Mivel a kémkedés történetét – legyen az akár fiktív vagy valós – általában a férfiak uralják, hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a nők is létfontosságú szerepet játszottak a sorsdöntő küldetésekben. Ha nem is olyan látványos, vagy inkább stílusos módon, mint ahogy a 007-es kalandjai megelevenedtek előttünk, de az alábbi öt kémnő a történelem legmerészebb kettős küldetéseit hajtotta végre az amerikai polgárháborútól a második világháborúig.
A jelentős információk begyűjtésével és továbbadásával életüket kockáztatták egy-egy ügyért, melyben mélyen hittek, és olykor valóban filmbeillő fondorlattal jártak túl az ellenséges ügynökök eszén.
Mata Hari
A bártáncosnőből első világháborús kémmé avanzsált Mata Hari megtestesít minden valóságtól elrugaszkodott elképzelést, ami a kémnő szó hallatán feldereng előttünk, nem hiába lett ő a történelem egyik legrettegettebb hírszerzője. Eredetileg Margaretha Geertruida Zelle néven született, majd Párizsban már művésznevén vált gazdag és híres kurtizánná, de egzotikus táncosként is felhasználta bájait, hogy információkat csaljon ki befolyásos ügyfeleiből.
Mintha csak egy hollywoodi film főszereplője lenne, titokzatos femme fatale-ként diplomatákat és katonatiszteket igézett meg titkaikért, de a politikai intrikák mellett privát élete is valóságos kalandregény volt.
Először Hollandiában ment férjhez, majd Indonéziába költözött, onnan hozta magával a védjegyévé vált keleti stílust Párizsba. 1917 februárjában a francia hatóságok letartóztatták, miután elfogtak egy ellenséges táviratot, amelyben német kémként hivatkoztak rá, s bár sosem tudták rábizonyítani – valójában egyik hatalomhoz sem volt hűséges –, végül a vincennes-i börtönben kivégezték. Rejtélyekkel teli legendája tovább él számos könyvben, színdarabban és életrajzi filmben, alakját még Greta Garbo is megidézte egy 1931-es drámában.
Harriet Tubman
Rabszolgaságba született, hogy aztán 1849-es szökése után életét arra tegye fel, hogy sorstársai felszabadulását segítse, ezzel is az elnyomott feketék függetlenségéért küzdjön. Tubman vált az Underground Railroad nevű szervezet parancsnokává, ami nem valódi vasútvonal volt, hanem egy titkos hálózat, amely a fogságba került feketék menekülését segítette. A legtöbben csak Mózesként emlegették, aki a rabszolgaságból a szabadság felé vezeti az embereket, de Harriet mindemellett ügynökként is tevékenykedett. Információkat gyűjtött a konföderáció hadműveleteiről és terveiről, sőt, három amerikai ágyús csónakot és 150 afroamerikai katonát is irányított egy rajtaütésen, mely során 750 rabszolgasorsba taszított embertársát mentette meg. Tubman mindig is szívén viselte a női jogokat, élete végén, 1913-ban az amerikai nők jogaiért folytatott szüfrazsett mozgalom éllovasává vált.
Josephine Baker
A szórakoztatóipar afroamerikai királynője, Josephine Baker is csipkék és tollak mögé rejtette valódi énjét, az öt évtizeden át tartó sikeres karrier mögött pedig csak kevesen sejtették, hogy a második világháború alatt a francia hírszerzés ügynöke volt. Hála nemzetközi hírnevének, szabadon mozoghatott az országhatárokon, és információt gyűjthetett a német megszállók tevékenységeiről a francia ellenállási mozgalomnak. Tehetsége énekesként, színésznőként, táncosként és múzsaként elvakította közönségét, ezt kihasználva
bőröndjében kódolt üzeneteket szállított Charles de Gaulle francia független tábornoknak, méghozzá nem is akárhogy, hanem láthatatlan tintával kottái hátoldalára írva.
Szenzációs produkcióiba is gyakran rejtett el titkos tartalmakat, melyek hozzájárultak a németek elleni győzelemhez, hősies erőfeszítéseit pedig a legmagasabb francia háborús érdemrenddel hálálták meg.
Christine Granville
Christine Granville is annak a Churchill Angyalaiként emlegetett női kémhálózatnak volt a tagja, mely az 1940-es években a második világháború alatt működött, és kivételes ügynököket foglalkoztatott. A Krystyna Skarbek néven született lengyel származású Christine a titkosszolgálat ügynökeinek kiválasztását és toborzását végezte, túlélési képességeiről legendák keringtek, de rá bízták az üldözött zsidók és a szövetségi pilóták kimenekítését is. Ezrek életét mentette meg a háború alatti küldetései során Franciaországban, Lengyelországban és az Alpokban. Bátor és hatékony munkájáért megkapta a brit George-medált, valamint több más kitüntetést, a legnagyobb elismerést mégis az jelentette számára, hogy Winston Churchill miniszterelnök kedvenceként emlegette. Sajnos élete tragikus véget ért, amikor 1952-ben egykori szeretője féltékenységből megölte.
Jonna Mendez
Ha ezeket a nőket Ian Fleming Bond-regényeinek karaktereként aposztrofáljuk, akkor Jonna Mendez kétségtelenül Q, vagyis Quartermaster titkosügynök alteregója lenne, aki a különböző kémtechnológiai eszközök kifejlesztéséért és gyártásáért felelős. Jonna Mendez a CIA Központi Hírszerző Ügynökségének egykori álcázási vezetője volt,
az általa kifejlesztett forradalmi technika révén az ügynökök teljesen meg tudták változtatni megjelenésüket és személyazonosságukat a műveletek alatt.
A titkos képalkotás specialistájaként már 27 évesen kitüntette a CIA, de nyilvánosan sem félt megosztani tapasztalatait a rejtőzködés technikáiról. Férjével, a szintén CIA-tisztviselő Antonio J. Mendez-szel nem csupán könyvet írtak, de hollywoodi produkciókhoz is adták szakértelműket: az Oscar-díjas Az Argo-akció című Ben Affleck-filmben egy megtörtént eset részleteit osztották meg a forgatókönyvírókkal.
Kiemelt kép: Wikipédia Commons; Jonathan Newton / The Washington Post/Apic/Getty Images; nőklapja.hu