Bár lassan véget ér a nyár, azért még bőven állnak előttünk forró napok, így a kidörzsölődött belső combok problémája továbbra is sokak számára aktuális. Igencsak meg tudja keseríteni a mindennapokat, és akár a strandolást, kirándulást is kihagyhatjuk miatta, hiszen a kipirosodott bőr nem csupán esztétikai gond, hanem bizony fájdalmas, égő érzéssel is járhat.
De először is szögezzük le: egyáltalán nem csak a túlsúlyosoknak ér össze a combja, ez sokkal inkább alkati kérdés, bár tény, hogy a pluszkilók nem segítenek rajta. Persze, a sovány embereknek általában a lábukon is vékonyabb a zsírréteg, de simán előfordulhat, hogy ha valaki ide hízik, és
akkor is összeér a két combja, ha egyébként tökéletes a BMI indexe.
Ezen kívül okozhatja még a ruházat is (nekem egyszer a merevebb anyagú rövidnadrágtól dörzsölődött ki a belsőcombom, mert pont odáig ért a korc), vagy olyan sport, mint például a futás és kerékpározás, amely a combok ismételt, folyamatos mozgását, így dörzsölődését eredményezik.
Tehát senki ne szégyellje vagy tartsa kövérnek magát csak amiatt, hogy nem látni át a lábai között, és pláne ne kezdje el ostorozni és sanyargatni magát mindenféle, őrültebbnél őrültebb divatdiétával. Inkább kezdjünk el edzeni, ha már mindenképpen csinálni akarunk valamit. Mert bár helyi fogyás nagy bánatomra nem létezik, tornával igenis lehet ezt a testrészt is feszesíteni, formázni, így valamennyire enyhíteni a kellemetlen tüneteken. (Például a Gyerünk, anyukám! mindössze félórás, egész testet átmozgató edzése szuper erre is.)
Ez persze nem azonnal, hanem csak hosszú távon nyújt megoldást, szóval lássuk, hogy mit tegyünk, hogy megelőzzük a combok kidörzsölését, és hogyan segíthetünk, ha már megtörtént a baj.
Ez okozza a kipirosodást
Hogy megelőzzük és kezeljük a bajt, először meg kell értenünk, hogy mi is okozza a kellemetlen tüneteket. A súrlódás megsérti a belső comb bőrén lévő védőgátat, vagyis barriert (amiről korábban már mi is részletesebben írtunk), tehát elsősorban ezt kell védeni és erősíteni, hogy ne legyen baj, utólag pedig gyengéden ápolni, hogy minél hamarabb begyógyuljon ez a rész.
Speciális krémek
Ma már lehet kifejezetten combdörzsölődés elleni krémet is kapni a drogériákban és patikákban, amiknek a működési elve az, hogy sikamlóssá teszik a bőrfelületet, így azok összeérve elcsúsznak egymáson, nem dörzsölődnek ki. Ráadásul ezek a termékek általában tele vannak olyan ápoló összetevőkkel, amik védik a belső comb érzékeny bőrét, így duplán jó választás.
Dezodorok
Gyors körkérdésem alapján a legtöbb ismerősöm hozzám hasonlóan valamilyen krémdezodort és stiftet használ. Ezek a speciális krémek hatásmechanizmusa alapján működnek, azaz csúszóssá teszik a bőrt, izzadásgátló hatásuk révén pedig akár órákig tart a hatásuk. Azonban vigyázzunk, nehogy valamilyen extra erős vagy éppen gél állagút válasszunk, mert ezek irritálhatják az amúgy is érzékeny bőrt, és többet ártunk vele, mint használunk. Arra azért készüljünk fel, hogy a krémhez hasonlóan ezt is néhány óránként újra fel kell kennünk, így érdemes magunknál tartani.
Hintőpor
Van, akinek bevált a hintőpor is erre a problémára, mert szárazzá teszi a kérdéses testrészt, ezért a bőr nem tapad egymáshoz, így nem is dörzsölődik ki. Hátránya viszont az, hogy viszonylag gyakran kell újra használni, amit a stiftekkel és krémekkel ellentétben nem igazán lehet diszkréten, akár az utcán is megoldani, másrészt a fehér por nyomot hagyhat a ruhán is, izzadás esetén pedig nem túl guszta csomókba áll össze. Ha nincsen más kéznél, akkor jó tűzoltásra, de ennél nagyjából az összes többi jobb megoldás.
Kisnadrág és pántok
A selymes anyagból vagy pamutból készült rövidke leggings szuper megoldás – hacsak nem kánikula van, mert akkor nem a leghűsebb viselet a lenge ruha alá. Erre nyújtanak alternatívát a különböző combpántok, amiket mindenfajta színben és díszítésben (egyszerű, csipkés, mintás stb.) lehet kapni. A legtöbb vékony szilikoncsíkkal van bevonva, ami – elvileg – meggátolja a lecsúszását. Őszintén szólva nekem ezek egyáltalán nem váltak be,
kivétel nélkül az összes elcsúszott, akármelyik márkával vagy árkategóriával is próbálkoztam, de nem zárom ki, hogy valakinek pont ez nyújthatja a tökéletes megoldást.
Ennél talán eggyel praktikusabb a tapasz használata, bár ez itthon még nem annyira elterjedt. Egy szélesebb ragtapaszszerűséget kell elképzelni, amit a megfelelő pontra ragasztunk, és ezzel mechanikusan akadályozza meg a súrlódást. Személyes tapasztalatom nincsen ezzel kapcsolatban, de elméletben be is válthat – bár kérdés, hogy mennyire kellemetlen vagy nehézkes az eltávolítása. Illetve nem hangzik túl környezetvédőnek és gazdaságosnak sem, ha minden nap újat kell használnunk belőle.
Így segíthetsz a már kidörzsölődött combokon
Mint már említettem, a belső comb bőre nagyon érzékeny, ezért különösen fontos, hogy megfelelően ápoljuk, hiszen ha elég hidratált és feszes, akkor kevésbé fog kidörzsölődni is. Az is jó ötlet, ha olyan testápolót használunk, ami segít megtartani a bőr nedvességét, mint amilyen vazelin, vagy valamilyen érzékeny, száraz bőrre való krém. De ha már megtörtént a baj, akkor ne várjuk meg, hogy magától elmúljon a dolog, igenis, tudjuk siettetni a gyógyulást. Másrészt
a sérült bőr a meleg, párás időjárással és izzadással kombinálva remek helyet nyújt a baktériumok számára, így könnyedén el is fertőződhet, ha nem figyelünk oda.
Hogy mindezt megakadályozzuk, akkor először gyengéden tisztítsuk meg a területet langyos vízzel és gyengéd tusfürdővel, (felejtsük el a bőrradírt és az alkoholos termékeket!), majd óvatosan, tapogató mozdulatokkal itassuk fel a nedvességet egy puha törölközővel. Ezután használjuk bőrnyugtató aloe verát, majd ha felszívódott, akkor valamilyen cink tartalmú kenőcsöt (igen, pont, mint a babapopsikrém) vagy védőspray-t, mert ez segít a gyulladás csökkentésében, és hámosít. Érdemes minél hamarabb elkezdeni a kezelést, mert nagyon hamar rosszabbodhat a helyzet, amikor már sokkal több időt vesz igénybe a javulás.
Nekünk ezek a kedvenc termékeink, amik beváltak megelőzésre és „tűzoltásra”:
Kiemelt kép: Getty Images