teli has

Banális tünetek, amelyek súlyos betegségre is utalhatnak

Az egészségünk a legfontosabb kincsünk, és az utóbbi évtizedekben szerencsére itthon is növekvő tudatosság jellemző, ha ennek az értéknek a megőrzéséről van szó. Valamivel előbb megyünk el szűrővizsgálatokra, jobban odafigyelünk a komoly tünetekre, mint korábban. De mi van testünk jelentéktelennek tűnő jelzéseivel?

Ha hosszú ideje erős fejfájással küzdünk, esetleg – megint csak régóta – nem akar begyógyulni egy sebünk, ne adj isten valamilyen csomót fedezünk fel a testünkön, egyértelmű, hogy felkeressük az orvost, aki személyes elbeszélgetés után további vizsgálatokra utal bennünket. Itt nemcsak az derülhet ki, hogy jól tettük, hogy orvoshoz mentünk, mert időben vagyunk és meg fogunk gyógyulni, de akár az is, hogy nincs is komoly probléma. Egyszerű beavatkozással/szerekkel hamarosan jobban lehetünk.
Vannak azonban olyan testi tünetek is, amiknek nem tulajdonítunk különösebb jelentőséget. Vagy mert nem okoznak elviselhetetlen kellemetlenséget, vagy mert egyszerűen eszünkbe se jut, hogy igazán komoly baj lehet a háttérben, és inkább házilag, vény nélkül kapható tablettákkal próbáljunk orvosolni a dolgot.

Szakértők szerint ugyanakkor vannak olyan tünetek, amikre akkor is érdemes odafigyelni, ha elsőre nem tűnnek igazán riasztónak.

Láz

Életünk során sokszor előfordul, hogy belázasodunk: a láz szervezetünk teljesen természetes, és igen hatékony védekező reakciója. A magas testhő segít legyőzni a különféle kórokozókat, ezért sok orvos a láz csillapítását sem javasolja egészen addig, míg az nem okoz erős diszkomfort érzést. Egy sima láz azonban 2-3 nap alatt el kell, hogy múljon. Ha ennél tovább fennáll, komolyabb dologról van szó, mint egy egyszerű náthát kísérőtünetről. Előfordulhat például, hogy valamilyen szövődmény lépett fel, például bakteriális felülfertőzés történt, amit már antibiotikummal kell kezelni, és fontos tudni azt is, hogy a hosszan tartó láz gyógyszermellékhatás, vagy akár rosszindulatú betegség jelzője is lehet. Ha 3 nap alatt nem szűnik meg, vagy ha egy napnál tovább 39 fok feletti értékeket mérsz, mindenképpen keresd fel orvosod.

Látászavarok, furcsa fényérzékelés

Ha fényvillanásokat, vagy fényes foltokat észlelsz, könnyen lehet, hogy migréned lesz: az ehhez kapcsolódó szokatlan fényérzékelés akár egy órán keresztül is tarthat, és sok tapasztalt migrénes számol be ilyesmiről. A migrénhez kapcsolódó  furcsa fényérzékelés sem kellemes, de még riasztóbb, hogy

a hirtelen fényvillanás akár a retina leválását jelezheti.

A látászavar típusát és időtartamát figyelve azonnal megállapítható, hogy mi a probléma, ezért nagyon fontos, hogy ilyen esetben azonnali orvosi ellátást vagy legalább tanácsot kérjünk, mert ez segíthet megelőzni a tartós látásvesztést.

Migrén, vagy valami más? Orvos segíthet kideríteni. (Fotó: Getty Images)

Váratlan légszomj

Légszomjunk egészen banális okokból, például a busz után szaladva is elfoghat bennünket, és összefüggésbe hozható a szélsőségesen magas hőmérséklettel vagy akár az elhízással is. Ezektől a példáktól eltekintve viszont valószínűleg valamilyen orvosi kezelést igénylő probléma egyik jele. Egészséged szempontjából létfontosságú, hogy sürgős orvosi ellátást kérj, ha a tünetek hirtelen lépnek fel és súlyosak, illetve ha nem tudod őket mihez kötni. A légszomj ugyanis súlyosabb betegség jele lehet, utalhat COPD-re, egyéb tüdőbetegségekre, hörghurutra, asztmára, tüdőgyulladásra, a tüdőben lévő vérrögre és más szív- és tüdőproblémákra. Pánikroham esetén is tapasztalhatsz ilyesmit: ha erről van szó, akkor is segítségre van szükséged.

Teltségérzet

Ha azt tapasztalod, hogy a korábban megszokottnál jóval hamarabb tapasztalsz teltségérzetet egy-egy étkezés után, ha rendszeres, hogy már néhány falat után jóllakottnak érezted magad, és ha a jóllakottságot hányinger, hányás, puffadás vagy fogyás is kíséri, mindenképpen érdemes jelezned a dolgot háziorvosodnak, mert a korai jóllakottságot akár reflux, gyomorfekély vagy ennél is súlyosabb betegség is okozhatja.

A bélműködési  megváltozása

Bár személyenként eltér, hogy mi számít normálisnak a bélműködést illetően, fontos, hogy figyelemmel kísérd, mi az, ami nálad normális ügymenetnek számít. A hirtelen és megmagyarázhatatlan okból megváltozó székelési szokások bakteriális fertőzést, vagy akár vírusos parazita fertőzést is jelezhetnek. Az IBS (irritábilis bél szindróma) és a vastagbélrák szintén megváltoztathatja a bélműködést.

Ha véres, fekete vagy kátrányos színű székletet, tartós hasmenést vagy székrekedést, illetve megmagyarázhatatlan székelési ingert tapasztalsz, keresd fel orvosodat

ahelyett, hogy várnád, hogy elmúljon.  

Megmagyarázhatatlan fogyás

A fogyás és az, hogy nem is kell megdolgozni érte, sokak számára egészen csábító kilátásnak tűnik. A megmagyarázhatatlan súlyvesztés azonban összefügghet pajzsmirigy túlműködéssel, cukorbetegséggel, depresszióval, májbetegséggel, rákkal vagy felszívódási zavarokkal is, amelyek mint megzavarják a szervezet tápanyagfelszívódását. Ha az elmúlt hat-tizenkét hónapban akaratlanul több mint 10 kilót fogytál, vagy testsúlyod több mint 5 százalékát veszítetted el, és egyébként nem vagy túlsúlyos, beszélj orvossal, hogy megnyugtasson, nincs semmi baj. 

emésztési panaszok

Az emésztési zavar és a fogyás is intő jel. (Fotó: Getty Images)

Személyiségváltozás vagy zavartság

Az, hogy hangulatunk időről időre változik, vagy ha fáradtság miatt vagy más okból néha zavartak vagyunk, teljesen normális. Azonban a személyiség tartós változása vagy

a zavart viselkedés komoly mentális, vagy épp fizikai problémát jelezhet.

Az orvosi figyelmet érdemlő tünetek közé tartozik a viselkedésváltozás, a figyelem összpontosításának, fenntartásának vagy váltásának nehézségei, és a gondolkodás nehezítettsége. Ha ilyen tüneteket tapasztalsz, keresd fel orvosodat.

Amikor a saját egészségünkről van szó, kulcsfontosságú, hogy figyeljünk a tünetekre, hogy olyan szakembert keressünk, akiben megbízunk, és hogy ne hagyjuk, hogy elbagatellizálják a tüneteinket. Nemrégiben írtuk meg Papp Tímea táncművész történetét, akinek emlődaganatát jóval később kezdték el kezelni, mint szükséges lett volna. Esetében életmentő volt, hogy hallgatott megérzéseire és addig ment, míg megfelelő diagnózist nem kapott.

Fontos ugyanakkor, hogy ne gondoljuk rögtön a legrosszabbra, mert sok esetben épp ez a félelem tántorít el bennünket attól, hogy idejében orvoshoz forduljunk. Egy komoly betegség többnyire nem egyetlen tünettel jelez, így még egy hosszabb ideje fennálló szimptómákból sem kell a legrosszabbra gondolni. Ijedség helyett irány a háziorvos, aki beszámolónk és egy elsődleges vizsgálat alapján a megfelelő helyre irányít majd bennünket. 

Kiemelt kép: Getty Images