Az idén 30 éves, világszerte nagy sikert arató X-akták című sci-fi drámasorozat középpontjában két ellentétes személyiség, Fox Mulder és Dana Scully FBI-ügynökök állnak, akik a paranormális jelenségektől kezdve az összeesküvés-elméletekig mindent és mindenkit górcső alá vesznek. A Twin Peaks sikerével fej-fej mellett haladó sorozat 11 évadon keresztül, 2018-ig riogatta a nézőket (az új évad folytatása állítólag már készül), két nagyjátékfilmet is megihletett, David Duchovnyból és Gillian Andersonból pedig világsztárokat csinált.
Hazánkban 1995-től követhettük nyomon a történetet – bár a szüleim akkoriban óva intettek a sorozattól, amit abszolút megértek, hiszen önmagában már a főcímzenétől is álmatlanság gyötört. Kíváncsiságomat végül a titokban nézett Gumiember című epizód fojtotta el, miután jobbnak láttam fénysebességgel visszatérni Scooby-Doo kalandjaihoz.
Ma már szerencsére nem forgolódok álmatlanul egy-egy epizód után, sőt, jóízűen alszom rajta. Bár ez nem tart vissza attól, hogy végre valahára végignézzem a Golden Globe- és Emmy-díjas sikersorozatot, melynek egyes epizódjait nem más, mint a szomorú valóság ihletett (a sorozat nemrég felkerült a Disney+ kínálatába) – a sorozatgyilkosoktól és emberrablóktól kezdve a megmagyarázhatatlan és titokzatos jelenségekig. Íme, a sorozat valós történeteken és mítoszokon alapuló epizódjai:
A jerseyi ördög (1. évad, 5. rész)
Bár a jerseyi ördög létezésére nincs kézzelfogható bizonyíték, 1909-ben többen is beszámoltak egy titokzatos, félig szárnyas, félig emberszerű lényről, aki vadászokat és kirándulókat támadott meg a helyi erdőben. A hatóságok állítólag sokáig vadásztak rá a New Jersey-i Pine Barrensben, bár hivatalosan egyszer sem bukkantak a nyomára – a sorozatban Mulder és Scully azonban érdekes felfedezéseket tett az emberevő szörnyeteg hírében álló lény kilétéről…
A világűr (1. évad, 9. rész)
Az 1970-es évek végén a Viking-program űrszondáinak képeiből egy emberi arc alakzatát vélték felfedezni a Mars felszínén, amit a valóságban az árnyak, a fények és a bolygó domborulatainak különös játéka keltett. Az optikai illúzió természetesen az X-akták alkotóit sem hagyta hidegen: A világűrt eredetileg alacsony költségvetésű résznek szánták, ám a bonyolult küldetésirányító központ díszletének hála végül az évad egyik legköltségesebb epizódjának bizonyult.
A lombik (1. évad, 24. rész)
1994. február 19-én az azóta mérgező hölgyként elhíresült Gloria Ramirez végstádiumú méhnyakrákkal került a kaliforniai Riverside Kórház sürgősségi osztályára. Miközben vért vettek tőle, az ápolók és orvosok közül többen rosszul lettek: néhányan elájultak, mások légszomjra és izomgörcsökre panaszkodtak, öten pedig intenzívre kerültek. Az időközben elhunyt Ramirez holttestét vizsgálva az igazságügyi orvosszakértők nehezen tudtak pontos következtetéseket levonni, tekintve, hogy a holttest rohamos bomlásnak indult, Ramirez vérét az incidens után pedig szinte azonnal megsemmisítették. Egyes elméletek szerint tömeghisztéria állhat az azóta is megoldatlan ügy hátterében, mások metamfetamin-mérgezésre gyanakszanak, de legközelebb az igazsághoz talán Ramirez dimetil-szulfoxidot tartalmazó fájdalomcsillapítója állhat, ami az oxigén és a defibrillátor hatására dimetil-szulfáttá alakulhatott át a vérében – ami egy erősen mérgező, rákkeltő vegyület. A titokzatos tragédia híre az X-akták alkotóját, Chris Cartert sem kerülte el, aki az első évad fináléjában – egy testéből mérgező gázt kibocsátó férfi személyében – vászonra vitte az esetet.
Az ellenállhatatlan (2. évad, 13. rész)
1991-ben Jeffrey Dahmer sorozatgyilkos ügyei körül forgott a világ. A nekrofília és kannibalizmus hátborzongató részletei az amerikai sajtó középpontjába kerültek, ami Chris Carter kreativitását is beindította, és Dahmer képére később megalkotta a démoni Donnie Pfaster sorozatgyilkos karakterét, aki először a második, majd a hetedik évadban tűnik fel.
Nefelejcs (3. évad, 8. rész)
A 12 éves Polly Klaast 1993-ban, a kaliforniai Petalumában lévő otthonából rabolta el Richard Allen Davis. A lány éppen pizsamapartit tartott a barátnőivel, amikor Davis késsel a kezében rájuk nyitott. Eleinte azt állította, hogy pénzért tört be a házba, és nem fog bántani senkit. A férfi ezután megkötözte a lányokat, párnahuzatot húzott a fejükre, majd elraboltba, később pedig megfojtotta Klaast. A hatóságok munkáját számtalan önkéntes segítette – többek között Winona Ryder színésznő is –, ám sajnos már csak a kislány holttestét találták meg. A Nefelejcs című epizód számtalan hasonlóságot mutat az esettel, beleértve a lány elrablásának és fogvatartásának körülményeit is – bár a valósággal ellentétben Amy karakterét megtalálták, mielőtt meggyilkolhatták volna.
A falka (4. évad, 2. rész)
Többen úgy tartják, hogy A falka az X-akták egyik legfelkavaróbb epizódja, ami az írástudatlan, farmerként tevékenykedő Ward testvérek valós történetén alapul. Amikor az egyik testvért bíróság elé állították öccse meggyilkolásáért, a hatóságok családon belüli erőszakra, illetve vérfertőzésre gyanakodtak, bár a mai napig sem derült ki, hogy vajon tényleg Delbert Ward ölte-e meg William Wardot 1990-ben. A férfit végül felmentették, a nyomasztó történet alapjai pedig a hírhedtté vált epizódból köszönnek vissza ránk, ami a kritikusok szerint az egyik legbrutálisabb rész a sorozat történetében.
Kiemelt kép: Jelenet a sorozatból (Fox Image Collection via Getty Images)