Hollywood

10 dolog, amit nem tudtál a 100 éves Hollywood feliratról

Éppen ma 100 éve, 1923-ban készült el az ikonikus Hollywood felirat, ami számtalan izgalmas titkot tartogat.

Ki ne ismerné az amerikai filmipar világhírű szimbólumát, melynek több mint tizenöt méteres, fehér betűi a Lee-hegy oldalába süllyesztve magasodnak Los Angeles városában. A dolog iróniája, hogy ismertsége ellenére mégis alig tudunk valamit erről a titokzatos emblémáról (ahogy az Oscar-díjról is csak nemrég gyűjtöttünk össze érdekességeket) azon túl, hogy 100 évvel ezelőtti létrehozása óta a hollywoodi csillogás örökérvényű jelképe.

De vajon honnan ered a neve és valójában mit jelent? Egyáltalán miért került végső helyére, és milyen viszontagságokon ment keresztül, amíg 1973-ban emlékművé nem nyilvánították? Az alábbi érdekességeket olvasva látható, hogy a Hollywood felirat története legalább olyan izgalmas, mint az égisze alatt születő kasszasiker forgatókönyvek.

A felirat nem a filmek miatt született

Ma már ki gondolná, hogy a táblát eredetileg helyi ingatlanfejlesztők helyezték el egy mindössze 18 hónapig tartó reklámkampány részeként, hogy azzal lakásvásárlókat vonzanak Hollywood környékére, és előkelő lakónegyeddé varázsolják azt. S. H. Woodruff és Tracy E. Shoults „Hollywoodland” néven hirdették a környéket, miután az első tulajdonosok, Harvey és Daeida Wilcox mág az 1800-as évek végén  – a Hollywood nevet ajándékozták a városrésznek. Daeida Wilcox azt nyilatkozta egyszer, hogy a Hollywood nevet egy ismerősétől kölcsönözte, akinek Illinois-ban volt egy ilyen nevű birtoka.

Eredetileg nem Hollywood volt

Hollywood

A felirat eredetileg a Hollywoodland területet hirdető reklámtábla volt. Fotó: Getty Images

Nem írtuk el a felirat eredeti nevét, kezdetben valóban Hollywoodlandként tekintett le a városra a monumentális reklámtábla. Ez volt ugyanis az említett, mai viszonylatban 250 000 dolláros, vagyis több mint 84 millió forintos ingatlanfejlesztés neve, melyből a gazdagoknak szánt lakónegyedet szerették volna felvirágoztatni. Az első betűk 45 méter magasak voltak, melyeket telefonoszlopokhoz rögzítettek és összesen tizenhárom darab volt belőlük – a tábla utolsó négy betűjét csak 1949-ben távolították el a felújításkor. 

Tervezője egy angol úriember

Az emblémát Thomas Fisk Goff, az Egyesült Államokba emigrált londoni művész és tájképfestő tervezte, aki Crescent Sign Company néven működtetett sikeres reklámcéget az 1920-as években Los Angelesben. Woodruff és Shoults ingatlanfejlesztők Goffot bízták meg a körzetet hirdető reklámtábla megtervezésével és telepítésével is. A feliratot 1923-ban helyezték el eredetileg fémkeretes betűkből, melyeket éjszaka megvilágítottak. 

Egy gondnok felügyelte a 4000 izzót

Az ingatlanfejlesztők által felbérelt Albert Kothe feladata a Hollywoodland felirat karbantartása volt. Ebből kifolyólag a Thomas Fisk Goff ötlete nyomán felhelyezett 4000 db izzó kicserélése is Albert munkakörébe tartozott, ami az égők számát és az egyes betűk magasságát tekintve nem kis feladat lehetett. Az izzók szakaszokban, HOLLY, majd WOOD és LAND sorrendben villantak fel, aztán a fényjátékot a teljes HOLLYWOODLAND tündöklése zárta. 

Öngyilkosság helyszíne is volt

Hollywood

Peg Entwistle csalódottságában mászott fel a Hollywood feliratra, ahonnan 1932-ben levette magát (Fotó: Wikimedia Commons)

Noha a jel a hollywoodi csillogást jelképezi, sokak számára épp ellenkezőleg, a megtört álmokat szimbolizálja. Így volt ezzel Peg Entwistle színpadi színésznő is, aki 1932-ben abban a reményben költözött Los Angelesbe, hogy filmcsillag válhat belőle. Nem sokkal később lehetőséget kapott egy gyilkossági rejtélyt feldolgozó történetben, de a stúdió a projekt befejezésével nem újított a szerződésén. A várva várt áttörés elmaradt, és a 24 éves színésznő csalódottságában levetette magát a Hollywoodland felirat H betűjéről. Csupán később derült fény az abszurd fordulatra, miszerint közvetlenül a halála előtt levélben ajánlották fel neki egy öngyilkos fiatal nőről szóló darab főszerepét

Hugh Hefner mentette meg 

A felirat több alkalommal is majdnem megsemmisült. Az 1930-as években bekövetkezett gazdasági válság leállította az ingatlanfejlesztést, s mivel a telkeket már nem árulták, a Hollywoodland felirat megvilágítása feleslegessé vált. Még öt évig állt így magányosan, amikor a város úgy döntött, ideje lebontani, ám a környéken lakók megszerették és a Kereskedelmi Kamara beleegyezésével – melynek az volt a feltétele, hogy eltávolítják az utolsó LAND részt – felújították az óriásbetűket. 1978-ban aztán, miután több betű is kigyulladt, megrongálódott vagy hanyatt dőlt a hegyoldalon, Hugh Hefner kezébe vette az ügyet. A Playboy-villában szervezett adománygyűjtésből acéllal restaurálta és fehérre festette az ikonikus feliratot. 

A csínytevők többször is „átírták” 

Az időközönként lehulló betűk gyakran indították be a kistílű bűnözők fantáziáját. Az egyik leghíresebb elkövető egy Danny Finegood nevű egyetemista volt, aki több alkalommal is módosított a felirat szövegén legördülő fekete-fehér vászondarabokkal. Így módosította elsőkörben HOLLYWEED-re (magyarul holly-fű) a táblát, miután az 1976-ban kijött új rendelet engedélyezte a kis mennyiségű marihuána birtoklását. A művészeti projektként bemutatott ötletre tanárai jelest adtak, ezért még három további alkalommal módosította kreatívan a feliratot. 

Több tucat filmben semmisült meg

Ha a valóságban sikerült is megőrizni a táblát az utókornak, a mozivásznon több alkalommal láthattuk már megsemmisülni. Az 1978-as Superman című filmben egy földrengés miatt meghajlik, a Holnapután akciófilmben a tornádó, A Kaptár: Túlvilágban pedig egy zombiapokalipszis teszi a földdel egyenlővé. Ezentúl láthattuk még a Gengszterosztagban, a Barátság extrákkal továbbá a Kaliforniai álom című filmekben is és még egy sor további alkotásban, dokumentumfilmben vagy reklámban. 

A legjobb kilátás egy titkos utcáról nyílik

Hollywood

Fotó: Getty Images

A Hollywood táblát évente több millió turista tekinti meg Los Angelesben, akik rendszerint olyan népszerű helyekről csodálhatják meg a feliratot, mint a Hollywood & Highland Center bevásárlóközpont teteje, a Griffith planetárium vagy a Mulholland Drive, mely több kilátópontot kínál a látogatóknak. A legszebb kilátás azonban egy nemrég felfedezett titkos kis utcáról, a Wonder View Drive-ról látható, ahol a forgalom jóval kisebb, a látvány pedig gyönyörű. 

Ma már nem látogatható

Annak érdekében, hogy a rongálókat és a turistákat távol tartsák a táblától – mely a dombok meredeksége miatt rendkívül balesetveszélyes területen fekszik –, egy speciálisan kialakított biztonsági rendszert építettek a felirat köré. A helyi hatóságok szögesdróttal, mozgásérzékelőkkel, helikopteres járőrözéssel és kamerákkal gondoskodnak a látogatók biztonságáról és arról, hogy a tábla történetének elkövetkezendő 100 éve már valamivel nyugalmasabban teljen.

Kiemelt kép: Getty Images/nőklapja.hu