Kipirosodik, viszketni kezd, és úgy érzed, képtelen vagy megállni, hogy ne vakard „rojtosra” a szemhéjadat, ami alól aztán másodpercek leforgása alatt átláthatatlan könnyfüggöny ereszkedik alá. (Megspékelve azzal, hogy mindeközben az orrodból is átlátszó, lé szerű folyadék ömlik, a félpercenként átlag 15 tüsszentésről nem is szólva.) Különösen nehezített a terep, amikor még a torkod is kaparni kezd mélyen belül, aminek „megvakarására” egy sajátos, kívülről nézve bizonyára teljesen idétlen technikát fejlesztettél ki az évek során – a szénanátha rutinos harcosaként.
Mivel Tóth Orsi kolléganőmhöz hasonlóan, jómagam is ezt a tábort erősítem, tudom, miről beszélek, és higgyétek el, túlzások nélkül tudnám még bőséggel ecsetelni a tüneteket. Sorstársai helyzetét megkönnyítendő, Orsi ebben a korábbi cikkében gyűjtött össze hasznos tanácsokat, amik hasznunkra lehetnek a pollenek okozta allergia tüneteinek enyhítésében.
Allergia, keresztallergia, pollenek és a szénanátha
Az allergia ma már népbetegség, amitől közel 3 millió ember szenved hazánkban. Ahogy a kormányzati Egészségvonal szénanátha címszó alatti tájékoztatásából kiderül,
az allergiások csaknem fele virágpor-, azaz pollenérzékeny.
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek az emberek többségénél ártalmatlannak bizonyulnak. A túlérzékenységre utaló immunválaszt elméletileg bármi kiválthatja. Ha az allergiát kiváltó anyag, az úgynevezett allergén a levegőben található, a tünetek az orrban (szénanátha), a tüdőben (köhögés, asztma) és a szemen (könnyezés, viszketés) jelentkeznek.
A pollenallergia vezető tünetei között általában az orrdugulást, vízszerű, színtelen orrfolyást, tüsszögést, orr-, torok-, szájpadviszketést, a gátolt orrlégzést szokás említeni. Mindezek mellett gyakori lehet a szemhéjduzzanat, a szemviszketés, fényérzékenység, könnyezés, és a szem kivörösödése (a kötőhártya gyulladása) is. Szénanátháról pedig abban az esetben beszélünk, amikor az orrduguláson vagy orrfolyáson kívül a tüsszögés, orrviszketés, gátolt orrlégzés közül még legalább egy tünet – hetente több napon át, naponta legalább egy órán keresztül – jelentkezik. Súlyosabb esetben hörgőasztma, legsúlyosabb esetben akár életveszélyes anafilaxiás reakció is kialakulhat – ám az utóbbi, súlyos forma szerencsére rendkívül ritka a pollenallergia esetében.
Az allergének nem állnak meg a küszöbön
Próbáljuk meg tudatosítani, hogy a szmog és a szálló por nem áll meg a küszöbön; azaz hiába zárjuk magunkra a bejárati ajtót, a beltéri légszennyezettséget és adott esetben betegséget is okozó penészgombák spórái, poratkák ürüléke, a falakból és bútorokból párolgó vegyi gázok, továbbá az allergének bizony be fognak jutni a négy fal közé. Az sem mindegy, hogy mikor szellőztetünk, a pollenkoncentrátum ugyanis a napfelkelte utáni és a naplemente utáni pár órában a legmagasabb. Szintén figyeljünk arra, hogy a pollenek könnyen megülnek a hajunkban, ezért is érdemes az allergiás szezonban gyakrabban hajat mosni, tiszta ágyneműt húzni és sűrűbben takarítani, lehetőleg HEPA filteres porszívóval. A polleneket a légkondi is kiszűri, ám ha ettől idegenkedünk, sokat segíthet egy okos légtisztító berendezés is. Egy nagyobb teljesítményű darab nem csak a kellemetlen szagokkal, de a porral, sőt a vírusokkal és baktériumokkal is eredményesen felveszi a harcot – amellett, hogy hatékonyan elbánik a kültérről bejutó, allergiát kiváltó pollenekkel is.
Nem mindegy, mit eszel
Azt is fontos tudni, hogy számos zöldség (cukkini, uborka, tök, zeller, paradicsom), gyümölcs (dinnye, banán, gesztenye, dió), fűszer- és gyógynövény (gyömbér, kamilla, fahéj) elfogyasztásának hatására légúti (pl. parlagfű) allergiában szenvedőknél azonnali szájnyálkahártya és torok viszketés, valamint duzzanat alakulhat ki. Súlyosabb esetben garat- és gégevizenyő, de hasmenés is előfordulhat, ugyanis a növény pollenje és az adott táplálék között szerkezeti rokonság van. Erre, a pollen-élelmiszer keresztallergiának nevezett jelenségre később még visszatérünk, előtte azonban nézzük, hogy mik azok a zöldségekben és gyümölcsökben fellelhető természetes összetevők, amik fogyasztásával enyhíteni tudunk a gyötrő tüneteken.
Kvercetin tartalmú ételek
A kvercetin egy növényi pigment, a flavonoidok széles családjának egyik kiemelkedően értékes tagja, amely számos gyümölcsben és zöldségben, valamint a vörösborban és a zöld teában is megtalálható. A kvercetin-tartalmú élelmiszerek, például az alma, a cseresznye, a brokkoli, a kelkáposzta, a fokhagyma és a hagyma az antihisztaminokhoz hasonlóan hatnak. A kvercetin stabilizálhatja a hisztamint felszabadító sejteket, ami segíthet a szénanátha tüneteinek kordában tartásában.
Joghurt és sajt
Az olyan probiotikumokban gazdag élelmiszerek, mint a joghurt és bizonyos sajtok (például a svájci, provolone, gouda és a cheddar), továbbá az erjesztett termékek, például a kefir, a savanyú káposzta és a tempeh (főtt, erjesztett szójabab, amelyet gyakran húspótlóként használnak) szintén sokat segíthetnek a helyzeten. A „jó baktériumokként” is ismert probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyekről úgy tartják, segítenek kiegyensúlyozni a gyomor és a belek mikrobiomját.
A mikrobiom a testünkben élő baktériumok, gombák és vírusok összetett hálózatának megnevezése. (Ebben a friss cikkünkben épp arról írtunk, hogy a mikrobiom összetételét a nem megfelelő alvás is negatívan befolyásolhatja.) Azon túl, hogy javíthatja az emésztőrendszer egészségét, a probiotikumokról azt is feltételezik, hogy
immunrendszert erősítő hatása segíthet a szénanátha tüneteinek enyhítésében.
Bromelain tartalmú élelmiszerek
A bromelain egy olyan fehérjebontó (proteáz) enzim, ami természetes módon megtalálható a trópusi ananász gyümölcsben. Gyulladáscsökkentő hatása enyhíthet nem csak a szénanátha, de egyes tanulmányok szerint az asztma tünetein is képes enyhíteni.
Citrusfélék
Szerencsére a nyár legnépszerűbb gyümölcsei, a citrusfélék közül sok a szénanátha ellen is képes felvenni a harcot. Ebben a bennük található C-vitamin immunerősítő tulajdonságai vannak a segítségükre. Kutatók szerint a szénanáthás tünetek eredményes csökkentéséhez napi 2g C-vitaminra van szükségünk. Figyelem: a parlagfűre allergiásoknál viszont keresztallergia léphet fel, ezért ők inkább kerüljék a citrusfélék fogyasztását.
A keresztallergia sem játék
A keresztallergiának is több fajtája van. A pollen-pollen keresztallergia oka a botanikai rokonság, például a nyír-mogyoró-éger, a nyírfafélék családjába tartoznak, légúti allergiás panaszokat válthatnak ki, vagy a parlagfű-fekete üröm, mindkettő a fészkes virágzatúak családjába tartozik. A pollen-élelmiszer keresztallergiát az anyagok hasonló molekulaszerkezete okozza, legtöbbször szájüregi tünetek – kellemetlen viszketés, ajak- és nyelvduzzanat, garatvizenyő formájában mutatkozik meg. Bizonyos ételek elfogyasztása a pollenallergiásoknál ugyanakkor hasi görcsöket eredményezhet. Parlagfű-allergiásoknál leggyakrabban a görögdinnye, a sárgadinnye, a paradicsom és az uborka okozhat ilyen panaszokat,
a feketeüröm-allergia esetén már jóval hosszabb ez a lista.
Az élelmiszer keresztallergia általában a nyírfapollenre allergiásoknál a leggyakoribb.
Jellemző keresztallergiák
Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka, bogyós gyümölcsök, citrusfélék
Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller
Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kivi, avokádó
Füvek: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér
Földimogyoró: dió
Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
Kiemelt kép: Getty Images