A 20. század egyik legjelentősebb, világszerte ismert írója cseh és francia kettős állampolgár volt. Párizsban halt meg kedden, hosszú betegség után – írta a CTK az író feleségére, Vera Kunderára hivatkozva.

94 éves korában elhunyt Milan Kundera cseh születésű regényíró, drámaíró – erősítette meg szerdán Anna Márazková, a brnói Morva Tartományi Könyvtár szóvivője a CTK cseh hírügynökség értesülését, amit korábban a cseh közszolgálati televízió bejelentése alapján a Reuters is megírt. Felesége, Vera Kundera bejelentése alapján a 20. század egyik legjelentősebb, világszerte ismert írója Párizsban halt meg kedden, hosszú betegség után. Leghíresebb regénye a 60-as években megjelent, 44 nyelvre lefordított A lét elviselhetetlen könnyűsége, amiből 1988-ban film is készült Daniel Day-Lewis és Juliette Binoche főszereplésével.

Kundera Brnóban született 1929-ben, és sokáig nem az irodalom felé, hanem inkább a zene irányába kacsintgatott. Mivel apja zenetudós volt, mielőtt egyetemre ment, ő is dzsessz-zenészként dolgozott (de a kétkezi munkát sem vetette meg), és végül Prágában, a Károly Egyetemen tanult tovább, ahol zenetudományt, irodalmat, filmművészetet és esztétikát hallgatott. 1967-ben jelent meg a személyi kultuszt kifigurázó Tréfa című regénye, ami miatt persona non grata lett hazájában: kizárták a pártból, egyetemi állását elvesztette, könyveit száműzték a boltok és a könyvtárak polcairól. Ennek ellenére támogatta a ’68-as Prágai tavaszként elhíresült reformfolyamatot is, amivel további konfliktusokba került a csehszlovák kommunista hatalommal – ennek következményeként 1975-ben végleg emigrált Franciaországba. Ezután hazáját csak ritkán látogatta, a kilencvenes évektől kezdve pedig kizárólag franciául alkotott. Csehszlovák állampolgárságtól meg is fosztották 1979-ben, amit csak 2019-ben kapott vissza.

Bár az író a rendszerváltás után is csak ritkán látogatott el szülőhazájába, és gyakorlatilag soha nem kapcsolódott be a csehországi irodalmi és kulturális életbe, művei és élete iránt tartósan nagy az érdeklődés a csehek körében. A közelmúltban megjelent új, regényes Kundera-életrajz Jan Novák publicista tollából – a Kundera: Csehországi élet és kor – igazi sikerkönyv lett, napokon belül elfogyott a könyvesboltokból, majd az utánnyomását is elkapkodták. Jan Novák erre reagálva bejelentette: azt tervezi, hogy megírja Kundera franciaországi éveinek a történetét is.

A Morva Tartományi Könyvtár (MZK) önálló részlegeként létrehozott Milan Kundera Könyvtár a hetvenes évek második felétől Franciaországban élő cseh író 44 nyelven megjelent több mint 3000 könyvét, a szerző személyes archívumának és levelezésének jelentős részét, valamint a világban kiadott művei fogadtatásának sajtóvisszhangját tartalmazza. Maga az író 2020-ban a szülővárosában, Brnóban működő Morva Tartományi Könyvtárnak adományozta könyveit, cikkei, levelei archívumát és más dokumentumokat.

Milan Kunderát gyakran emlegették az irodalmi Nobel-díj egyik esélyeseként. Munkásságát 1985-ben Jeruzsálem-díjjal jutalmazták. 1987-ben Nelly Sachs-, 1994-ben Csehországban Jaroslav Seifert-, 2000-ben Herder-díjat, 2001-ben Paul Morand-díjat kapott. 2009-ben életműve elismeréséül a Francia Akadémia Simone és Cino del Duca Alapítványának díjával tüntették ki.

Forrás: kjk \ pbe MTI; Fotó: Getty Images