Hol az igazság? Kevés dologban értenek egyet annyira az orvosok, mint abban, hogy testnyílásaink tisztításával minimum csínján kell bánni: a hüvely nem kell öblögetni, az orrsprayt nem érdemes túladagolni, és ha csak nincs valamilyen különös oka, nem kell megpróbálni belülről tisztítani a hallójáratot sem. A fül ugyanis alapvetően köszöni, remekül megtisztítja magát, ezért a legtöbbször nincs szükség külső beavatkozásra.
Ezzel szemben mit csinálunk mi? Egy vattás végű pálcikával vájkálunk benne, esetleg gyertyával kísérletezünk, aztán nem értjük, hogy lett sokkal rosszabb mint volt. Szakemberek szerint akármelyik műveletet is végezted eddig, itt az ideje felhagynod vele, mert a fülnek vagy nincs szüksége tisztításra, vagy ha van, akkor azzal bizony orvoshoz kell fordulni.
Miért van egyáltalán fülzsírunk?
Az ok, amiért kísértést érzünk arra, hogy megtisztítsuk a fülünket, az egy bizonyos cerumen nevű anyag, közismert nevén a fülzsír vagy fülviasz, amit a hallójáratunkban lévő apokrin mirigyek termelnek. Ezt a viaszos sárgás-barnás anyagot a szervezetünk azért állítja elő, hogy segítsen védeni a fülünket: a fülzsír útját állja a kórokozóknak és segít megelőzni a hallójárat kiszáradást is. A fülzsír ráadásul még antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik (innen ered kesernyés íze és szaga), így nem irtani való, gusztustalan izé, hanem olyan, mint egy védőpajzs a füled számára: távol tartja a káros anyagokat, élősködőket, miközben a szennyeződéseket és a port csapdába ejti, hogy ne kerüljenek mélyen a fülbe. Ráadásul az elfogott szennyeződés távozása is jól ki van találva. A fülzsír megszárad, amikor pedig rágsz és mozgatod az állkapcsodat, segítesz a régi fülzsírnak a hallójáratból kifelé mozogni, ahonnan aztán kis adagokban ki is pereg.
Paradox, de
csaknem az egyetlen ok, amiért egy egészséges ember esetében a fülzsír „dugulást okoz” az az, hogy az illető megpróbálja pálcikával vagy más eszközzel megtisztítani
a fülét, amivel csak mélyebbre tolja és felhalmozza az anyagot. A fülünkben matatni ráadásul nemcsak emiatt, de egyébként sem kéne, mert a vájkálás egy sor igen kellemetlen következménnyel járhat: fertőzést vagy a dobhártya sérülését okozhatja, esetleg jelentős halláscsökkenést idézhet elő.
Mikor kell mégis tisztítani a fülünket?
Még egyszer kiemeljük, hogy alapesetben a hallójáratokat nem kell tisztítani. Ha azonban valamilyen okból túl sok fülzsír halmozódik fel, például ha valamilyen betegség miatt nagyobb mennyiség termelődik, ami nem tud távozni, előfordul, hogy a fülzsír teljesen kitölti a hallójáratot és kényelmetlen érzést okozhat.
Ennek tünetei lehetnek:
- fájdalom vagy teltségérzet a fülben,
- olyan érzés, mintha bedugult volna a fül,
- részleges halláscsökkenés, amely idővel súlyosbodik,
- csengés a fülében, fülzúgás,
- viszketés, váladékozás vagy kellemetlen szag, amely a fülből ered,
- visszatérő, nem múló köhögés.
Ez a fajta fülzsírlerakódás ritka, de előfordulhat. Ha azonban a fent felsorolt tünetek bármelyikét tapasztalod, ne feltételezd, hogy maga a fülzsír a probléma, pláne ne azt, hogy majd egy egyszerű pálcika megoldja a nehézségeket. Ilyen esetben irány az orvos, aki egy speciális eszközzel belenézhet a hallójáratodba, és kis megint csak direkt erre a célra fejlesztett eszközökkel, szívással vagy öblítéssel eltávolíthatja a fülzsírt.
Hogyan tisztítsunk otthon?
Ha mégis úgy vagy, hogy mindenáron szeretnéd a füleidet is időről-időre megtisztogatni, szakemberek szerint a legkíméletesebb eljárás, ha először óvatosan megtisztítod a fülkagylódat az egyébként pont erre való (!) pálcikával, majd meleg, nedves ronggyal a hallójárat bemenetéig áttörlöd füled belsejét. Cseppenthetsz emellett a füledbe néhány csepp babaolajat is, hogy felpuhítsd a zsírt, de ennél többet igazán nem érdemes tenned. Ha a kíméletes tisztogatás ellenére teli érzed a füled, orvos segíthet utána nézni, mi lehet a háttérben.
És mi a helyzet a fülgyertyákkal?
Bár a fülgyertyák világszerte nagy népszerűségnek örvendenek, tanulmányok szerint messze nem olyan nem hatékonyak, mint hirdetik őket, ráadásul könnyen sérülést is okozhatnak. Ezeket a vékony, üreges kiképzésű gyertyákat egyébként a hallójáratba kell helyezni, és a szabadon hagyott végén meggyújtani. A hőmérsékletkülönbségtől vákuum keletkezik, ami állítólag kiszívja a fülből az oda nem illő anyagokat, viszont az egyébként üreges gyertyán át füstöt és esetleg más égésterméket is juttathat a fülbe. Több kutatás megállapította, hogy ezek az egyébként az indián kultúrában különféle tisztító szertartásokhoz használt gyertyák égési sérüléseket okozhatnak, és akár át is szúrhatják a fül belsejét. Nem érdemes kockáztatni.
További, az egészségünket érintő tévhitekről ebben a korábbi, az egészséges táplálkozással kapcsolatos félinformációkról szóló cikkünkben írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images