Bár a vonzalom részben egészen kifürkészhetetlen elemekből áll össze (szerepe van benne neveltetésünktől korábbi élményeinken át akár a potenciális partner – feromonok által befolyásolt – illatáig, számtalan részletnek), van néhány olyan dolog, ami szinte biztosan ránk irányíthatja a vágyott másik figyelmét. Így nekünk már csak azt kell bizonyítanunk, érdemesek vagyunk az odafigyelésre.
5 egyszerű, ugyanakkor pszichológiai megfigyeléseken nyugvó trükköt mutatunk, amivel rövid úton közelebb kerülhetsz a kiszemeltedhez.
Mondj el egy titkot és őrizz meg egy másikat!
Azt, hogy nagyon jó érzés valaki bizalmasának lenni, régóta tudjuk, egy 2009-es tanulmány viszont azt is megállapította, hogy a bizalmasság a vonzerő egyik legfontosabb alapja is! Az, hogy a leendő partnerünkben megbízhassunk, és ő is a bizalmában fogadjon bennünket, a képzeletbeli toplistán megelőzi például a számunkra vonzó külső tulajdonságok fontosságát is. Akár mi tudunk valami fontos titkot a másikról (és bizonyítjuk neki, hogy semmilyen körülmények között nem adjuk azt ki másnak), akár ő a titkunk őrzője,
a dolog egészen biztosan növelni fogja a rá gyakorolt vonzerőnket.
Nem érdemes persze rögtön a legsötétebb titkainkat elfecsegni, ezzel akár el is ijeszthetjük azt, akit magunkhoz szeretnénk vonzani. Elég, ha csak valami apró stiklit osztunk meg például egy kiszemelt kollégával. Mondjuk hogy reggel csak azért szoktunk néhány érdeklődő kérdést küldeni a munkahelyi levelezésbe, hogy aktívnak mutassuk magunkat, és míg a többiek beszélgetnek, mi földöntúli nyugalommal ihassuk meg a második kávénkat. És ha mi szeretnénk a másik bizalmasává válni? Kérdezzünk jól és hallgassunk figyelmesen!
Mutass magabiztosságot!
A magabiztosság a sárm egyik alapja; teljesen mindegy, hogy milyen nemű illető az, akit el szeretnénk csábítani. Ha magabiztosak vagyunk (nagyon fontos, hogy nem elég annak lenni, annak is kell látszani!), azzal azt üzenjük a környezetünknek, hogy rendben vagyunk magunkkal, hogy könnyen ki lehet velünk jönni, és hogy tisztában vagyunk az értékeikkel. Ugyan ki ne szeretne egy ilyen ember környezetében lenni?
És hogy mi közvetíti a magabiztosságot? Nos, nem az, amit például saját nagyszerűségünkről mondunk, hanem az, amit gesztusaink és hanghordozásunk árul el rólunk. Húzzuk ki magunkat, emeljük fel a fejünket, és kerüljük az olyan pózokat, amikben védekezőn magunk előtt kulcsoljuk a kezünket. Emellett igyekezzünk inkább kicsit lassabban, nyugodtan beszélni, ha szeretnénk vonzóbbnak tűnni, bármennyire is egekben a pulzusunk, amikor a számunkra fontos másik áll előttünk.
Mutasd ki, ha tetszik
Bár valószínűleg azt tanultad, hogy (főleg nőként) érdemes némi hűvösséggel megdolgoztatni a másik felet, hogy a lehető leginkább felébredjen benne a vadászösztön, a valóságban ennél kicsit összetettebben működik a vonzalom felkeltése. Bár az, ha valakiért harcolni kell, valóban felviszi annak ázsióját, azt kevesen tudják, hogy a kezdeti időszakban, amikor a másik figyelmét szeretnénk felkelteni, kifejezetten érdemes elejteni némi információmorzsát arról, hogy tetszik nekünk a másik.
Pszichológiai kísérletek sora igazolja ugyanis, hogy
az emberek azonnal elkezdenek némi érdeklődést mutatni az iránt, akiről megtudják, hogy nyitottak lennének a velük való (mélyebb vagy lazább) kapcsolatra
. Bár ilyenkor valószínűleg arról van csak szó, hogy az ember elkezd kicsit többet gondolni az adott személyre, már ez is bőven elég lehet ahhoz, hogy kicsit tovább lehessen lépni.
Gyertyafény
A gyertyafény nemcsak ápol és eltakar: más okból is jótékony hatása lehet egy-egy randin. Kutatásokból ugyanis kiderült, hogy az emberek vonzóbbnak, kedvesebbnek, nyíltabbnak és akár csinosabbnak is tartják azokat, akinek tág a pupillájuk, míg az apró pupillákba nézve inkább hidegséget és távolságtartást sejtenek. Pupillád méretét persze nem tudod érdemben, pláne hosszú távon befolyásolni, azt viszont igen, hogy randevú-helyszínül valamilyen kellemesen félhomályos lokációt választasz, ahol nemcsak andalító lesz a hangulat, de
a tekintetedben is azonnal elvész a másik.
Félre a csevegéssel!
Biztosan te is emlékszel rá, hogy néhány évvel ezelőtt hosszú kérdéssor terjedt az interneten 50 olyan kérdéssel, amely garantálja, hogy belénk szeressen a másik. Nos, ha ilyen egyértelmű garanciát mi nem mernénk vállalni a dologra, az egészen biztos, hogy az érdeklődő kérdéseknek csodás hatása van, ha vonzalmat szeretne kelteni az ember.
Egy Harvardi kutatás szerint
egy mély, nem csak a felszínt kapargató beszélgetés olyan agyi területeket aktivál, mint egy nagyon finom étel, vagy akár a szex!
A szóban forgó tanulmányban a kutatók azt is vizsgálták, hogyan hat a partnerek közti elköteleződésre, ha csak csevegnek, és hogyan, ha valamilyen mélyebb témáról beszélgetnek. Arra jutottak, hogy a felszínes fecsegés (bár néha életmentő) nem mélyíti a kötődést, míg a mélyebb témák segítenek sokkal közelebb kerülni a másokhoz, és növelik a beszélgetőpartnerek vonzerejét is. Szóval félre az időjárással, celebekkel vagy politikával kapcsolatos szöveget és jöhetnek azok, amikkel a másik érzelmeire, terveire vagy gondolkodásmódjára léthatunk rá.
Ha pedig ennél is tovább szeretnénk menni, dobjuk le a kommunikációs atombombát, és néha mondjuk vissza a partnerünk által elmondottakat, kicsit másképpen fogalmazva, megerősítésként!
Kiemelt kép: Getty Images