Taylor Swift, Barbie-film, amerikai gazdaság

Ez a két szőkeség menti meg az amerikai gazdaságot?

A Barbie és Taylor Swift sikerét még az amerikai gazdaság is megérezte.

A hőhullámok, a hatalmas árvizek és esőzések mellett kétségtelen, idén nyáron a Barbie-láz is tombol: a július 21-i bemutatója óta kis túlzással a Mattel világhírű babájáról, pontosabban a róla készült filmről beszél az egész világ. (Arról, hogy milyen érzéseket keltett bennünk a mozifilm, korábban mi is írtunk.)

Nincs is ebben semmi meglepő, a produkció hatalmas siker, óriási tömegek váltják meg a jegyüket az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt. Ami viszont figyelemre méltó, az az, hogy a hosszúlábú szőkeség az amerikai jegybank (FED) sajtótájékozatóján is szóba került, a napokban.

Barbie karaktere kapcsán persze sok minden eszünkbe juthat, a közgazdaságtan minden bizonnyal az utolsó lenne a sorban. 

Akkor mégis mi köze a rózsaszín álomvilágba burkolt babáról készült alkotásnak az amerikai gazdasághoz? És Taylor Swift The Eras című turnéjához? 

Barbie-film

Már a nyitóhétvégén rekordot döntött a bevétel (Forrás: Getty Images)

Az egyik szőke most robbantott bankot

A Warner Bros. Pictures által közzétett, egészen friss adatokat elnézve máris érthetőbb: ezek szerint a Barbie a premier óta több mint 1 milliárd dolláros globális bevételt ért el a kasszáknál (míg a nagy versenytársnak tartott Oppenheimer alig több mint a felét, 550 millió dollárt szedett össze eddig). Ezzel a filmet rendező Greta Gerwig történelmet írt mint az első női filmes, aki szóló rendezőként átlépte a milliárd dolláros határt – számolt be a Reuters hírügynökség.

„Ártani nem árt” – reagált visszafogottan a FED elnöke, amikor a Barbie mozifilm, illetve Taylor Swift énekesnő jelenleg is futó turnéjának amerikai gazdaságra gyakorolt hatásáról kérdezték, egy sajtókonferencián. A The New York Times újságírójának felvetésére Jerome Powell hozzáfűzte, azt persze jó látni, ha a fogyasztói bizalom növekszik, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy egy túlságosan nagy fellendülés az árak növekedéséhez, magasabb inflációhoz vezethet. Powell azok után kapta meg ezt a kérdést, hogy közgazdászok az elmúlt hetekben kezdték el pedzegetni, a Barbie és Taylor Swift énekesnő turnéja iránti hatalmas kereslet egy jel: arra utal, hogy az amerikaiak hajlandóak költeni. Ez pedig fellendítheti a növekedést.

„Aranyeső” kíséri a popsztárt, amerre jár

Kétségtelen, Taylor Swift turnéja akkora lökést adott például a vendéglátóiparnak, hogy arra még a FED is felfigyelt. Vannak, akik ebből persze olyan következtetéseket vonnak le, hogy az énekesnő az amerikai gazdaságot is megmentheti. Noha ezek a feltételezések bizonyára túloznak, az kétségtelen, hogy Swift, immár ötödik hónapja zajló turnéja során akármelyik nagyvárosban is tűnt fel, a helyi gazdaságba máris elkezdtek folyni a dollármilliók, egyes helyeken a Covid előtti szintre kilőve a turizmust. Az The Eras Tour az amerikai helyszínek után a tengerentúlon folytatódik, és 2024. augusztusában ér majd véget

A július 15-ei hétvégén Swift turnéja Denverbe érkezett, ami a Common Sense Institute becslése szerint 140 millió dollárnyi GDP-többletet hozhat az államnak. A városba 75 ezer Swift-rajongó látogatott el, ahol az énekes két telt házas koncertet adott. (Csak a két denveri koncert 38 millió dolláros jegyeladást generált.) A Common Sense szerint az Egyesült Államokbeli turné csaknem 5 milliárd dollárt termelhet. Mindazoknak, akik Swift koncertjére kíváncsiak, nem keveset kell kipengetniük az igencsak borsos jegyárakért, ami a jegyüzéreknek köszönhetően néhol egészen csillagászati összegeket kóstál. Swift koncertjeire amúgy is nehezen lehetett beférni, sokan szervezetten vásároltak fel több ezer belépőt az egyszerű rajongók orra elől, hogy jóval drágábban adják tovább azokat. A rajongók azonban hajlandók bármit megfizetni: a pár száz dolláros jegyektől az egy-kétezer dollárosokig minden elfogyott.

Kiemelt kép: Getty Images, noklapja.hu