénia kezelése jó esetben komplex, gyógyszeres kezelésből és különféle pszichoszociális beavatkozásokból áll. A gyógyszeres kezelés jól tudja kontrollálni a pozitív tüneteket, segíthet megakadályozni a visszaesést, de a negatív tüneteket nehezebb csökkenteni. Ebben csak az utóbbi időben történt előrelépés: az utóbbi egy-két évtizedben jelentek meg olyan gyógyszerek, amelyek jól hatnak a negatív tünetekre is. A gyógyszerek a pozitív tünetek egy részét – a nyugtalanságot, a szorongást, az agitáltságot – elég gyorsan, akár egy-két napon belül is csökkentik, de
az összetettebb tünetek, a hallucinációk és a téveszmék, illetve a negatív tünetek csak hetek, hónapok után enyhülnek.
Korábban azt gondolták, hogy a pszichotikus betegek, és így a skizofrének kevesebb életellenes bűncselekményt követnek el, mint a nem skizofrének. Viszont úgy tűnik, ezt csak azért látták így, mert régebben a skizofréneket elzárták a társadalomtól, hosszú ideig tartották őket pszichiátriai osztályokon, illetve sokukat a büntetés-végrehajtásban. Amióta a pszichiátria forgóajtós, tehát a beteget a tünetek javulása után elengedik, picit nagyobb a bűnelkövetési arány a skizofrének között. Jellemző az is, hogy náluk a cselekmény kóros motivációjú, bizarr. Ez azt jelenti, hogy az elkövetési módok esetükben az átlagosnál durvábbak, kegyetlenebbek.
Sokan gondolják, hogy a mentális zavarok és a skizofrénia között fokozati különbségek vannak, de ez nincs így. Egy egyszerű pánikbeteg, egy depressziós, szorongásos zavaros beteg nem lesz skizofrén, állapota abba az irányba nem fajul el. A skizofrénia önálló kórkép, nem olyan, mint egy tüdőgyulladás, amely egy nátha felülfertőződésével is kialakulhat – írja a HáziPatika.
Van segítség
Ne felejtsük el, hogy mentális problémáinkkal nem kell egyedül megküzdenünk, és legfőképp nem kell titkolnunk ezeket! A szégyenérzet, a mentális betegségeket övező tabuk akadályozzák az érintetteket abban, hogy minél hamarabb szakszerű segítséget kapjanak, és jobb életet tudjanak élni. Beszéljünk nyíltan a problémánkról családtagjainkkal, barátainkkal, és szükség esetén forduljunk segítségért a megfelelő szakemberhez (életvezetési tanácsadóhoz, pszichológushoz, szakorvoshoz)!
Kiemelt kép: Getty Images