Jó volna azt hinni, ha egészségesen élünk és rendszeresen sportolunk, akkor minden betegség elkerül majd bennünket, de sajnos ez nem mindig elég ahhoz, hogy elkerüljenek a rossz hírek. Pontosan ezért is fontos, hogy figyeljünk magunkra, a testünk jelzéseire, és rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra, hogy időben elcsípjünk, ha esetleg baj van.
Erre hívta a fel a figyelmet nemrég a „civilben” fogorvos Dr. Lubics Szilvia ultrafutó is az Instagramon. A sportág egyik legismertebb hazai képviselője megosztotta a követőivel, hogy nemrég melanoma malignummát, a legagresszívabb fajta bőrrákot állapítottak meg nála. Két műtéten is átesett, és egyelőre úgy tűnik, hogy nem igényel további teendőt, és a versenyzésről sem kellett lemondania, bár a bizonytalanság hetekig mardosta.
„Hónapok óta figyeltem egy »anyajegyet« a combomon. Nem volt nagy, de mintha nőtt volna, és a színe sem tetszett – írta a többszörös Spartathlon-győztes ultrafutó a posztban. – A legfontosabb, hogy úgy néz ki túl vagyok a dolgon. Múlt héten megvolt a CT is – nem találtak semmit… Egy hatalmas szikla gördült le rólam – nem is éreztem addig, hogy ennyire nyom.”
A sportoló éppen Skóciában tartózkodik, hogy részt vegyen a Race Across Scotland nevezetű 350 km hosszú versenyen, de még indulás előtt szakított időt ránk telefonon. A műtétek után néhány edzést ki kellett hagynia, és fáradtabb is volt a szokásosnál, ami mind befolyásolta a felkészülést is. „Már gőzerővel pakolok, készülök az utazásra. Nagyon vártam ezt a versenyt, az elmúlt hetekben az erre való készülés tartotta bennem a lelket, hogy ne veszítsem el a fókuszt – mondta. – Nem számít, hogy milyen helyezést érek el, nem azért csinálom; ha sikerült befejeznem, már nagyon boldog és büszke leszek.”
A cél a figyelemfelhívás
Mint elmondta, már akkor írta meg a posztot, amikor biztos volt: nem maradt nyoma a ráknak a szervezetében, és már túl van a nehezén. „A célom nem az volt, hogy sajnáljanak, és gondolkoztam is arról, hogy megosszam-e egyáltalán. De úgy voltam vele, hogy
hátha segítek ezzel is felhívni a melanomára a figyelmet, hogy figyeljünk magunkra, igazából csak emiatt tettem. Ne dugjuk a fejünket a homokba.”
Ahogy a posztjában is írta, a bal combján volt egy anyajegy, ami elkezdte változtatni a formáját és a méretét, és mivel a családjában is előfordult már ez a betegség, végül megvizsgáltatta. „Alapvetően odafigyelek magamra, de nem jártam külön szűrővizsgálatokra, és nem nézettem meg rendszeresen az anyajegyeimet sem. Viszont ez megváltozik” – tette hozzá.
Ultrafutóként rengeteget mozog a szabadban, és mivel futás közben fokozottan izzad, ezért nem egyszerű a nap ellen sem védekeznie. „Ma már lehet kifejezetten sportoláshoz kifejlesztett fényvédőkrémet kapni, és létezik olyan ruházat is, ami véd az UV-sugárzás ellen, de ennél többet nem tudok tenni, csak jobban figyelni az esetleges jelekre.”
Amikor megkapta a diagnózist, akkor az természetesen letaglózóan hatott rá, megfordult benne a halál gondolata is, de próbálta tartani magát, hogy ne a negatív gondolatok foglalják le. „Ezt a fajta gondolkodásmódot, kitartást a sportnak köszönhetem, mert megtanított arra, hogy menni kell előre. Fejben muszáj ott lenni. Ez nagyon sokat segített abban, hogy ne hagyjam el magam, csak a cél lebegjen a szemem előtt, és csak a megoldásra koncentráljak.” (Ez egyébként nagyban rezonált azzal, amit Papp Tímea táncos és koreográfus mesélt nekünk a rákkal való küzdelme kapcsán.)
Mi okozza a melanomát?
A melanoma kockázata jelen tudásunk szerint a leégések számával növekszik, amelyek közül a gyerek- és fiatalkoriak többet nyomnak a latban. Ezt felnőttkorban nem lehet jóvátenni, a „károsodások emlékei” megmaradnak a bőrben. A rizikót csak azzal csökkenthetjük, ha a további leégéseket próbáljuk elkerülni. A bazaliómánál – mely a nem festékes bőrrákot jelenti, és gyakran nem gyógyuló sebhez hasonlít – az élet folyamán elszenvedett napfényhatás mennyisége adódik össze, lényegtelen, hogy azt kísérte-e pirulás.
Ma már az is egyértelmű, hogy a rizikót a szolárium is növeli, mind a melanómánál, mind a bazaliómánál.
A Semmelweis Egyetem Melanóma-kisokosa szerint jelentősen csökkenthető a melanóma kialakulásának rizikója a fiatalon megkezdett fényvédelemmel és a szoláriumhasználat kerülésével. A kiadvány szerint azoknak, akik 30 éves koruk előtt elkezdenek szoláriumba járni, 75 százalékkal nő meg az esélyük, hogy életük során melanomájuk alakuljon ki. Nemrég egy felmérés rámutatott, hogy az a mód, ahogy az emberek többsége felviszi magára a fényvédőt, az a csomagoláson feltüntetett védelmi hatásnak csupán 40%-ára elég, így mindig használjuk bőséges mennyiséget belőle.
Beszédes és egyben szomorú adat, hogy újonnan diagnosztizált melanomás esetek száma évi háromezerre tehető Magyarországon. Ahogy egy korábbi cikkünkben is beszámoltunk róla, a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikáján 140 melanomás beteg bevonásával elvégzett kutatásról beszámolva Baltás Eszter, az intézmény egyetemi docense elmondta: a kutatás egyik fontos felismerése, hogy
még azok sem járnak bőrgyógyászati szűrésre és nem ismerik a bőrrák kockázatait, akik magukat egészségtudatosnak gondolják, és az egyéb, életkor szerint ajánlott megelőző szűrővizsgálatokon megjelennek.
Hozzátette: a melanomás betegek több mint kétharmada úgy gondolja, hogy a betegséget megelőző egy évben odafigyelt az egészségére, de valójában csupán 15 százalékuk érdeklődött a bőrrák felismerésének lehetőségeiről, és a páciensek csupán 13 százaléka hitte a diagnózis előtt, hogy másokhoz képest több az esélye a bőrrákra, 38 százalékuk pedig a diagnózis felállítása előtt nem is tudott arról, hogy a melanoma egy rosszindulatú bőrdaganat. A lényeg: a szűrés fontos, és szó szerint életet menthet.
Kiemelt kép: Instagram / @lubicsszilvi