légzőgyakorlat

Itt a pofonegyszerű légzőgyakorlat, ami azonnal elűzi a stresszt

Millió okunk van feszültnek lenni: sok a munka, és legalább annyi az otthoni teendő. Fogy a pénz, nőnek a kiadások és még az idő is olyan, hogy egy fél napra se lehet előre tervezni. Ilyenkor jön jól egy egyszerű gyakorlat, ami segít, legalább valamennyit levezetni a stresszből.

Mi az a „dobozlégzés”?

A dobozlégés – amit szerencsésebb lenne talán négyszöglégzésnek nevezni – az eredeti elnevezés tükörfordításáról kapta a nevét. Ez egy jógaalapú légzésforma, melyet többek között az Egyesült Államok haditengerészeténél is nagy sikerrel alkalmaznak a katonák feszültségének levezetésére. Közkeletű elnevezése arra utal, hogy a légzés 4×4, egyenlő ideig tartó fázisból áll, és sokan egy négyzetet vizualizálnak, amikor a gyakorlatot végzik. A gyakorlat során négyszer (és mindig egyenlő időtartamig) lélegzünk be, négyszer tartjuk vissza a levegőt, négyszer lélegzünk ki, és a kilégzés után még négyszer tartjuk vissza a levegőt.

Ez az egyszerű és bárhol elvégezhető légzőgyakorlat lenyűgöző hatással van az emberi testre.

Csökkenti a stresszt

A légzőgyakorlat legnagyobb előnye, hogy segít ellazulni, emellett tanulmányok szerint a légzés ilyen jellegű szabályozása csökkentheti a kortizol nevű stresszhormon szintjét és a vérnyomást is.

Aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert

Stressz idején a szimpatikus idegrendszerünk magas készültségben van, és szervezetünk „küzdj meg vagy menekülj” üzemmódban működik. A légzőgyakorlat segíthet kimozdulni ebből az állapotból azáltal, hogy a többek közt a pihenésért és az emésztésért felelős testi alrendszerre,  a paraszimpatikus idegrendszerre hat. Amikor szorongunk, felületesen és gyorsan lélegzünk, ami valójában még több feszültséget kelt a szervezetünkben. Ezért ezt a légzőgyakorlatot arra is használhatjuk, hogy kimozduljunk ebből az állapotból, és visszanyerjük az irányítást érzelmeink felett.

Megnyugtatja az elmét

Nem kell stresszesnek lennünk ahhoz, hogy hasznunkra váljon ez a légzőgyakorlat. A dobozlégzés gyakorlása lehetőséget ad arra, hogy a lélegzetedre irányítsd a figyelmedet, ami még nyugodt időkben is értékes lehetőség a befelé figyelésre. Lehetővé teszi, hogy lelassítsuk a légzésünket, és van egy meditációs aspektusa is: miközben lélegzel, csendben számolsz is, ami mantraszerűen megnyugtatja az idegrendszert.

Így csináld!

0, Lassan lélegezz ki, engedd ki az összes levegőt a tüdődből.

1, Lélegezz be az orrodon keresztül, miközben fejben lassan négyig számolsz. Tudatosítsd közben, hogy a levegő hogyan tölti meg a tüdődet és a hasadat.

2, Tartsd vissza a lélegzeted, négyig számolva.

3, Lélegezz ki, újabb négy ütemig.

4, Tartsd kifújva a levegőt, további négy számlálásig. 

5, Ismételd meg 4 körön keresztül.

Igen, ennyire egyszerű. Épp az egyszerűsége teszi kifejezetten hatékonnyá és diszkrétté. Az egyperces légzéstechnikát a legzsúfoltabb irodában is el tudod végezni, de akár sorbanállás közben is csökkentheted vele a stresszt. Ráadásul nem tudod rosszul csinálni, így az ezen való felesleges aggodalmaskodást is kiveheted a képletből. 

Szakértők azt javasolják, hogy naponta egy-két alkalommal gyakoroljuk, függetlenül attól, hogyan érezzük épp magunkat, és próbáljuk ki először egy különösen stresszes munkanap után. Eleinte lehet, hogy nehezen tudod majd egyenletesen áramoltatni a lélegzetedet, de kis gyakorlással hamar a dobozlégzés mestere lehetsz. Ráadásul ez a technika nem csak a stressz kezelésében segít, de abban is, hogy a legközelebbi stresszes helyzetben eleve ne húzd fel magad annyira, mint egyébként. A módszer ugyanis nemcsak nyugtat, de tréningezi is az elmét: egy idő után nemcsak elhiszed, de biztosan érzed majd, hogy képes vagy saját magad megnyugtatására.

Arról, hogyan segíthetnek a különféle légzőgyakorlatok elménk elcsendesítésében és a stresszre adott pszichoszomatikus reakciók enyhítésében, ebben a korábbi cikkünkben írtunk részletesen. 

Kiemelt kép: Getty Images