Azt, hogy a D-vitamin jót tesz a szervezetünknek, régóta tudjuk, és több éve annak is, hogy igazán nagy felhajtás van körülötte: szedése ma már olyan alapvetés, mint az, hogy C-vitamint kapunk be, ha úgy érezzük, kezdünk ledőlni a lábunkról. Sokan vitatják ugyanakkor, hogy szükség van-e táplálékkiegészítőként való alkalmazására egy egyébként kiegyensúlyozott étrend és elegendő, a szabadban töltött idő esetén.
Egy a témával kapcsolatos legújabb tanulmány – ha ezt a kérdést nem is dönti el – érdekes és
fontos összefüggésre mutat rá a D-vitamin szedése és a szívroham esélyének csökkenése között.
Bár a kutatás csak kisebb mértékű kockázatcsökkenésről számol be D-vitamin szedése esetén, a felfedezés mindenképpen figyelmet érdemel, mivel a szívroham világszerte a vezető halálokok közé tartozik és egyre többeket, férfiakat és nőket is érint, ezért óriási jelentősége lehet kockázat akár egészen minimális lefaragásának is.
A tanulmány vezető szerzője, Rachel Neale epidemiológus, az ausztráliai QIMR Berghofer Orvosi Kutatóintézetmunkatársa szerint ez a valaha volt második legnagyobb olyan tanulmány, amely a D-vitamint tartalmazó étrendkiegészítőket, és azok a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatos kölcsönhatását vizsgálja. A tanulmány valóban igen jelentős méretű volt: 21 302, 60 és 84 év közötti beteget vontak be a kutatásba, melynek során a kísérleti alanyok D-vitamin-kiegészítőt, vagy placebót kaptak öt éven keresztül.
„Vizsgálatunk szerint a D-vitamin-pótlás csökkentheti a súlyos szív- és érrendszeri események kockázatát, a védőhatás pedig még kifejezettebb lehet azoknál, akik egyébként koleszterincsökkentőket és más szívbetegség elleni gyógyszereket szednek” – mondta el Neale.
A D-vitamint szedő csoportban a résztvevők 6 százalékánál fordult elő súlyos kardiovaszkuláris esemény a vizsgált időszak alatt, míg a placebót szedők 6,6 százalékánál következett be valamilyen súlyos, a keringési rendszert érintő megbetegedés. Ami pedig konkrétan a szívrohamot illeti: a D-vitamin-csoportban 19 százalékkal alacsonyabb volt az azt elszenvedők aránya, mint a kontrollcsoport tagjai közt.
D-vitamin és kolesztericsökkentők
A D-vitamin tehát kis mértékben csökkentette a szívproblémák kialakulásának kockázatát és jelentősen a szívroham kialakulásának esélyét. A statisztikák azt is kimutatták, hogy a
D-vitamin-kiegészítők nagyobb hasznot hoztak azok számára, akik már a vizsgálat kezdetekor koleszterincsökkentőket vagy más szívvédő gyógyszert szedtek
(ilyenek a D-vitamint és a placebot szedő csoportban egyformán voltak), a kutatók szerint ez egy másik érdekes eredmény, amelyet tovább kell vizsgálni. „Nem vagyunk benne biztosak ugyanis, hogy miért mutatkozott ez a többletelőny – mondta Neale. Elképzelhető, hogy a dolog azzal van összefüggésben, hogy a már eleve gyógyszert szedő betegek esetében a vizsgálat kezdetén is magasabb volt a szívroham-kockázat, így nagyobb volt a javulás lehetősége is”. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy senkinek sem szabad elkezdenie D-vitamin-kiegészítőket szedni pusztán a szíve egészsége érdekében anélkül, hogy erről előbb ne konzultálna orvosával, és különösen igaz ez a krónikus betegséggel küzdő és/vagy küzdő idősebb emberekre.
Vita a vitaminokról
A vitaminpótlás ellenzői úgy vélik, felesleges tonnaszám (na jó, ezer milligramszám) szedni a különféle vitaminkészítményeket, mert ezek felszívódása sosem lesz olyan jó, mint az ételekből bevitteké, jó részüket egyszerűen kipisiljük, miközben egyes vitaminok túlzó fogyasztása túladagoláshoz vezethet. A vitaminszedést pártoló tábor viszont azzal érvel, hogy a mai mezőgazdasági viszonyok mellett (kizsigerelt, tápanyaghiányos földek, idő előtt betakarított termények) csaknem lehetetlen természetes forrásból elegendő vitamint bevinni, és a vitaminhiányos állapotok jóval nagyobb gondot okoznak, mint az esetleges túladagolás.
Ha szeretnénk (kapszulák ide-vagy oda) több D-vitaminhoz jutni, a szakértők azt javasolják, legyünk (természetesen megfelelő napvédelem mellett) sokat a szabadban és együnk több olajos halat és tojássárgáját is. Korábbi cikkünkben részletesen, kardiológus segítségével gyűjtöttük össze a szívbarát étrend legfontosabb ismérveit.
Kiemelt kép: Getty Images