A 35 éves Ashley Summers a július 4-i hétvégét a Freeman-tónál töltötte férjével és két kislányával, amikor arról kezdett panaszkodni, hogy nagyon ki van száradva. Szédülésről és makacs fejfájásról is beszámolt a családjának, ezért inni kezdett, de hiába fogyasztott el egymás után több palack vizet, szomjúsága nem csökkent.
Derült égből
Összetörten nyilatkozó öccse a helyi tévének elmondta, hogy Summers körülbelül két liter vizet, azaz nagyjából a szükséges napi mennyiség egészét fogyasztotta el 20 perc alatt. Viszont rejtélyes módon ezután sem lett jobban, ezért a család azonnal hazaindult a kirándulásról. Amint hazaértek, Summers már a garázsban elájult, végül pedig mentő szállította az IU Health Arnett kórházba.
„A nővérem, Holly hívott fel, teljesen összeomolva. Azt mondta, hogy Ashley kórházban van. Ödéma, rengeteg víz van az agyában, de az orvosoknak egyelőre fogalmuk sincs, mitől, vagy hogy hogyan mulasszák el, és hogy nagyon rosszul néz ki” – emlékezett vissza az eseményekre Summers öccse. Ashley Summers a kórházban már nem tért magához,
nem sokkal később pedig orvosai közölték a családdal, hogy a nő vízmérgezésben meghalt.
Vízmérgezés?
Bár sokan még nem is hallottak róla, a vízmérgezés, ha nem is gyakori, de évente több áldozatot követelő súlyos állapot, ami akkor következik be, ha rövid idő alatt túl sok vizet fogyasztunk, vagy ha a vesék túl sok vizet tartanak vissza valamilyen krónikus betegség miatt. A vízmérgezés (amely lehet krónikus is, ilyen esetekben enyhébb, de hosszabb ideig fennálló tünetekkel jár, és ennél a típusnál nagyobb eséllyel történik orvosi beavatkozás) tünetei közé tartozik az általános rossz közérzet, az izomgörcs, az erős fájdalom, a hányinger és fejfájás is.
Dr. Blake Froberg, az IU Health Arnett kórház toxikológusa elmondta a helyi médiának, hogy halált okozó vízmérgezés nagyobb valószínűséggel fordul elő nyáron, vagy olyankor, ha valaki a szabadban dolgozik, vagy intenzíven sportol, ami közben nagyon megszomjazik. Vízmérgezés esetén a szervezet nátrium-víz egyensúlya borul fel, ez az állapot pedig akkor következik be, ha a szervezetünkben túl sok víz és túl kevés nátrium van, például azért, mert izzadással nagyon sok ásványi sót vesztettünk, de sima vízzel ezt nem tudtuk kellőképpen visszapótolni. A nátrium a szervezet egyik legfontosabb elektrolitja, amely üzeneteket szállít a sejtek között, emellett szabályozza a vérnyomást és az izomműködést is. Vízmérgezés esetén ezt a feladatát nem képes ellátni,
a szervezetünkben felhalmozódott víz pedig a sejtek közé jutva okoz problémákat.
Az egész testet érintő működési zavarok lépnek fel, súlyos esetben pedig agyi ödéma alakulhat ki.
Nem véletlen, hogy az erős izzadással járó sportokat űzők elektrolitokkal dúsított innivalóval pótolják a nem ritkán több liternyi elpárolgott folyadékot, hiszen mérgezés esetén nem önmagában a sok folyadék a probléma. Az egyensúly felborulásához az is kell, hogy a szervezet elektrolithiányos állapotban legyen, akár fokozott izzadás, vagy krónikus betegség miatt.
Figyeljünk oda!
Annak érdekében, hogy testünk működését a nyári nagy melegben is optimalizáljuk, fontos, hogy elegendő mennyiségű vizet (napi 2-3 litert), de egyenletesen elosztva fogyasszunk, és ha sokat izzadunk, ügyeljünk az ásványianyag pótlására is. Nem kell feltétlenül drága izotóniás italokban gondolkodnunk, nátriumot egy sóskiflis szendvicsből is bevihetünk. Érdemes ugyanakkor azt is figyelembe venni, hogy az Egyesült Államokban árusított ásványvizek többségének és a csapvíznek is alacsonyabb az ásványianyag-tartalma, mint a hazai vizeké, így egy a most leírt tragikus eset előfordulásának esélye idehaza nagyon alacsony. Ezzel együtt nem árt tudni a jelenségről. Arról, hogy hogyan vehetjük észre, túl sokat ittunk, korábban mi is részletesen írtunk, cikkünk segíthet az egészséges egyensúly megtalálásában.
A tragikus körülmények között elhunyt édesanya szervdonor volt, akinek felajánlott szervei és szövetei öt másik ember életét tudták megmenteni.
Kiemelt kép: Getty Images