Ha nyár, akkor napsütés, vakáció és természetesen fürdőzés. Az utóbbi időben mi sem fukarkodtunk informatív cikkekkel a témát illetően: felfedtük például a tökéletes fürdőruha titkát, ajánlottunk szórakoztató strandolvasmányokat, de kitértünk a praktikus csomagolásra és a tenger hullámainak veszélyeire is. A nyári utazás sokak számára egyenlő a vízparti kikapcsolódással, mely nem csupán hűsítő időtöltés a forróságban, de olyan további szórakozási lehetőségeket is nyújt, mint a vízi sportok vagy a hajózás, és persze egy romantikus partmenti sétára sem tudnánk nemet mondani. Mielőtt azonban tervezetet írunk a lehetséges úti célokról, nem árt, ha a legveszélyesebb strandok listáját is szemügyre vesszük, nehogy egyenesen a cápatámadások vagy a kitörő vulkánok „paradicsomában” találjuk magunkat.
Félelmetes lények Ausztráliában
Az Észak-Queenslandben, Ausztráliában található Cape Tribulation neve sok utazó számára figyelmeztetésül szolgálhat, a mesebeli környezet ugyanis félelmetes lényeket rejt. A településen hemzsegnek a medúzák (például az irukandzsik), a mérges kígyók, a krokodilok és a világ legveszélyesebb madarai, az esőerdőkben őshonos kazuárok is itt élnek. A röpképtelen futómadarak akár két méter magasra is megnőhetnek, ha pedig provokálják őket, erőteljes lábaikkal és hosszú karmaikkal halálos sebet ejthetnek áldozatukon. Ausztráliában egyébként legalább 6 olyan strand van, amit különösen veszélyesnek tartanak.
Kitörni készülő vulkánok Hawaiin
A Vulkánok Nemzeti Parkban található Kilauea fekete homokos partjai hívogatónak tűnhetnek, de a valóságban rendkívül veszélyesek, a strandok ugyanis a világ egyik legveszélyesebb vulkánja, a Mount Kilauea mellett fekszenek, amely 1983 óta folyamatosan aktív. Az Amerikai Egyesült Államok szövetségi kormányának földtani intézete szerint a víz hőmérséklete elérheti akár a 70 Celsius-fokot is.
Floridában van a cápatámadások „fővárosa”
Az utóbbi időben megsokszorozódott a fürdőzőket érő cápatámadások száma (itt írtunk róla, hogy miért), bár így is a floridai New Smyrna Beach tartja a bejegyzett Guinness-rekordot, mint a Shark Attack Capital of the World, vagyis a cápatámadások fővárosa. A cím nem véletlen, ugyanis az Atlantic Ocean Research & Conservation Alliance adatai szerint a 2000 és 2019 közötti időszakban 303 cápatámadást dokumentáltak New Smyrna Beach-en.
Szennyezett víz Indiában
A mumbai Chowpatty Beach a világ egyik legszennyezettebb partja, a Hindustan Times szerint vizét Mumbai város lerakott hulladékai teszik alkalmatlanná az úszásra – hasmenéssel, torokfájással és súlyosabb megbetegedésekkel is járhat itt egy strandolás. De nem szükséges megmártóznunk a tengerben, már a parti homok is törmelékkel és szeméttel telített, s bár önkénteseknek köszönhetően az utóbbi időben sokat javult a helyzet, a víz továbbra is veszélyes a városból érkező szennyvíz miatt.
És az Egyesült Királyságban: Staithes Beach
A Yorkshire-ban található North York Moors Nemzeti Park Staithes Beach-e ideálisan hangzik, hiszen itt nem találni veszélyes tengeri élőlényeket, amelyek arra „várnak” (természetesen semmilyen élőlény nem vár erre), hogy letépjék a lábunkat. Ettől függetlenül még mindig elveszíthetjük egy-egy végtagunkat a potenciálisan életveszélyes bakteriális fertőzés miatt. Itt ömlik ugyanis a szennyvíz az Északi-tengerbe ezen a partszakaszon, emiatt pedig Európa egyik legszennyezettebb strandjaként ismert ez a bizonyos Staithes Beach. A vízben megbúvó mikroszkopikus apróságok agyhártyagyulladást okozhatnak, de bőven található a vízben E. coli is. A hatóságok minden évben tesztet végeznek, hogy megbizonyosodjanak a strandok biztonságosságáról, ez a strand viszont soha nem éri el a minimális előírásokat sem. Jobb kerülni!
A holtak strandja Mexikóban
Már a nevéből adódóan sem számíthatunk túl sok jóra, de a mexikói Oaxaca állam déli partján található Playa Zipolite rá is szolgált a negatív minősítésre. A filmbeillő tájakat magába foglaló terület népszerű úti cél a turisták és különösen a nudista fürdőzők körében – annak ellenére, hogy áramlatai életveszélyesek és évente kb. 50 ember halálát okozzák. 1995-ben még önkéntes mentőcsapatot is alapítottak az államban, mely jelentősen visszaszorította a fulladások számát.
Kiemelt kép: Canva, nőklapja.hu