A puha homok és a füves pázsit bizsergető érzése nemcsak ellazít, de számos egészségügyi előnnyel is jár.

Manapság cipőben, papucsban vagy zokniban tengetjük napjaink nagy részét, és többnyire valamilyen mesterséges felületen – betonon, padlón vagy szőnyegen – taposunk. Őseinkkel ellentétben már nem töltünk annyi időt a természetben, ami az általános egészségi állapotunk romlását is előidézte. A cukorbetegség, az autoimmun betegségek, a szív- és érrendszeri problémák (melyek a leggyakoribb halálokok között szerepelnek világszerte) és rákos megbetegedések mind jelentős növekedésnek indultak az elmúlt évszázadban, nem beszélve a szorongásos zavarokról, krónikus álmatlanságról és kimerültségről, melyek még több embert sújtanak a modern társadalomban.

Persze a nyári vakációk idején magyarázni sem kell, hogy miért érezzük magunkat jobban. De gondoltál már arra, hogy ez nem csak a munkavégzés hiányának köszönhető? A strandszezon alatt jellemzően több időt töltünk a szabadban, és nagyobb valószínűséggel érintkezik a talpunk – cipő, szandál és zokni nélkül – a természetes talajjal.

Hallottál már a földelésről?

Az úgynevezett földelés ősi gyakorlatnak számít, ami dióhéjban a földfelszín elektromos töltését használja a testi funkciók stabilizálásáért – lényegében a természetes talajjal történő közvetlen, talpon keresztüli bőrkontaktust jelenti. Elsőre talán túl szépnek tűnik, hogy igaz legyen, bár a közelmúltban végzett kutatások szerint számos testi-lelki problémára pozitív hatással lehet.  

Mezítláb sétálni felszabadító érzés – és még egészséges is (Fotó: Getty Images)

Dr. Stephen Sinatra kardiológus és csapata éveket töltött a földelés hosszú távú előnyeinek vizsgálatával, és számtalan olyan hatást megfigyeltek, melyek a testben lévő gyulladásos folyamatok csökkenéséhez kapcsolódtak. A föld ugyanis elektronban gazdag, hiszen a napsugárzás, illetve a villámcsapások révén folyamatosan töltődik. Amikor testünk a talajhoz ér, elnyeli ezeket a részecskéket, melyek a szervezetbe jutva támogatják a test természetes elektromos egyensúlyát – ami nemcsak csökkentheti bizonyos betegségek kockázatát, de a már meglévőek panaszait is enyhítheti. 

Számos módon hathat pozitívan a szervezetünkre

Mezítláb sétálni tehát nemcsak pihentető érzés, de fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású is lehet. És ez még nem minden, hiszen

  • bizonyítottan javítja a testtartást, erősíti a lábboltozatot, illetve fokozza az izomszalagok rugalmasságát
  • Segít a káros szabad gyökök semlegesítésében
  • Csökkenti a vér viszkozitását (vagyis a sűrűségét)
  • Felpezsdíti a keringést, illetve segít szabályozni a cirkadián ritmust (ami a hormonháztartástól kezdve az idegrendszer működésén át minden fontosabb életfunkciót befolyásol) és testhőmérsékletet, ami hosszú távon a kiegyensúlyozott alvásban, illetve fokozott nappali éberségben is segítségünkre lehet
  • Több tanulmány is bizonyította, hogy a mezítláb történő séta fokozza a véráramlást, így nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkenti, de az emésztési funkciókat is javítja
  • A talpon számos idegvégződés található, így a puha fűben vagy homokban történő séta nemcsak ellazítja az izmokat, de még a kortizolszintet is szabályozza (magyarán a stresszoldásban is hatékony segítség lehet)
  • A homokos talajon történő lépdelés pedig különösen jót tesz a bőrnek, hiszen természetes bőrhámlasztóként is funkciónál.

Mielőtt azonban nekivágnál – az esetleges sérülések elkerülése érdekében – mindenképp nézz a lábad elé! És ne aggódj, nem kell a kertben órákig sétafikálnod vagy ücsörögnöd ahhoz, hogy hasznot húzz a földelésből. Ha nincs lehetőséged a saját kertedben korzózni, sebaj! Amíg tart a nyár, naponta pár perc is hatékony segítség lehet, ha pedig homokos vízparton nyaralsz, esetleg piknikezel a fűben, bátran dobd le a cipődet – hiszen teljesen ingyen van, és nem veszíthetsz vele semmit. Ha nem is érzel mást, a legrosszabb, ami történhet, hogy eltöltöttél egy kis időt a szabadban, és némi extra D-vitaminhoz jutottál. 

Kiemelt kép: Getty Images