szúnyog, szúnyogcsípés, színek

A szín is számít: ezt a 4 árnyalatot kerüld, ha nem akarsz szúnyogcsípéseket

Nem csak az illatok és a testhőmérséklet, de mint kiderült, a különféle színárnyalatok alapján is válogatnak köztünk a vérszívók. Mindeközben tudósok egy olyan, különleges textília kifejlesztésén dolgoznak, amit a szúnyogok biztosan nem fognak csípni – semmilyen értelemben.

Bár a szúnyogok elsősorban a szagokat használják arra, hogy megállapítsák, melyikünket vegyék célba; a „látványnak” is nagy szerepe van az áldozat kiválasztásában.

Akár kertipartin vendégeskedsz, vagy csak szeretnél nyugodtan megvacsorázni a hátsó teraszon, a nyári időszakban elkerülhetetlen, hogy meggyűljön a bajod a kellemetlen csípéseket okozó rovarokkal. Torokkaparó füstölők sorát elégetted már, szúnyogriasztó spray-kel fújkálod magad, és különféle kencéket, varázskarkötőket is bevetettél; hasztalan. Egy valamire azonban lehet, hogy nem fordítottál elegendő figyelmet, mégpedig arra, hogy milyen színű ruhákat viselsz. Egyes árnyalatok ugyanis kifejezetten vonzóak az apró vérszívók számára.

Így vonzza be a szín a szúnyogokat

„A szúnyogok – velünk, emberekkel ellentétben – képesek kiszagolni a szén-dioxidot, ez pedig aktiválja a vizuális érzékelésüket: szemük a vizuális spektrum bizonyos, hosszabb hullámhosszait részesíti előnyben” – idézi Jeffrey Riffell professzort, a Washingtoni Egyetem biológiai tanszékének kutatóját a Sci News nyomán a BestLife. Egy, a professzor irányításával végzett kutatás során a szakemberek azt vizsgálták meg, hogy milyen színek vonzzák a szúnyogokat, amikor potenciális áldozataikat kiválasztják; eredményeiket pedig egy tanulmányban összegezték.

(A szúnyogok amellett, hogy bizonyos illatokra is nagyon fogékonyak, az ember vércsoportját is képesek kiszagolni, hogy aztán a számukra ez alapján jobban tetsző személyekből lakmározzanak. Ahogyan azzal ebben a korábbi cikkünkben foglalkoztunk, egy tanulmány szerint a vizsgált szúnyogok kétszer olyan gyakran támadták meg a nullás vércsoportú alanyokat, mint az A vércsoportúakat.)

Jeffrey Riffell és csapata azt állapította meg, hogy amikor a szúnyogok bizonyos vegyületeket, például a leheletünkből származó szén-dioxidot szagolnak ki, az arra serkenti a szemüket, hogy bizonyos színeket és más, vizuális mintákat keressenek, amelyek egy potenciális gazdatesthez kapcsolódnak, akiket célba vehetnek.

Mivel a szén-dioxid messzire eljut, a vérszívó rovarok akár 7 méter távolságból is érzékelhetik a gazdatestet. A szúnyogokat emellett a testhőmérséklet és izzadtság is vonzza: a bőrön át leadott tejsav (aminek mennyisége sportolás után a legmagasabb) is jelzi számukra, hogy ízletes fogásra van kilátás.

Most azonban térjünk vissza a színekhez, és nézzük meg, az amerikai kutatócsoport mely árnyalatokat találta a leginkább vonzónak a vérszívó rovarok számára. 

A 4 szín, amit kerülj, ha lehet

Vörös

A szúnyog számára a legfontosabb szín a vörös, ez pedig, bőrszíntől függetlenül mindannyiunk bőrében jócskán jelen van. Ha ezt az árnyalatot ki tudjuk szűrni, vagy olyan ruhát veszünk fel, amelyből hiányzik, máris kevésbé tűnünk vonzó célpontnak. A vörös különösen élénk és észrevehető a szúnyogok számára,

főleg akkor, ha testszaggal, például izzadságszaggal vagy bizonyos parfümökkel párosul.

Fekete

„Szürkületkor és hajnalban, amikor a szúnyogok leginkább aktívak, a sötétebb színek kiemelkednek a horizontból” – idézi a Best Life David Price rovarszakértőt. Price hozzáteszi, hogy bár a szúnyogok valójában nem látják a színeket, „a fényspektrum kontrasztjait érzékelik, a fekete pedig nagyobb kontrasztot teremt, és több hőt nyel el”. Mivel a vörös színhez hasonlóan a feketének is hosszabb a hullámhossza, azután, hogy a szúnyogok megérzik a kilélegzett szén-dioxidot; a tanulmány szerint jobban vonzódnak ezekhez az árnyalatokhoz.

Egyiptomi csípőszúnyog

Az egyiptomi csípőszúnyog életveszélyes betegségeket terjeszt. Forrás: Getty Images

Ciánkék

A kutatók egy kifejezetten veszélyes, a dengue-láz, a sárgaláz, és a Zika-vírus terjesztéséét is felelős szúnyogfajtával, az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) nőstényeivel kísérleteztek. A vizsgálat során azt figyelték meg, hogy a tesztkamrában elhelyezett, színes pöttyökre hogyan reagálnak, amikor szén-dioxidot juttatnak be. Mint kiderült, a ciánkék árnyalathoz is domináns hullámhossza miatt vonzódtak a rovarok. A ciánkék egy olyan képet körvonalaz, aminek segítségével a szúnyog beazonosítja a potenciális táplálékforrást, még akkor is, ha a gazdatest mozgásban van, – mondja Roger May, PhD, a TruGreen műszaki üzemeltetési igazgatója a Best Life-nak.

Narancssárga

Egy, a Newsweeknek adott interjújában Riffell elmagyarázza, hogy az emberi bőr, pigmentációtól függetlenül, szintén hosszú hullámhosszú jelet bocsát ki a vörös-narancs tartományban. Ez lehet az oka annak, hogy akkor is meggyűlik a bajunk a szúnyogokkal, ha narancssárga színű ruhát viselünk.

Jó, de akkor milyen árnyalatokat viseljünk?

A fentebb említett, Jeffrey Riffell vezette kutatócsoport tanulmánya szerint a zöld, a lila, a pasztellkék és a fehér nem, vagy csak kevésbé vonzza a szúnyogokat. Ennek fényében, ha pasztellszínekbe, vagy fehérbe öltözünk,

kisebb az esélye annak, hogy a vérszívók minket fognak kiszúrni maguknak.

Persze az sem lehet megoldás, hogy egész nyáron a szúnyogok számára érdektelen színű öltözékekbe feszítsünk, ha kell, ha nem. Mégis, talán megfontolandó egy fehér póló a piros helyett, ha például vízpartra megyünk.

Küszöbön a csípésbiztos textília, aminek már nem számít a színe

Végül, de nem utolsó sorban egy érdekes adalék; egy egyetemi kutatócsoport a közelmúltban kezdett bele egy olyan, különleges textil kifejlesztésébe, amelybe beletörik a szúnyogok „bicskája”. Ahogyan arról az Interesting Engineering beszámol; John Beckmann, az alabamai Auburn Egyetem entomológusának vezetésével egy olyan, különleges anyaggal kísérleteznek, ami tökéletesen ellenáll a vérszívóknak. Az ultrakönnyű textilt úgy fejlesztették ki egy high-tech kötőgép segítségével, hogy speciális, mikrofelbontású szövése révén az átjárhatatlan legyen a szúnyogok számára – írják tanulmányukban. Ennek legfőképp az olyan országokban lehet jelentősége, ahol a szúnyogok nem csupán nyári bosszúságot és hosszas vakaródzást, hanem komoly veszélyforrást jelentenek az általuk terjesztett, halálos betegségek miatt.

Kiemelt kép: Getty Images