Jamie Lee Curtis, ópiátfüggőség, függőség

Jamie Lee Curtis: „Már régen nem élnék, ha most lennék ópiátfüggő”

Az Oscar-díjas színésznő 24 éve tiszta.

„Meggyőződésem, hogy nem lennék életben, ha még mostanság is az ópiátok rabságában élnék. Ha, például a fentanilhoz olyan könnyen hozzá lehetett volna jutni az én időmben, mint manapság, már sehol nem lennék” – tekintett vissza ópiátfüggőséggel folytatott, egykori küzdelmeire Jamie Lee Curtis. A világhírű, Oscar-díjas színésznő erről a Morning Joe című televíziós műsornak adott, friss interjújában beszélt, amiből a People idéz.

„Soha, senki nem látott a legrosszabb, legsötétebb napjaimban. Szerencsés vagyok, hogy a szerektől befolyásolva, betépett állapotban soha nem hoztam semmiféle olyan döntést, amit életem hátra levő részében bánnom kellene – állapítja meg. – Vannak olyan nők a börtönben, akiknek az életét a drog és az alkohol tette tönkre, és nem azért, mert erőszakos bűnözők, vagy rettenetes emberek, hanem a függőségeik juttatták odáig őket.

Hihetetlenül szerencsés vagyok, hogy nem ez volt az én utam”

– tette hozzá. Ahogyan Jamie Lee Curtis fogalmazott, a józanság mindent „kristálytisztává és világossá” tett számára. „Ópiátfüggő voltam, szerettem az  ópiátos mámort” – osztotta meg. Curtis függősége 1999-ig tartott, először pedig 2018-ban beszélt a nyilvánosság előtt arról, hogy a kilencvenes években komoly problémái voltak a drogokkal és az alkohollal. Később azt is elárulta, hogy egyszer édesapjával, a szintén világhírű, néhai színészóriással, Tony Curtissel együtt fogyasztott kokaint.

Jamie Lee családjában többek is küszködtek függőséggel, féltestvére, Nicolas is folyamatosan vívta a maga harcát a drogokkal, ám ő 21 éves korában, heroin túladagolásban halt meg. „A legnagyobb eredményem, amit elértem, az, hogy tiszta vagyok” – vallja Jamie, aki ezt még a saját családjánál (férjénél és két gyermekénél), a munkájánál, sikereinél és kudarcainál is sokkal többre tartja.

Nők és gyerekek sincsenek biztonságban

Az alkohol-, és a különböző drogfüggőség napjaink súlyos, a nőket – és sajnos már a gyerekeket – is ugyanúgy érintő problémája. A drogok sajnos igenis a mindennapjaink részei, akár még abban az esetben is, ha a családunk közvetlenül nem érintett.  Ezek az addikciók emberek millióit érintik nemcsak a világon, hanem hazánkban is. (A kisgyermekes anyák alkoholfogyasztásáról pedig ebben a korábbi cikkünkben foglalkoztunk.)

Legutóbb épp arról adtunk hírt, hogy kokaint találtak annak, az 5 éves, amerikai kisfiúnak a szervezetében, aki lelőtte 16 hónapos öccsét, akinek holttestében pedig marihuánát mutattak ki. Arra, hogy a droghelyzet egyre elkeserítőbb Amerikában, az amerikai járványügyi hivatal (CDC) egy, idén tavasszal publikált jelentése is rávilágít. Az ebben szereplő, tragikus adatok szerint, a 2016 és 2021 között eltelt öt év alatt, több mint háromszorosára emelkedett az Egyesült Államokban azoknak a száma, akik fentanil-túladagolás miatt veszítették életüket.

A fentanil egy olyan, szintetikus vegyület, amely ötvenszer erősebb, mint a heroin, és százszor erősebb, mint a morfium. Azért is különösen veszélyes, mivel a fogyasztói és a halálos dózis között elenyésző a különbség. A fentanilnak létezik gyógyászati alkalmazása (például fájdalomcsillapító tapasz formájában), azonban a fogyasztók jellemzően nem ezzel élnek.

Van segítség!

Ha úgy érezzük, hogy nekünk vagy szerettünknek meggyűlt a baja az alkoholfogyasztással, tudnunk kell, hogy nem vagyunk egyedül, és létezik segítség. Az egyik legfontosabb dolog azonban az, hogy merjünk beszélni a témáról, ne tabusítsuk – ez az egyik első lépés. Az alábbi helyekhez bizalommal fordulhatunk:

Kiemelt kép: Jamie Lee Curtis az Independent Spirit Awards díjátadóján, 2023. március 4-én (Frazer Harrison/Getty Images)