Mint azt nap mint nap tapasztaljuk, a kutyák egyedülálló háziállatok, ha tanulékonyságról van szó. A farkasok leszármazottaiként évezredek óta fejlődnek az emberek mellett, ez idő alatt pedig olyan képességekre tettek szert, amelyek tovább mélyítették a kutyák és gazdáik közötti kommunikációt és köteléket (mint kiderült, gyászolni is képesek a maguk módján). De érzelmi intelligenciájuk mellett az emberi testbeszéd, illetve a hanglejtések és bizonyos szavak között is képesek különbséget tenni – így tehát nemcsak azt érzékelik, hogy mit mondunk, hanem azt is, hogy hogyan (nem beszélve arról, hogy egyeseket még a jelnyelvre is könnyedén megtaníthatunk). Ahhoz, hogy megértsenek minket, a kutyáknak tisztán kell látniuk az arcunkat, illetve hallani a hangunkat, amiben a fej megdöntése is segítségükre lehet. De ez nem minden.
A kutyák intelligenciáját vizsgáló számtalan kutatás ellenére azonban aligha esett szó a fejbillentés további okairól. Egyesek szerint az ebek akkor viselkednek így, ha jobban szeretnének hallani, míg mások úgy vélik, hogy csak így képesek az orrukon túl is látni. Az Animal Cognition című folyóiratban megjelent korábbi tanulmány azonban nem elégedett meg ennyivel, és új magyarázatot talált a mindannyiunk által imádott kutyapózra: az ELTE Etológiai Tanszékének kutatói – külföldi szakemberek közreműködésével – megállapították, hogy a kutyák akkor teszik ezt, amikor aktívan figyelnek, memorizálnak, és valamilyen (új) információt dolgoznak fel.
A legintelligensebb kutyák oldalra billentik a fejüket
Egy korábbi kutatás már bebizonyította, hogy nem minden kutya képes felismerni a játékai nevét. Az állatok egy három hónapig tartó tréningprogramon vettek részt, ahol két új játék nevét kellett megtanulniuk. A kutyák egyik csoportja tartósan sikeresnek és gyorsnak bizonyult az új játéknevek felismerésében (ezért Tehetséges Szótanuló Kutyának nevezték őket), míg a többiek tanulási képességei teljesen átlagosnak bizonyultak. Ezt követően a kutatók egy nemzetközi program, a Genius Dog Challenge keretein belül az állatok reakcióit is megfigyelték, amikor gazdáik arra utasították őket, hogy hozzanak vissza egy általuk ismert játékot.
A kísérletbe 40 különösen tehetséges szótanuló kutyát vontak be, akik közül összesen 7-en ismerték a gazdi által kért tárgyat. Ami külön érdekes, hogy utóbbi ebek jellemzően nagyobb valószínűséggel billentették oldalra a fejüket a játék nevének hallatán, míg a játékot nem ismerő társaik ritkán (vagy egyáltalán nem) tették ezt.
„A fej billentése egy újabb aszimmetrikus mozgás a kutyáknál, de eddig ezt soha nem vizsgálták. Megfigyeltük ennek a viselkedésnek a gyakoriságát és irányát egy konkrét emberi verbális vokalizációra adott válaszként: amikor a gazdi megkéri a kutyát egy játék nevének kimondásával, hogy hozza azt oda.
Ezt azután tettük, hogy rájöttünk, gyakran előfordul a fejbillentés, amikor a kutyák figyelnek a gazdájukra”
– magyarázta dr. Sommese Andrea, a tanulmány vezető kutatója. „Fontos megjegyezni, hogy ez a tanulmány a fejbillentést csak egy nagyon specifikus kutya-gazda kommunikációs interakció során vizsgálta: amikor a tulajdonos arra kéri a kutyát, hogy hozzon oda egy megnevezett játékot. Ne gondoljuk tehát, hogy csak a Tehetséges Szótanuló Kutyák billentik a fejüket más, a fentitől eltérő, ebben a kutatásban nem vizsgált helyzetben is” – tette hozzá akkor a projektben szintén részt vevő kutató, Temesi Andrea.
A tehetséges szótanuló kutyák néha jobbra, néha balra, de jellemzően ugyanabba az irányba billentették a fejüket, amihez akkor is ragaszkodtak, amikor a gazdik helyet változtattak utasítás közben – ami a kutatók szerint arra utal, hogy a hangforrás kiindulási helye kizárható tényező, a dőlés iránya pedig pusztán csak egyéni tulajdonságok kérdése.
A legtehetségesebb kutyusok egytől egyig border collie-k voltak, bár a szerzők egyelőre nem tudnak biztosat mondani a különböző kutyafajtákra jellemző intelligenciáról, tekintve, hogy a többséget képviselő, átlagos tanulási képességekkel rendelkező ebek sorát javarészt szintén border collie-k erősítették – az azonban biztossá vált, hogy
„kapcsolat van a fejbillentés, illetve a jelentéssel bíró ingerek feldolgozása között.”
Érdemes résen lenni: a fej billentése komoly gondot is jelezhet
Nem árt tudni, hogy a külső hallójárat (baktériumok vagy gombák által okozott) fertőzései fájdalmat, viszketést és időnként fejbillentést is okozhatnak az ebeknél. Utóbbi emellett neurológiai problémára, például vestibuláris, vagyis egyensúlyszervi betegségre is utalhat, így ha azt tapasztaljuk, hogy a kutyánk hanghatások hiányában is oldalra billenti a fejét, mindenképp javasolt állatorvosi segítséget kérni.
Kiemelt kép: Getty Images