mosdóban

6 veszélyes hiba, amit rengetegen elkövetnek a mosdóban

Vannak olyan dolgok, melyeket saját biztonságunk érdekében soha nem szabad megtennünk WC-használat közben.

Otthonunk minden helyiségében igyekszünk egészséges, tiszta környezetet teremteni, legyen szó a legkoszosabb konyhai tárgyak takarításáról vagy a neten ellesett fürdőtisztítási trükkökről, de a pihentető hálószobáért is ugyanúgy tenni kell, ha nem jön álom a szemünkre. Ezek után furcsán hangzik, hogy épp ott nem vagyunk körültekintőek, ahol a legtöbb fertőzést és betegséget összeszedhetjük, és ahol a káros szokásokkal a leginkább árthatunk környezetünknek. Sokan nem is tudják, mely hétköznapi szokások jelenthetnek problémát, ezért összeszedtük a leggyakoribb helytelen viselkedési formákat, melyeket a mosdóban tanúsíthatunk, és melyeket jobb, ha ezentúl elkerülünk. 

Ne tartsuk a WC-ben a fogkefét

Ahogy semmilyen más tárgyat, ami nem kapcsolódik közvetlenül a használatához, úgy a fogkefénket sem szabad egy légtérben tárolnunk a WC-vel. Öblítéskor a szabad szemmel nem látható baktériumok a levegőbe kerülnek és fogkefénkkel is érintkezhetnek, ami egészségügyi problémákkal járhat. Használat előtt érdemes kimosni a fogkefét attól függetlenül, hogy hol tároltuk, mivel nem csupán a WC-ben érhetik ilyen hatások. 

Sose öblítsünk nyitott tetővel

A legtöbben elkövetik azt a hibát, hogy mosdóhasználat után, öblítéskor nem hajtják le a tetőt, pedig itt ugyanaz érvényesül, mint az előbb említett fogkefés esetben. Öblítéskor számunkra láthatatlan mikroorganizmusok távoznak a vizeletből vagy a székletből, és ha nem fedjük le a kagylót, olyan baktériumokat is belélegezhetünk, melyek később fertőzést okoznak szervezetünkben. 

Felejtsük el a telefont a mosdóban

Az újságolvasást felváltotta az online hírek görgetése, de jobban tesszük, ha nem visszük magunkkal készülékünket, mert a kórokozók rákerülhetnek a telefonra, általa pedig kezünkre és arcunkra is felvisszük őket. Arról nem beszélve, hogy véletlenül a csészébe ejthetjük, tehát a legbiztosabb, ha a WC-től távolabb helyezzük el telefonunkat, például zenehallgatás miatt, és csak dolgunk végeztével vesszük magunkhoz újra, miután alaposan lefertőtlenítettük.

mosdóban

Fotó: Canva

Ne húzzuk le a nedves törlőkendőket

A különféle tárgyak becipelésénél már csak a lehúzott dolgokkal okozhatunk nagyobb kárt, ezek közül is a nedves törlőkendőt övezi a legtöbb tévhit. Az ilyen termékek lényege, hogy nedves állapotban minél ellenállóbbak legyenek, ebből kifolyólag gyakran műanyagot tartalmaznak és nem bomlanak le. Amellett, hogy dugulást okoznak – a fennakadt törlőkendőre a zsír is rátapad, –, a vizekbe jutva szennyezik a környezetet. 

A tampon sem a WC-be való

Ugyanez vonatkozik a női higiéniai termékekre, melyeket szintén nem szabad a WC-be dobni. A betétekkel ellentétben a tamponról sokan azt hiszik, nem lesz gond, ha lehúzzák, ám mivel kiváló nedvszívó, könnyedén dugulást okoz. Ez egyéb vattás termékekre is igaz, így a vattakorongot és a fültisztítót sem szabad a kagylóba dobni, utóbbi esetében a műanyagpálcika miatt ez egyébként sem környezetbarát. 

Olajok, élelmiszerhulladék, gyógyszerek

De folytathatnánk a sort a hajjal, festékekkel, cigarettacsikkekkel és még számtalan olyan dologgal, melyet jó esetben a szemétbe kellene tennünk. Ezek mindegyike vagy ráragad a csövek falára, vagy más tulajdonsága miatt komoly dugulást okoz – a gyógyszerek épp ellenkezőleg, csak lebegni fognak a víz felszínén –, ráadásul jó részüket nem tudja kiválasztani a szennyvízrendszer, így károsíthatják az élővilágot. 

Kiemelt kép: Getty Images