Középkorú nő az ágyban háton fekve alkarjával eltakarja a szemét

Beleink egészségére is károsan hat, ha rosszul alszunk

Élvezzen elsőbbséget az alvás a kötelezettségekkel szemben!

A The European Journal of Nutrition című szakfolyóiratban most közzétett tanulmány többszörös összefüggést talált az alvási szokásaink kiszámíthatatlansága, a táplálkozás összetétele között. Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a rendszertelen, váltakozó műszakokban végzett munka növelheti a súlygyarapodás, a szívproblémák és a cukorbetegség kockázatát, arról azonban kevés szó esik egyelőre, hogy

a biológiai ritmusunkat már az alvási szokásaink kisebb ingadozásai is megzavarhatják.

„Tudjuk, hogy az alvásban bekövetkező nagyobb zavarok, mint például az eltérő műszakokban történő munkavégzés, óriási hatással lehetnek az egészségünkre. Ez az első olyan tanulmány azonban, amely kimutatta, hogy már az alvásidőzítésben bekövetkező kisebb különbségek is összefügghetnek a bélben lévő baktériumfajok megváltozásával” – foglalta össze a most megjelent tanulmány vezető szerzője, Dr. Wendy Hall, a londoni King’s College munkatársa.  Hozzátette: további vizsgálatokra van szükség annak kiderítésére, hogy az alvásidő konzisztenciájának javítása, azaz ha igyekszünk minél inkább azonos időpontban ébredni és elaludni a hét minden napján, előnyös változásokat eredményezhet-e a belek egészségét tekintve.

Ezért nagyon fontos a bélrendszer egészsége

A bélrendszerünkben élő mikrobák (mikrobiom) összetétele negatívan vagy pozitívan befolyásolhatja az egészségünket azáltal, hogy toxinokat vagy hasznos anyagcseretermékeket termel, és mint tudjuk, az immunrendszerünk a bélrendszer nélkül nem is működne.

A mikrobák bizonyos fajai, amennyiben túl nagy mennyiségben vannak jelen, növelhetik a cukorbetegség, a szívbetegség és az elhízás kockázatát.

A mostani kutatásban 934 főtől vettek vér-, széklet- és bélmikrobiom-mintákat, valamint glükózméréseket végeztek azoknál, akiknek az alvása rendszertelen volt. Az adatokat ezután összevetették azokéval, akik minden nap azonos időben keltek fel és feküdtek le aludni. Ez alapján a vizsgálat alapján a kutatók arra jutottak, hogy már mindössze 90 percnyi különbség az alvás középső időpontjai (amikor épp félúton vagyunk az elalvás és az ébredés között) között eltéréseket okozott a bélmikrobiom összetételében.

Korábban külön cikkben írt arról Dudics Emese, hogy a bélrendszernek még saját idegrendszere is van, valamint beleink működése még azt is befolyásolhatja, milyen a hangulatunk.

Aludjuk egészségesre magunkat!

Ahogyan arról már szó volt, számos kutatás egyformán azt találta, hogy

azok a személyek, akik rendszertelenül alszanak, általában véve rosszabb táplálkozási szokásokkal rendelkeznek,

több cukorral édesített italt fogyasztanak, míg gyümölcsből és diófélékből kevesebbet a kívántnál – mindez pedig értelemszerűen közvetlenül, ráadásul negatívan befolyásolhatja a bélmikrobiomot. „Az alvás az egészség egyik legfontosabb pillére” – hangsúlyozta a tanulmány szerzője, Kate Bermingham, PhD, a King’s College London és a ZOE vezető táplálkozástudományi kutatója. (Nemrég mi is írtunk róla, hogy amellett, hogy nagyon jót tesz az egészségnek, még a kreativitásunkat is serkenthetjük egy apró alvási trükkel.)

„A rendszeres alvási szokások kialakítása, tehát az, hogy minden nap ugyanakkor feküdjünk le és ébredjünk fel, egy könnyen fenntartható életmódbeli viselkedés, amit mindannyian megtehetünk, és ami a bélmikrobiomunkon keresztül jobb irányba befolyásolhatja az egészségünket” – hangsúlyozta Dr. Sarah Berry, a King’s College London munkatársa és a ZOE vezető kutatója.

Kiemelt kép: Getty Images