öltözködési szabályok külföldön athén

Öltözködési szabályok külföldön: utazási célpontok, ahova nem mehetünk akármiben

Tűsarkúban Cinque Terrén? Na még mit nem!

Vannak a világnak bizonyos helyei, ahol messze földön híres öltözködési szabályok uralkodnak. (Olyanok is, ahova soha be nem léphetünk.) És vannak olyan országok és városok is, ahol talán fogalmunk sincs, hogy bajba kerülhetünk, ha nem tartunk be néhány kevésbé ismert szabályt. Jó hát tudni: ezek a legfontosabb öltözködési szabályok külföldön.

Tisztelet a buddhista templomoknak 

Ha az ember Dél-Kelet Ázsiában jár és Buddha tetoválása van, jobb, ha elrejti, mert errefelé ez igencsak tiszteletlenségnek számít. A buddhista templomok egyébként semmivel sem szigorúbbak, mint például a Rómában található bazilikák: csak annyi a kérés, hogy a látogatók ne érkezzenek fedetlen térddel és vállal.  

Szváziföldön bajban vannak a miniszoknyás vagy nadrágos nők 

Mielőtt nagyon megdöbbenne az olvasó, hogy vannak még olyan helyek a világon, ahol a nők sem miniszoknyát, sem nadrágot nem hordhatnak, érdemes megjegyezni, hogy a törvényi szabályozás szerint

2013-ig Franciaországban is illegális volt nadrágot viselni a nőknek, míg valaki fel nem fedezte ezt az elfeledett törvényt, és el nem törölték.

Vannak azonban a világnak olyan pontjai, különösen Afrika szubszaharai térségében, ahol ezek a törvények még mindig aktuálisak. Szváziföldön tíz évvel ezelőtt tiltották be a nők számára a miniszoknya és a nadrág viselést, arról azonban kevés hivatalos információ van, hogy ezt valóban be kell-e tartani. Utazással foglalkozó nemzetközi weboldalak szerint a turistákat nem korlátozza ez a törvény, de azért aki a Szaharától délre veszi az irányt, nem árt, ha bepakol néhány maxiszoknyát.  

Szaúd-Arábiában a nők számára kötelező a visszafogottság

Bár az elmúlt években, amióta Szaúd-Arábia megnyitotta kapuit a nemzetközi turizmusnak, a szabályok egy picit lazultak, azért így is meglehetősen szigorú megkötések uralkodnak az öltözködésben, amelyek meglehetősen régimódi és nagyon vallásos hagyományokon alapulnak. A helyi nők számára kötelező a nikáb és az abaya, előbbi az arcot eltakaró kendőt, utóbbi hosszú ujjú maxiruhát jelent. Minimális bőr villantása is súlyos következményekkel járhat.

Fotó: Eric Lafforgue/Art In All Of Us/Corbis via Getty Images

Férfiak számára a nőies ruhadarabok, valamint a „nőies” viselkedés nem megengedett. A turista nőkre vonatkozóan (Iránnal ellentétben) nem kötelező a fejkendő viselése, de tőlük is elvárják a helyi szokásokhoz alkalmazkodó, visszafogott öltözködést (tilos a dekoltázs, fedetlen vállak mutogatása és a combvillantás), harsány viselkedéstől való tartózkodást, ezért az utazási szakemberek óvatosságra és visszafogottságra intik a turistákat. 

Bikiniben A Maldív-szigeteken? Csak a kijelölt helyen! 

Bár a Maldív-szigetekről elsőre talán mindenkinek a fehér homok és a pálmafák, valamint a türkíz ötven árnyalata jut eszébe, arról sem érdemes megfeledkezni, hogy ez egy muszlim állam, ahol a fürdőruhát alapvetően egyáltalán nem látják szívesen. Persze az üdülőhelyeken, a hotelek partszakaszain és a kimondottan bikini-strandokon lehet nyugati típusú fürdőruhát viselni, a nyilvános strandokon azonban, ahova persze elsősorban a helyiek járnak, kötelező a takarás.  

Észak-Koreában nincs helye a nyugati öltözködésnek 

Észak-Korea nem tartozik a legvonzóbb turisztikai desztinációk közé. Ha valaki mégis arra téved, és történetesen nő, akkor jobban teszi, ha a farmernadrágjait otthon hagyja, ugyanis ezért büntetés és bírság jár. Az észak-koreai emberek meglehetősen korlátozva vannak szabadságukban, és ennek az is része, hogy nagyon szigorú öltözködési szabályokat kell követniük, sőt, a hajukat is csak a kormány által jóváhagyott fazonokra vágathatják. A nyugati öltözködési kultúrának nincs helye ebben a világban.

Öltözködési szabályok külföldön – biztonsági okokból

Új-Zélandon a bukósisak nem szabadon választott kiegészítő 

Ausztráliában és Új-Zélandon különösen komolyan veszik a közegészséget és a biztonságot. Ezért ezen a két helyen törvénybe foglalták, hogy aki biciklire pattan, annak kötelező bukósisakot viselnie, akármennyi idős, és akármilyen rövid útra indul. A szabályt mind a rendőrség, mind az emberek komolyan veszik. Gyakran megesik például, ha valaki bukósisak nélkül biciklizik, hogy valaki gyorsan felkínál neki egyet. A rendőrség szintén gondolkodás nélkül aktivizálja magát, ha ilyesmit lát, és nagyjából 16 ezer forintnak megfelelő bírsággal sújtja a felelőtlen kerékpárost. 

Cinque Terrén és az Akropoliszon tilos a magas sarkú 

Olaszország alapvetően nem a szigorú szabályairól ismert, Cinque Terrén azonban bevezettek egyet, mert túl sok volt a baleset. Eszerint azok a turisták, akik szeretnék felfedezni a dombos vidéket és a szőlőültetvényeket az öt falu között, nem viselhetnek sem magas sarkút, sem flipflop papucsot. Ha mégis megteszik, jelentős bírsággal sújthatók.  

szigorú öltözködési szabályok külföld cinque terre

Cinque Terre szűk utcácskáin tilos a magas sarkú és a strandpapucs (fotó: Getty Images)

Görögország sem tartozik a szabályozott országok közé, az ókori csodákat azonban itt is védeni próbálják a tűsarkaktól. 2009-ben döntöttek úgy a hatóságok, hogy többet nem lehet felmenni az Akropoliszra magas sarkúban, ahogyan egyébként egy sor másik ókori emlék sem látogatható, csak olyan cipőben, amely nem károsítja ezeket a többezer éves építményeket és azok maradványait.  

Lényeg a tisztelet

Ugandában csak decensen! 

A sokszínű Uganda társadalmi szempontból az egyik legkonzervatívabb hely Afrikában. A helyi nőket meglehetősen szigorú szabályok korlátozzák az öltözködésben. Ha olyan szoknyát viselnek, amely a térd fölé ér, akár le is tartóztathatják őket. A kormány tiltja az általa „illetlen öltözködésként” definiált stílust, úgyhogy a turisták is jobban teszik, ha a miniszoknyát és a sortot otthon hagyják.  

Ne rongáld Hvart 

A horvátországi Hvar a szupergazdagok egyik legkedveltebb szigete, amely már a csiszolt kőkorszak óta lakott hely. Úgyhogy van mit félteni rajta, és a hatóságok ezt meg is teszik, és hogy megvédjék a sziget épségét és szépségét, arra kérik a turistákat, legyenek tisztelettudóbbak a hellyel. Így például az utcán nemcsak inni, de enni is tilos, és akinek fürdőruhában támad kedve sétálni, azt akár 670 eurós bírsággal is sújthatják.   

szigorú öltözködési szabályok hvar horvátország

Hvar középkorból származó terein tilos fürdőruhában flangálni (fotó: Getty Images)

Csak semmi terepminta a Karib-térségben 

Bármilyen furcsán is hangzik, a világnak több olyan országa is van, ahol illegális a terepminta viselése. Ilyen Saint Lucia, Trinidad és Tobago, Zambia, Grenada, Nigéria, Omán, Szaúd-Arábia és a Fülöp-szigetek. Ennek leginkább az az oka, hogy ezeken a helyeken a terepminta kizárólag a hadseregben elfogadott.  

Csak nézelődsz? Tedd elegánsan! 

Bizonyára sokunkkal előfordult már, hogy öltözékünket nem éreztük elég elegánsnak egy üzlethez vagy egy étteremhez. Ma már alig van olyan hely, ahol ez számítana, már a Michelin-csillagos éttermekben és a dizájner boltokban sem lepődik meg senki, ha a vendégek papucsban és rövidnadrágban érkeznek, hogy vagyonokat költsenek. Mindez nem igaz a londoni Harrodsban, nemcsak a szigetország, de a világ egyik legikonikusabb áruházában. Itt még a nézelődőktől is elvárják az előkelő öltözéket.  

Forrás: travel.com; kiemelt kép: Getty Images