Világszerte sorra dőlnek meg a melegrekordok idén nyáron – Szicília és Szardínia szigetein például már 48 fokot mértek –, pedig még csupán a szezon közepén járunk. Az extrém időjárás arra sarkall minket, hogy új módszereket is kipróbáljunk, melyekkel átvészelhetővé tehetjük a forróságot, de ha kiismerjük és kihasználjuk testünk hőmérséklet-érzékelését – és bevetjük ezeket a praktikus tippeket –, lehűteni magunkat könnyebb lesz, mint gondolnánk.
Testünk tudja mit kell tenni
Mindenekelőtt érdemes tudni, hogy az ideális testhőmérséklet személyenként változik, de az átlagos érték 36,5°C és 37,5°C közötti tartományba esik, ami lehetővé teszi a szervezet számára a fiziológiai egyensúlyt, melyben a test minden rendszere megfelelően tud működni. Az úgynevezett maghőmérséklet fenntartásához bőrünk, izmunk és belső szerveink hőreceptorai is hozzájárulnak, ezek közül az elsődleges védelmi vonal, vagyis
a bőrünk jelzi leghamarabb, mikor kell cselekednünk a túlmelegedés ellen.
Testünknek alapvetően két természetes módja van a hűtésre: az értágítás és az izzadás. Mindkettő a hő leadásában és a vér lehűtésében segít mindaddig, amíg a külső hőmérséklet alacsonyabb nem lesz, mint a belső, amikor pedig a testhőmérséklet tovább emelkedik, akkor izzadni kezdünk. Izzadás során a folyadék elpárolog, aminek egy része a bőrből vonódik el, csökkentve annak hőmérsékletét. Ezt az áldásos folyamatot azonban még számtalan külső, elsőre talán furcsának tűnő praktikával is segíthetjük.
Így segíthetünk lehűteni szervezetünket
Forró ital hideg helyett
Az ázsiai és észak-afrikai országokban nem véletlenül a tea az egyik legkedveltebb nyári ital, ugyanis a forró italok gyorsabban lehűtik szervezetünket, mint a hideg frissítők – ugyanez igaz a meleg zuhanyra is. Ennek az az oka, hogy amikor a gyomorban lévő hőreceptorok érzékelik a forróságot, növelik az izzadást és gyorsabban csökkentik a bőr hőmérsékletét, különösen alacsonyabb páratartalmú környezetben, ahol a veríték könnyen elpárolog.
Hideget a pulzuspontokra
Nedvesítsünk be hideg vízzel egy darab kendőt és tegyük olyan érzékenyebb részekre, ahol erősebben észleljük a pulzusunkat, például a csuklón, a nyakon, a könyök belső részén vagy a halántékunkon. A vénák ezeken a pulzuspontokon vannak a legközelebb a bőrhöz, így itt hatékonyabban tudjuk befolyásolni vérünk hőmérsékletét, mely már lehűtve áramlik tovább a testünkben.
Cipőt le!
Nem csupán azért jó cipő nélkül a homokban vagy a puha pázsiton sétálni, mert ellazít, hanem mert hasznos trükk lehet a testhő egyszerű levezetésében. A talpunkon található speciális erek, szakszerű nevükön arterio-venous anastomoses, vagyis az artéria és a vénák közötti összeköttetések hatékonyan átadják a test által termelt hőt a környezetnek.
Csökkentsük a fehérjét
A fehérjék emésztése nagyobb energiát igényel, mint a szénhidrátoké, ami nem jelenti azt, hogy ettől fogva ezek fogyasztására buzdítanánk, de mivel az energia hővé alakul, ezért a nagy melegben nem árt odafigyelni, miből fogyasztunk többet. Egy tanulmány kimutatta, hogy a bőr hőmérséklete átlagosan 2 °C-kal nőtt egy magasabb fehérjetartalmú étkezés után, úgyhogy válasszuk inkább a folyadékban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket.
Több gyümölcs és zöldség
És ha már természetes vitaminok, azért is érdemes gyakrabban a szezon finomságaihoz nyúlnunk, mert könnyen emészthetőek és mint említettük, magas víztartalmúak, tehát ellátják a szervezetet kellő mennyiségű folyadékkal, mely aztán így izzadsággá alakulhat. A dinnye, az őszibarack, az alma, a paradicsom, az uborka és a cukkini is nagyszerű választás, nem beszélve arról, hogy a nyári forróságban behűtve vagy salátaként is mennyire zamatosak.
Kiemelt kép: Getty Images