filmtrükkök

Próbababák, cukorüveg és hamis felhők – titkos filmtrükkök, melyeket csak kevesen ismernek

Nem minden az, aminek látszik, és ez különösen igaz a mozi varázslatos, ám megtévesztő világára.

Egy valamirevaló hollywoodi filmtől elvárjuk, hogy a látvány és az élmény is emlékezetes legyen: akciódús tömegjelenetek, izgalmas szereplők, szemet gyönyörködtető snittek és effektek, fordulatos cselekmény. Az már nem a mi gondunk, mindezt hogyan valósítják meg, nézőként csak a végeredményért és a stáblista után is velünk maradó érzésért ülünk be a mai napig a mozitermekbe. De a sokat látott filmrajongó egy idő után akaratlanul is elgondolkodik, vajon a kulisszák mögött milyen trükköket vetnek be, hogy a színészek testileg és lelkileg egyaránt sértetlenek maradjanak? Mit használnak vér, üveg vagy ahogy azt nemrég feltártuk, alkohol, kokain és cigaretta helyett? Hogy oldják meg az intim jeleneteket és a frappáns párbeszédeket vezetés közben? Az alábbiakban a legtitkosabb filmtrükkök megoldásairól rántjuk le a leplet, melyeket csak az igazán bennfentesek ismerhetnek. 

Nedves utak, baljós felhők

Valószínűleg ti is észrevettétek már, hogy amikor filmbéli hőseink éjszaka vezetnek, különös módon akkor is vizesnek tűnik az aszfalt, ha egyébként nem esett az eső. Ennek az az oka, hogy a legtöbb filmkészítő szerint esztétikailag kellemesebb a szemnek a nedves út látványa, mert az jobban visszaveri a fényeket és az összhatás nagyobb kontrasztot ad a felvételnek. Ugyanígy a felhők is igényelnek olykor egy kis állapotjavítást, az olyan filmek nagyjeleneteinél, mint például a A függetlenség napja sem a rendezőnek volt pontos az időzítése, a drámai hatást egy úgynevezett Cloud Tank nevű géppel érték el, melynek tartályába vizet és festéket töltenek a tökéletes hamis felhők létrehozásához. 

Nézzük meg közelebbről azokat a statisztákat

Egy blockbuster, vagyis nagy költségvetésű kasszasiker film büdzséjébe könnyen belefér statiszták százainak mozgósítása, de nem minden produkció engedheti meg magának ezt a luxust. Ilyenkor kerülnek elő a kreatív ötletek a kalapból: szereplők duplázása, speciális kameramozgások és vágások, digitális utómunka, vagy amit a Colin Firth Oscar-díjas főszereplésével készült A király beszédében is alkalmaztak, a felfújható próbababák. Ahogy a mellékelt képen, úgy a filmben is igyekeztek elhomályosítani a messze távolban ülők arcát, a filmesek ugyanis a tömeg növelésére beállított gumibabákat ültettek az előtérben kivehető hús-vér közönség mögé.

filmtrükkök

Fotó: A király beszéde, The Weinstein Company

Végtelen költségvetés: repkedő épületek és autók

A földdel egyenlővé tett felhőkarcolókat és gépjárműveket nézve biztosan eszetekbe jutott már, mesés hollywoodi kassza ide vagy oda, mégis ki az, aki ennyi rombolást finanszírozni tud? Persze sok esetben már eleve bontásra ítélt autók és kartondíszletek válnak semmissé, vannak, akik ennél is ügyesebb trükköket vetnek be a látványos akciójeleneteknél. A legtöbb filmkészítő a makettezéshez fordul, hogy megoldja ezt a problémát, és miniatűr replikákat készít a rombolásra ítélt objektumokról – az eredeti Star Wars-trilógia esetében szinte minden űrbéli csatajelenetet így oldottak meg. A szakemberek által választott beállítások tovább fokozzák a látványt és segítenek valóságos hatást elérni, melyet számítógépes grafika segítségével egészítenek ki.

Csokoládészirup, avagy véres filmtrükkök

Mivel nincs egyetlen, jól bevált módszer a vér újraalkotására a képernyőn, a filmesek gyakran különböző módszereket alkalmaznak a lehető legélethűbb látvány megteremtéséért. Egyesek kukoricaszirupot és ételfestéket, míg mások csokoládészirupot használnak, de akadnak mesterségesen előállított vegyületek is, melyek ehetőek, és jól megtapadnak a színészek bőrén, ruháján. A szilikon és a gumi – rugalmasságuk révén – a műsebeknél tesznek jó szolgálatot, de ez esetben is sokat javíthat a digitális utómunka vagy egy ügyes kezű maszkmester szakértelme.

filmtrükkök

Fotó: Ponyvaregény, Miramax Films

A szexjeleneteknél már csak a kellékek furcsábbak

A szexjelenetek megvalósítása a filmekben kényes és komplex folyamat, amely számos előkészületet igényel és napjainkban – főként a #MeToo-mozgalom hatására – leginkább intimitáskoordinátor jelenlétében történik. Persze van, hogy a kamera elhagyja a részleteket, és inkább az érzelmi feszültséget közvetíti a nézők felé, de sok esetben teljesen meztelenül láthatjuk a szereplőket. Ilyenkor a rendező párnát vagy félig felfújt labdát tesz a testek közé – a Bridgerton család című kosztümös sorozatban így oldották meg a túlfűtött jeleneteket –, míg van, aki hússzínű fehérneműt, mű fanszőrzetet ad a színészekre, de az HBO intimitáskoordinátora inkább a szilikonos nemiszerv-védőre esküszik

Édes üvegrobbanások, „átlátszó” filmtrükkök

Senki sem gondolta, hogy kedvenc akciósztárjaink sérülés nélkül zuhannak át a gigantikus ablakokon. Az üvegek esetében olyan anyagokat használnak, amelyek biztonságosan törnek szét, és könnyen kezelhetőek a forgatás során, vagyis a legtöbb esetben cukorüveget. A vásznon a végeredményt megkülönböztetni lehetetlen, hiszen tökéletesen áttetsző és törékeny, de sokkal kevésbé veszélyes, a szilánkok gyakorlatilag ehetőek, tehát semmilyen sérülést nem okoznak. 

filmtrükkök

Fotó: A beavatott-sorozat: A lázadó, Lionsgate

Senki sem figyel a volán mögött

A filmes karakterek vezetési stílusa hagy némi kívánnivalót maga után, pláne ha a sofőr egyfolytában a mögötte ülőt szemléli, rendszeresen hátrafordul hozzá, a kormányt pedig indokolatlanul tekergeti. A legmeglepőbb, hogy mindezek mellett továbbra is egyenesen haladnak, és bár elsőre azt hihetnénk, hajszál választja el őket az ütközéstől, igazából egyáltalán nincsenek veszélyben. A filmkészítők ugyanis gyakran használnak utánfutókat, amelyekkel úgy vontatják a színészeket, hogy azoknak a valóságban nem kell vezetniük, de a háttérben vetített suhanó táj és a gépjármű mozgását imitáló szimulátorok egyaránt azt a célt szolgálják, hogy az eredmény minél inkább a valósághoz hasonlítson. 

Kiemelt kép: Getty Images, nőklapja.hu