megbizhatatlan ember

4 kevésbé nyilvánvaló jele annak, hogy megbízhatatlan, álságos emberrel van dolgod

Rohanó mindennapjainkban kevésbé figyelünk a körülöttünk élőkre, pedig a szépszámú társas interakció – akár a munkahelyünkön, akár a magánéletünkben – nagyban befolyásolja azt, hogy hogyan érezzük magunkat a nap végén. Épp ezért érdemes olyan emberekkel szorosabb kapcsolatba kerülni, akikkel kölcsönösen felemeljük egymást, másokat pedig, akik ennek az ellenkezőjét művelik, jobb, ha megfelelő körültekintéssel kezelünk. Különösen igaz ez a megbízhatatlan, kétszínű emberekre.

Kamuarc. Megjátszós. Vetítőgép. Műanyag. Jobbnál jobb kifejezések, amiket olyan emberekre mondunk, akik megbízhatatlannak, erősen lódítósnak bizonyultak ismeretségünk során, és akik még hírből sem ismerik az önazonos kifejezést. És akik – talán nem is szándékosan, csupán természetükből kifolyólag – már ártottak nekünk, akikben néhányszor csalódnunk kellett, kisebbet, nagyobbat. Bizonyos életkor felett úgy vagyunk vele, hogy nem szeretnénk megbízhatatlan alakokra fecsérelni az időnket.

Épp ezért érdemes rögtön az ismeretség első fázisában kiszúrni azokat a jeleket, amik ilyen emberre utalnak. Olyanokra, akiktől érdemes megtartani a pár lépés távolságot. Viszont ezek a jelek nem mindig szembeszökők. Van, hogy jelentéktelennek tűnnek, és csak legyintenénk rájuk, de nem szabad. Legyünk résen, ha az alábbiakat tapasztaljuk, mert megbízhatatlan, álságos, nem egyenes emberre utalnak. Emellett adunk pár tippet arra, hogyan viszonyuljunk hozzájuk.

1. A megbízhatatlan ember szereti a túlzó bókokat

Mindannyian értékeljük az őszinte bókokat időnként. De ha valaki folyamatosan dicséretekkel áraszt el, különösen olyan dolgokra vonatkozóan, amelyek nem különösebben tűnnek ki, az annak a jele lehet, hogy nem teljesen őszinte. A „kamugépek” gyakran használják a túlzott hízelgést eszközként, manipulációs módszerként, hogy közelebb kerüljenek az emberekhez, vagy hogy kicsikarjanak tőlük valamit cserébe. Olyan, mintha túlságosan is igyekeznének, törnék magukat, hogy kedveljék őket. Egyszerűen átesnek a ló túlsó oldalára.

Hogyan kezeljük a helyzetet?

Bár fontos, hogy ne vonjunk le elhamarkodott következtetéseket (mert egyes emberek természetükből fakadóan bókolnak, örömmel és őszintén), bízzunk a megérzéseinkben. Ha a bókokat hamisnak érezzük, vagy teljesen megalapozatlannak, mindenképp határolódjunk el tőlük érzelmileg. Udvariasan köszönjük meg, de legyünk résen, és figyeljük, hogy ez a viselkedés folytatódik-e, vagy van-e benne minta – így gyorsan kiszúrhatjuk a hátsó szándékot is.

2. Történetei ellentmondásosak

Ismerős az a helyzet, hogy valaki elmesél nekünk egy sztorit mondjuk a nyaralásáról, majd hónapokkal később újra halljuk a történetet, de közben néhány részlet megváltozott, eltűnt, vagy új történetszálak kerültek bele? Nos, a nem őszinte embereknek gyakran szokásuk a történeteik finomítása vagy megváltoztatása, mert, hát nehéz nyomon követni a sok-sok fantazmagóriát, rablómesét. Fontos megjegyezni, hogy nem minden esetben áll rosszindulat, megtévesztő szándék a jelenség mögött. Vannak olyan személyiségek, akiknek lételemük ez a fajta vetítés, notórius hazudozók, olyan esetekben is, amikor semmi szükség nem lenne rá. A kóros hazudozás kóros szeretethiány következménye is lehet, ezért jó, ha finoman bánunk az illetővel. Ezzel együtt nehéz ilyen emberrel hosszú távon jó kapcsolatot ápolni, mivel mi is bármikor belekerülhetünk szereplőként egy-egy ilyen fiktív sztoriba, ami aztán ránk fog rossz fényt vetni.

megbízhatatlan nem egyenes álsaágos ember

(Fotó: Canva)

Hogyan kezeljük a helyzetet?

Lényeges, hogy figyelmesek legyünk, de ne konfrontálódjunk. Időnként mindenki elfelejthet részleteket vagy összekeverhet történeteket. De ha ez egy következetes viselkedés, akkor mindig vonjunk gyököt abból, amit mondanak, ígérnek. Nem arról van szó, hogy leszóljuk őket, hanem arról, hogy tudatosak legyünk, és ne keveredjünk bele a meséik hálójába.

3. A megbízhatatlan ember tettei ritkán egyeznek a szavaival

Mindannyian ismerünk olyasvalakit, aki tele van ígéretekkel, de ritkán teljesíti őket. Az utolsó pillanatban lemondják a találkozót, vagy biztosítanak arról, hogy átjönnek, segítenek a költözésnél, de aztán valahogy elfelejtik, vagy pont nem jó nekik az időpont. Néha ezeket a kifogásokat olyan jól csomagolják, hogy tényleg elhisszük, pont akkor kellett orvoshoz menniük, akkor volt családi vészhelyzet, csőtörés, lerobbant autó. Aztán kellemetlen érzés lesz rájönni, hogy talán nem is vagyunk olyan fontosak nekik, mint gondoltuk, vagy egyszerűen csak képtelenek uralkodni az életüket meghatározó káoszon.

Hogyan kezeljük a helyzetet?

Ha egymás után legalább háromszor megtörténik a fent leírt eset, kezdjünk gyanakodni: ennyire peches senki nem lehet, vagy ha mégis, valamit nagyon rosszul intéz az életében. Beszéljük meg vele finoman, osszuk meg vele, hogy mit érzünk, hogy ez mennyire rosszul esik nekünk, és nézzük meg, hogy tesz-e lépéseket a változás érdekében. Ha nem, akkor ne legyenek többé elvárásaink felé.

4. Mindig mást hisznek, mást akarnak, mást szeretnek

Egyes emberek látszólag folyamatosan változtatják a véleményüket, a hobbijukat vagy akár a személyiségüket is a legújabb trend vagy népszerű vélemény alapján. Egyik nap még bőszen nyomják a keto-diétát, másnap meg már a vegánság elkötelezett hívei. A nem autentikus emberek nehezen alakítanak ki saját meggyőződést, saját értékrendszert, folyamatosan elbizonytalanodnak, így aztán meglovagolják az éppen aktuális trend hullámait. Ez nem az önismeretről szól, hanem inkább a külső visszaigazolások hajszolásáról.

Hogyan kezeljük a helyzetet?

Lényeges megkülönböztetni, hogy valaki valóban új érdeklődési területeket fedez fel, vagy folyamatosan ugrál a világképek és értékrendek között. Bátorítsuk őket, hogy jobban elmélyedjenek a választásaikban, és értsék meg a mögöttük rejlő „miérteket”. De ne feledjük azt sem, hogy nem a mi feladatunk megváltoztatni vagy megítélni őket. Ha felismerjük ezt a fajta viselkedési mintázatot, könnyebb lesz, hogy a véleményüket félvállról vegyük, és mással építsünk ki közös alapokon nyugvó kapcsolatot.

Kiemelt kép: Canva