Csótány: már pusztán a név is elég ahhoz, hogy kirázzon a hideg. Már gyerekként is undorodtam tőlük, amikor nagyszüleimnél szembetalálkoztam eggyel-eggyel, amikor éjjel kimentem mosdóba, de szerencsére viszonylag hamar meg tudtak szabadulni tőlük, én pedig élhettem a csótánymentes boldog életemet.
Viszont amikor Londonba költöztem, az első albérlet, amit találtam, tele volt ezekkel, megspékelve némi ágyi poloskával is, de persze mindez már csak a beköltözés után derült ki. Egy örökkévalóságnak tűnő egy hónapig bírtam ezen a helyen, amíg egy másik lakást nem találtam, de évekig álmodtam arról, hogy ezek a kis ízeltlábúak másznak rajtam éjjelente… Azóta is rettegek attól, hogy újra meglátok egyet a lakásban, és hát mint az egyik legismertebb életünket befolyásoló törvény, nyilván ez be is következett.
Egyik reggel szokásomhoz híven gyanútlanul benyitottam a fürdőszobába, amikor a
szemem sarkából megláttam valami feketeséget a fürdőkádban, és hirtelen már nem is volt szükségem a máskor kötelező kávéra.
CSÓTÁNY! Ráadásul akkora, amekkorával korábban még sohasem találkoztam. Sötét teste fenyegetően meredt rám, és biztosra vettem, hogy csak arra vár, hogy mikor ugorjon rám.
Miután kisikoltoztam és öklendeztem magam, és a férjem halált megvető bátorsággal végzett a nemezisemmel, azonnal elkezdtem bújni a netet felmentősereg után, aki szerencsére néhány órán belül meg is érkezett. Páncél helyett védőfelszerelésben vetette magát a csatatérre, és hősiesen befújta, gélezte és pöttyözte a kérdéses helyeket, hogy a csótányoknak az élettől is elmenjen a kedvük, nemhogy attól, hogy nálunk fürdőzzenek. Én pedig – ha már itt volt – kifaggattam a szakit mindenről, amit a csótányoktól való megszabadulásról tudni lehet és érdemes.
Miért jönnek a csótányok?
Kézenfekvő lenne a válasz, hogy hát mert biztos koszos a lakás, és ezért, de sajnos (szerencsére?) ez nem olyan egyszerű. Hiába vagyunk ugyanis rend- és tisztaságmániásak, a csótányokat mindez hidegen hagyja. Persze ha gyakran elölhagyjuk az ételmaradékokat, az nem segít a helyzeten, de nem (csak) a rendetlenség miatt fordulnak elő ezek a kártevők a lakásban. A szakértő elmondta, hogy (aki hajlamos a rémálmokra, most takarja el a szemét) a legtöbb otthonban van csótány, csak nem tudunk róla. Valószínűleg nincsenek túl sokan, és alapvetően éjjel tevékenykednek. Tehát
ne legyen bűntudatunk vagy szégyenérzetünk, bárkivel előfordulhat, hogy meglátogatják ezek a kártevők.
Ha már látjuk őket, akkor az azt jelenti, hogy túlságosan is elszaporodtak, vagy pedig történt olyasmi, ami megbolygatta az életüket. Ilyen például egy lakásfelújítás, amikor megzavarjuk a fészküket, és békésebb helyre menekülnek, vagy a jókora esőzések, amikor a csatornák megtelnek vízzel, és ez feljebb, a lakásokba kényszeríti őket.
Házi praktikák vagy csótányirtó?
Az segít, ha gyakran takarítunk, alapvetően rendet tartunk (így nem szolgáltatunk nekik extra élelmet és búvóhelyet), a fürdőszobában pedig feltörlünk magunk után, mivel szeretik a nedvességet. A különböző rovarölő vegyszerek helyett (amik a szakember szerint a saját lelkiismeretünk megnyugtatásán túl sok haszna nincsen, mert annyira hígak) inkább
ecetet használjunk – ha leöntjük pár cseppel, akkor garantáltan pillanatokon belül elpusztul a csótány.
Igaz, ez csak direkt működik, megelőzésre nem. A szaki egyedül a boltban vásárolható csótánycsapdákat ajánlja, mert szerinte azok tényleg működnek – viszont csak mechanikai úton. Azaz a csótányok beléjük ragadnak, de a többi, rejtekhelyen tartózkodó ellen nem hatásos. Ha pedig a kád lefolyójából jönnek fel, akkor egyszerű egyrészt káddugót használni, másrészt 5-6 liter vizet engedni a kádba, majd azt egyszerre leereszteni – ez segíthet lemosni a vízvezetékekben megbúvó ízeltlábúakat.
Keressük meg és javítsuk az összes olyan rést és lyukat, ahol be tudnak jönni (például küszöbnél, ajtófélfánál), illetve szereljük meg az esetleges szivárgó vezetékeket. Vigyázzunk, hogy ne hagyjunk semmilyen ételmaradékot a konyhapulton, a mosogatóban és a szemetesben, mint ahogy állateleséget sem.
Azonban az egyetlen biztos és hosszútávú megoldás az, ha csótányirtó szakembert hívunk, aki a megfelelő erősségű szereket bevetve segít megszabadulnunk tőlük. A legjobb, ha kombinált módszereket használ, tehát géles állagú vegyszerpöttyöket helyez ki, és folyadékot spriccel a taktikai helyekre, csapdákat is felállít, amikbe mérget helyeztek, a csótányok pedig visszaviszik a búvóhelyükre. Utóbbi azért is szuper megoldás, mert mivel ezek a kártevők kannibálok, az elhullott példányból lakmározó társaik is elpusztulnak.
Kiemelt kép: Getty Images