Aki nem használja, az is megszokhatta már, hogy a TikTok nevű közösségimédia-platform szolgáltatja, sőt formálja a legújabb (és néha teljesen agyament, olykor akár ártalmas) trendeket. Legyen szó tanulásról, az egykori Diana hercegné hajszárítási útmutatójáról vagy éppen arról a hajmeresztő elképzelésről, miszerint a menstruációs vér mint arcmaszk csodákat tesz (spoiler: nem), a sort sokáig folytathatnánk. Persze nem mindegyik TikTok-dili komplett marhaság, például a zselébőr sem az.
Valójában tavaly kezdődött a jello skin-mánia, de idén is tart, ezért jobbnak tűnt szót ejteni róla. Ez a bizonyos zselébőr igazából egy egészséges bőrképet jelent, ami telt, hidratált és ruganyos, szinte olyan, mint a friss zselé állaga – és a trend hű követői szerint még a fényének is olyannak kell lenni. A kifejezést a @glowwithava nevű felhasználó alkotta meg még 2021-ben, akinek egy arckezelés során magyarázta a zselészerű bőr jeleit kozmetikusa. Íme:
@glowwithava JELLO SKIN 💙 we want that bounce back people! #jelloskin #collagen #beautytipswithava #bouncy ♬ original sound - AVA
A kifejezés szinte azonnal szárnyra kapott, és influenszerek hada, a különféle kozmetikai márkák és szakértők mind lelkesen vetették bele magukat a jello skin kérdésébe, tippeket és trükköket cserélve arról, hogyan lehet a legjobban elérni az áhított, zselés érzést.
Bár a trend nem mentes az ellentmondásoktól (az eredeti videóban szereplő arcápoló a „tökéletes kollagénszintnek” tulajdonítja a ruganyosságot, ez pedig nagyrészt genetikai eredetű), ez az első olyan arcápolás trend, ami nem annyira a kinézetre, sokkal inkább az érzetre fókuszál. A bőr nemcsak a kollagéntől, hanem az elasztintól is feszes. Míg a kollagén felelős a bőr szilárdságáért (magas szakítószilárdsága ellenállóvá teszi a bőrt), addig az elasztin nevű fehérje olyanná teszi, mint amilyen a gumi: ruganyossá. A zselébőrhöz azonban kell még valami.
Így lehet jello skinünk!
A bőrgyógyászok többsége három meghatározó tényezőt lát a dús, trambulinszerű bőr-ruganyosság mögött: a már említett kollagén és elasztin, illetve a víz mesterhármasát, mivel ezen molekulák mindegyike elengedhetetlen ahhoz, hogy a bőrünk fiatalosnak tűnjön. Az évek múlásával, mint tudjuk, sajnos leáll a kollagéntermelés, a bőr rugalmassága csökken. Bőrünk elvékonyodása veszélyezteti a bőr természetes védőrétegét, ami pedig bőrszárazsághoz vezethet. De akkor mi a teendőnk?
A szép bőr (ahogy az egészségünk) titka is mindig a megelőzéssel kezdődik ugyebár, ezért az első és legfontosabb, hogy megőrizzük bőrünk már meglévő kollagénszintjét, megvédve azt a nap káros hatásaitól és a negatív környezeti hatásoktól is.
A jelszavaink legyenek: C-vitamin, antioxidánsok, SPF, retinoid, hidratáló krém, hialuronsav és rendszeres hámlasztás.
Utóbbival nyáron vigyázzunk, és eszünkbe se jusson másnap 50 SPF-nél kisebb védelemmel napfényre menni! Illetve van még egy dolog, amit a még látványosabb eredményért tehetünk – a fent említett hatóanyagok használata mellett. A rendszeres(!) arctorna vagy arcjóga, vagy ha inkább a hi-tech kütyükre szavazol, akkor mondjuk egy mikroáramos eszköz tökéletes kiegészítői lehetnek a már meglévő bőrápolási rutinodnak.
A svéd Foreo például a Bear nevű kütyüt kínálja e célra. Egy háromperces kezelés már jól megtornáztatja az arcizmokat, amik megemelkednek, hangsúlyosabbá téve az arckontúrokat. És mivel a mikroáramos masszázs serkenti a vér- és nyirokkeringést, növeli a kollagén- és elasztintermelést és a sejtaktivitást, csökkenti az ödémákat és a puffadtságot, hatékony eszköz lehet a kívánt bőrérzet kialakításához. Ilyen eszköz egyébként a NuSKin ageLOC Galvanic Spa rendszere is vagy a Rio nevű márka 60 Second Neck Tonere, amely nevéhez hűen elsősorban a nyak feszesítését célozza.
Ha mindez nem elég
Ha úgy érezzük, bőrünknek extra segítségre van szüksége, választhatunk a különféle mikrotűs kezelések közül (a dermapen, mezopen is tökéletes megoldás lehet). Ez hatékonyan segíti a bőr regenerációját, és minden bőrtípus és számos bőrprobléma esetén alkalmazható eljárás lehet a kollagéntermelés serkentésére. Az eljárás során apró mikrosérülések keletkeznek, ez pedig serkenti a bőr gyógyulási folyamatát, így az több kollagént és elasztint termel majd. A mikrotűs kezelést mindenképpen kúraszerűen kell alkalmazni, és fontos, hogy jó szakembert válasszunk!
Ami tehát jó a jello skin trendben, hogy a ragyogó bőrt és fényt nem sminktermékekkel akarja elérni, hanem az általános ápolásra helyezi a hangsúlyt. Mondhatni holisztikus megközelítéssel, elvégre, ha jól táplálkozunk és mozgunk, megfelelően alszunk és a bőrünket is jól ápoljuk, nemcsak belül, de kívülről is ruganyosak és egészségek leszünk.
Kiemelt kép: Foreo/Getty Images/nőklapja.hu