A növényi alapú „tejtermékek” népszerűsége egyre nő azok körében is, akik nem valami egészségügyi ok (például tejfehérje-allergia) miatt választják ezeket az alternatívákat, hanem mert törekszenek az egészséges életmódra, esetleg csökkenteni szeretnék az ökológiai lábnyomukat, vagy vallási meggyőződésből tesznek így. Azonban egy friss tanulmány szerint a növényi alapú italok nem tartalmaznak annyi és olyan tápanyagokat, mint a tehéntej – írja a CNN.
A kutatási eredményeket hétfőn az Amerikai Táplálkozástudományi Társaság éves találkozóján, a Bostonban megrendezett Nutrition 2023 konferencián mutatták be. A tanulmány 23 különböző gyártó 237 növényi alapú (többek között mandula, rizs, zab, borsó és szója felhasználásával készült) „tejtermékének” tápértékét és összetevőit elemezte, és megállapította, hogy az italok közül csak 28-ban van annyi (vagy több) fehérje, D-vitamin és kalcium, mint a tehéntejben.
„Körülbelül a minták fele D-vitaminnal, kétharmaduk kalciummal volt dúsítva, és közel 20%-uknak a tehéntejhez hasonló fehérjetartalma volt” – mondta a tanulmány vezető szerzője, a regisztrált dietetikus Abigail Johnson, a Minnesotai Egyetem Közegészségügyi Iskola Táplálkozási Koordinációs Központjának adjunktusa és társigazgatója. Azonban csak a vizsgált „tejek” 16%-ának, összesen 38 terméknek a fehérjetartalma haladta meg vagy érte el a tehéntej fehérjetartalmát (ami 240 milliliterenként 8 grammot jelent) – és ezek is főleg szója- vagy borsótejek voltak.
„A növényi alapú tejek nem helyettesítik egy az egyben a tehéntejet”
– magyarázta a Yahoo Life-nak Abigail Johnson.
Mit gondolnak a szakértők?
A táplálkozási szakemberek nem lepődtek meg az eredményen. „Nehéz felülmúlni a természetet, és a növényi alapú tejeknek nehéz olyan táplálónak lenniük, mint az állati tejnek – szögezte le Gina Keatley táplálkozási szakértő, a Keatley Medical Nutrition Therapy társtulajdonosa a Yahoo Life-nak. – Ez nem azt jelenti, hogy nincs helyük ezeknek a termékeknek az étkezésünkben, csak azt, hogy a korlátaik figyelembevételével kell fogyasztanunk őket.”
Az alternatív tejek tápanyagtartalmát nem szabályozzák olyan szigorúan, mint a tehéntejekét, amelyek esetében pontos számoknak kell megfelelni. Ráadásul a növényi alapú italokhoz gyakran használnak valamilyen adalékanyagot, hogy a tehéntejhez hasonló állagot és ízt érjenek el, amire lehet, hogy érzékenyek lehetünk, ezért a szakértők szerint mindenképpen érdemes átböngészni az összetevők listáját.
Miért olyan fontos ez?
Johnson szerint a tanulmány nagy tanulsága, hogy az embereknek nem szabad azt feltételezniük, hogy minden növényi alapú tej ugyanolyan tápláló, mint a tehéntej, és emiatt érdemes fokozottan ügyelniük arra, hogy más forrásokból fedezzék a napi vitamin- és ásványianyag-bevitelüket.
„A kalcium és a D-vitamin a fő tápanyagok, amelyeket az emberek a tejtermékekben keresnek” – mondja. Ezeknek nagy szerepük van a csontok erősségében és egyéb, fontos testi funkciók ellátásában, ezért elengedhetetlen belőlük a megfelelő mennyiség bevitele. Keatley azt javasolja, hogy olyan növényi tejet keressünk, ami poharanként (2,4 dl-enként) 300 mg kalciumot, 100 IU D-vitamint és 8 gramm proteint tartalmaz, de a (hozzáadott és természetes) cukortartalma együttesen nem éri el 14 grammot. (Ez 100 ml-re lebontva így néz ki: 125 mg kalcium, 41 IU D-vitamin, 3,3 g protein, 5,8 g cukor.)
„A nagy különbségek miatt cukorbetegségnél és inzulinrezisztenciánál mindig alaposan meg kell nézni a csomagolást, és nem tanácsos olyan terméket vásárolni, ami sok szénhidrátot tartalmaz.
Testtömegcsökkentésnél is érdemes odafigyelni erre, mert bár a növényi italok általában kevesebb energiát tartalmaznak, mint a 2,8 százalékos tej, a rizsitalok között van olyan, amelyik többet.
Emiatt az ilyen termékeket fogyókúrás étrendbe csak átgondoltan szabad beépíteni” – magyarázta korábbi interjúnkban Antal Emese, dietetikus, szociológus, a TÉT Platform Egyesület szakmai vezetője.
Ha pedig biztosra akarunk menni azt illetően, hogy italunk nem tartalmaz semmilyen adalékanyagot, akkor érdemes (és olcsóbb is) otthon elkészíteni a növényi tejünket – ahogyan azt egy korábbi cikkünkben megírtuk.
Kiemelt kép: Getty Images