Kristin Harila tagadta azokat a vádakat, melyek szerint a pakisztán-kínai határon lévő K2 csúcs rekordmászása során segítségnyújtás nélkül haladt volna tovább egy haldokló, pakisztáni teherhordó mellett. Minderre azok után került sor, hogy a norvég hegymászónőt, több tucat más, aznap a hegyen megfordult mászó mellett, kérdőre vonták a tragikus eset kapcsán.
Nincs még egy hónapja, hogy a 37 éves norvég hegymászó Kristin Harila és Tenjen (Lama) Sherpa feljutottak a világ második legmagasabb csúcsára, a K2-re, amivel – ahogyan arról mi is beszámoltunk – három hónap leforgása megmászták a világ összes 8000-es hegycsúcsát a Himalája és a Karakorum hegységekben.
Kristin és Tenjen 2023. július 27-én, nepáli idő szerint 11:30 körül ért fel a világ második legmagasabb csúcsára, ezzel pedig ők lettek a leggyorsabb hegymászók, akik a 14 különböző, 8000 méter feletti csúcsot teljesítették. Szemtanúk állítása szerint
a rekord felállítása mellett azonban más is történt aznap a hegyen – pontosabban nem történt,
amit két osztrák hegymászó később fel is rótt Kristin Harilának.
Nem csak Harila járt aznap a hegyen
A K2-n, mintegy 8200 méter magasan egy pakisztáni teherhordó, Mohammed Hassan lezuhant egy meredek peremről és megsérült – számolt be az esetről a Guardian. Az aznap készült fotókon látszik, hogy Hassan akkor még a gerincen ül, miközben a hegymászók, köztük Harila is, inkább elsétáltak mellette, minthogy megpróbálták volna megmenteni. Ugyanez látszik a két osztrák hegymászó által rögzített videofelvételen is. A két osztrák szemtanú, Wilhelm Steindl és Philip Flämig az osztrák Standard újságnak egyenesen úgy fogalmazott, Hassant a többi hegymászó hagyta meghalni – írta a Telegraph, melynek Twitter oldalára egy videót is kiposztoltak az esetről.
WATCH: “What happened there is a disgrace. A living human was left lying so that records could be set.”
— The Telegraph (@Telegraph) August 10, 2023
Top mountaineer, Kristin Harila, defends walking past dying Sherpa, Mohammed Hassan, in pursuit of K2 record.https://t.co/4jGlf5syS6 pic.twitter.com/g9K0zwTQd7
Harila tagadta ezeket a vádakat, azt állítva, hogy ő és csapata megpróbáltak segíteni Hassannak, de a körülmények túl veszélyesek voltak ahhoz, hogy elszállítsák a bajba jutott férfit. „Egyszerűen nem igaz, hogy nem tettünk semmit, hogy segítsünk neki – idézi a hegymászónőt a Guardian. – Másfél órán keresztül próbáltuk visszaemelni, és az operatőröm még egy órán át ott maradt, hogy vigyázzon rá. Nem hagytuk magára.
A körülményeket figyelembe véve nehéz elképzelni, hogyan lehetett volna megmenteni.
A hegy talán legveszélyesebb részén esett le, ahol a keskeny ösvény és a rossz hóviszonyok miatt nagyon kevés volt annak az esélye, hogy valakit onnan le tudnak vinni” – fogalmazott Kristin, aki csak akkor tudta meg, hogy Hasszán meghalt, amikor lemászott a hegyről.
Karrar Haidri, a Pakisztáni Hegymászó Klub titkára a hétvégén bejelentette, hogy vizsgálatot indítanak, hogy kiderüljön, mi is történt pontosan július 27-án. A világ második legmagasabb hegycsúcsára aznap közel száz ember jutott fel, köztük Kristin Harila is, aki ezzel rekordot döntött, három hónap és egy nap alatt mászta meg a világ összes nyolcezresét.
Eddig is sok bírálatot kapott a női hegymászó
Bár mindenhogy tekintve óriási teljesítmény, amit Harila véghez vitt, sokan megkérdőjelezik a sikerét, tekintve, hogy nem kevesebb mint 8 serpa és teherhordó segítette az útját, akik rossz nyelvek szerint „gyakorlatilag mindent megcsináltak neki”. Azt, hogy a hegymászók munkáját a legtöbb esetben serpák és teherhordók segítik, egyébként is gyakran kifogásolják. A hegyi segítőkkel kapcsolatos, esetenként méltatlan bánásmódról legutóbb annak az esetnek a kapcsán írtunk, amikor egy az Everestről lehozott hegymászó a segítséget nyújtó férfi a serpák helyett a szponzorainak mondott köszönetet.
Kiemelt kép: Hegymászók a K2-n – Galen Rowell/Corbis via Getty Images