Nagypapa és unokája sétálnak egy erdő szélén

Fogadj örökbe egy nagyszülőt! – biztat egy angol falu

Végre egy „üzlet”, amivel mindenki csak jól jár!

Nagy-Britanniában, azon belül pontosabban Leicestershire-ben található az alig 4000 lelkes Rothley, ahol a helyi idősotthon vezetőjének egyszerű, de zseniális ötlete támadt arra, hogyan tehetné még szebbé a magányos bentlakók életét, és egyben segíthetne a helyi közösségnek is. Ahelyett, hogy a Montview, azaz a hegyi kilátás nevű otthont elzárná a látogatók elől, arra biztatja a családokat, hogy „fogadjanak örökbe” egy nagyszülőt – számolt be a kezdeményezésről a BBC.

Ezért aztán olyan ebédeket szervez, ahol találkozhatnak az idősek és a kisgyerekes szülők, és különböző közös programokon vehetnek részt. A szervezők szerint amikor a fiatalok és a szépkorúak együtt játszanak, az erősíti a generációk közötti kapcsolatokat. „A gyerekek még napokig zsonganak utána, ez tényleg feldobja őket” – magyarázza Stacie Weaver, a Mountview vezetője.

Eddig egy foglalkozást tartottak meg, ami nagy sikert aratott a résztvevők körében. Nikesh és Nayha kétéves kisfiukat, Orent hozta magával. „Nayha és én a nagyszüleinkkel nőttünk fel, akik nagy hatással voltak az életünkre. Ezért szerettük volna, ha Oren is az idősek között lehet, és úgy gondolom, hogy az időseknek is jót tesz, ha fiatalabb gyerekekkel töltenek egy kis időt – mesélt tapasztalatiról Nikesh, a fiatal apuka. – Oren számára mindenképpen hasznos ez a fajta szociális interakció, különösen az idősebb generációval. Nyugtató hatással van rá, és nagyon élvezi.”

Úgy tűnik, hogy mindez kölcsönös, hiszen az otthon lakói is nagyon örülnek a kezdeményezésnek. Stacie Weaver szerint a lakók „csak úgy ragyognak”. Ezzel egyetért Edna Colton, egy 93 éves lakó is. „Nagyszerű érzés, amikor jönnek a gyerekek. Tényleg feldobja a hangulatot, jó látni a kisgyerekeket, mivel általában folyamatosan idős emberekkel vagyunk körülvéve, még a gondozók is felnőttek, ezért jó, hogy itt vannak a kicsik” – mondta. A következő közös ebédet augusztus 24-ére tervezik.

A magány mindennél rosszabb

A program azért is találhatott ilyen lelkes fogadtatásra, mert az elmagányosodás egyre többeket érint, és rengeteg testi és lelki betegséget okoz, amiről már mi is írtunk korábban. Kutatások szerint a felnőttek legalább 15 százaléka magányos – az idős emberek körében pedig ez az arány még ennél is nagyobb lehet.

örökbefogadás nagyszülő nagyi magány időskor öregség

Fotó: Getty Images

A Chicagói Egyetem kutatói korábban megállapították, hogy a társadalmi elszigeteltség és magányosság érzése összefüggésbe hozható az immunrendszer gyengülésével és a szervezetben lezajló gyulladásos folyamatok kialakulásával, méghozzá olyan módon, hogy a magányosság okozta stressz gyakorlatilag átírja egyes emberi gének működését.

Egy másik kutatásban a Brigham Young Egyetem elemzői több korábbi tanulmányt tekintettek át a magányossággal és az elszigeteltséggel kapcsolatban, és hatalmas, több százezer emberre vonatkozó adataik azt mutatták, hogy a

magány 50 százalékkal növeli meg az idő előtti halálozás esélyét, ezen felül összefüggésbe hozható a magas vérnyomással, a magasabb koleszterinszinttel, a depresszióval, és ha ez nem lenne elég aggasztó: a kognitív képességek csökkenésével és akár az Alzheimer-kórral is.

A magány legyőzésében a különböző központilag szervezett programokon túl nagy szerepük lehet a helyi kisközösségeknek, az egyszerű, bár a divatból lassan kifutó szomszédolásnak, közös sétának, vagy más szellemileg és testileg frissen tartó programoknak is.

Kiemelt kép: Getty Images