Brit orvosok történelmet írtak azzal, hogy sikeresen elvégezték az ország első méhátültetését – írja az AlJazeera. A helyi média beszámolói szerint az oxfordi Churchill Kórház sebészei vasárnap egy kilenc óra 20 perces műtét során egy 40 éves nő méhét sikeresen átültették 34 éves testvérének testébe. A donor méhének eltávolítása több mint nyolc órán át tartott.
„Hihetetlen volt. Azt hiszem, valószínűleg ez volt sebészi pályafutásom legstresszesebb hete, de egyben hihetetlenül pozitív is – mondta Richard Smith, a műtétet vezető sebész a brit Press Associationnek. – A donor és a recipiens is hihetetlenül boldog, madarat lehetne velük fogatni.”
A méhet befogadó recipiensnél Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser (MRKH) betegséget diagnosztizáltak, amely egy ritka, a nők reproduktív rendszerét érintő betegség, és a Házipatika szerint a Müller-csövek jellegzetes fejlődési zavarával jár. Ezek azok a csövek, amelyekből embrionális, majd magzati korban a méh és a hüvely felső kétharmada kialakul. A szindróma esetén
a méh ürege hiányzik, és jellemzően a hüvely felső kétharmada sem fejlődik ki.
(A betegek genotípusa, kromoszóma által meghatározott neme és külső megjelenése egyértelműen női, tehát nem interszexualitás okozza ezt az elváltozást. Interszexualitásnak nevezzük, amikor a genetikai nem, valamint a nemi szervek és a másodlagos nemi jellegek között ellentmondás észlelhető.)
Remény a meddő nők számára
A beszámolók szerint a nő korábban már átesett megtermékenyítési kezeléseken, melynek során levették a petesejtjeit, és a mesterségesen megtermékenyített embriókat lefagyasztották. Reményei szerint a beültetésre még az idén sor kerülhet. 40 éves nővére – akinek már két gyereke született – nagylelkűen felajánlotta a méhét, hogy ezzel is segítse a folyamat felgyorsítását, hiszen a megfelelő, de idegentől származó szervre való várakozás hosszú évekbe is telhet. Isabel Quiroga, a műtétben részt vevő másik vezető sebész elmondta, hogy a recipiens méhe tökéletesen működőképes lesz. Az így kapott szervet legfeljebb öt évig „tarthatja meg” a fogadó fél, mely idő alatt immunrendszert elnyomó gyógyszereket kell szednie, ami biztosítja, hogy ne lökődjön ki a szervezetéből. Az öt év letelte után sebészi úton távolítják el a méhet.
Smith szerint a
nő teherbeesésének most már nincsen akadálya, a szülés pedig császármetszéssel fog történni.
„Miután ezen átesett, hat hónappal később el kell döntenie, hogy eltávolítsák-e a méhet, vagy pedig újabb gyermeket vállal” – tette hozzá az orvos. A második méhátültetésre a tervek szerint hónapokon belül kerülhet sor az Egyesült Királyságban. Az orvosok elmondták, hogy egyre több olyan nő fordul a méhátültetést segítő Womb Transplant UK nevű jótékonysági szervezethez, akik szeretnék felajánlani méhüket és segíteni más nőknek.
Az első sikeres méhátültetést a világon először Svédországban végezték el még 2013-ban, a szervet megkapó nő pedig egy évvel később életet is adott gyermekének. A következő beültetésre 2016-ban az Amerikai Egyesült Államokban került sor. A műtétet végző orvosok először sikerről számoltak be, de néhány nappal később komplikációk léptek fel a 26 éves nőnél, ami miatt el kellett távolítani a szervet. Világszerte eddig körülbelül 100 transzplantációt hajtottak végre, amiből körülbelül 50 baba született. Az orvosok nagyon bizakodóak azzal kapcsolatban, hogy ezzel az eljárással segíteni tudnak a meddő nők egy részének, és akár transznemű nők is anyává válhatnak általa. Korábban az is felmerült, hogy agyhalott nők testét használnák „béranyaként”.
Itthon egyelőre nem érhető el a méhátültetés, és ahogy mi is beszámoltunk róla, a „sima” lombikkezelés is felér egy tortúrával.
Kiemelt kép: Getty Images