alvási

Ezzel az alvási pozícióval lehetünk a legkipihentebbek a szakértők szerint

Mindenki más testhelyzetre esküszik, de vajon melyik pozícióval lehetünk a leginkább kipihentek?

Ahány ház, annyi alvási szokás, és ez nem kizárólag a kedvenc felvett testhelyzetünkre értendő. Mindannyian máshogy vagyunk kalibrálva, ki éjjeli bagoly, ki dalos pacsirta, arról nem is beszélve, milyen sok külső tényező befolyásolja még feltöltődésünket (ahogy az éjszakai ébredést is, mely mögött komoly betegségek is húzódhatnak).

Ebben a látszólag kaotikus szokásrendszerben azonban van egy biztos pont, mely a tudományos bizonyítékok szerint a legközelebb vihet bennünket a teljes ellazuláshoz, ezáltal pedig a mindennapos frissességhez. A legjobb alvási pozíciónak kikiáltott testhelyzet főként az egészségünkre gyakorolt hatásával éri el ezt, de ugyanígy vannak kevésbé szerencsés pozitúrák, melyekről nem is gondolnánk, hogy hosszú távon problémát jelenthetnek. 

Így alszunk a kutatások szerint

A szakértők már számos technikát bevetettek, – beleértve az alvó emberek filmezését, mozgásuk megfigyelését –, hogy feltárják az éjszakai testhelyzetek hatásait. Hongkongban például az úgynevezett Blanket Accommodative Sleep Poure Classification System fejlesztésén dolgoznak, amely rendszer infravörös kamerákat használ, és még vastag takarón keresztül is képes észlelni a különféle alvási pozíciókat. A dán szakértők is a mozgásérzékelőket hívták segítségül, melyeket önkéntesek combjára, hátára és felkarjára erősítettek elalvás előtt, hogy ezzel meghatározzák a felvett testhelyzetet.

Az eredmények azt mutatták, hogy az ágyban töltött idő alatt az alanyok főleg a hátukon és az oldalukon helyezkedtek el, ez utóbbi gyakorisága pedig folyamatosan nőtt az egyének életkorával.

Tehát az oldalt fekvés népszerűsége felnőttkorunkra éri el a maximumot: a csecsemők főleg a hátukon alszanak – persze ebben közrejátszik, hogy biztonsági okok miatt így helyezik el őket a kiságyban –, de a három éven felüli gyerekek már átlagosan ugyanannyi időt töltenek az oldalukon, mint a hátukon. Ami a szokásokat illeti, látható, hogy a leggyakoribb testhelyzet a háton fekvés, de vajon egészségügyi szempontból bízhatunk a többség bölcsességében? 

Oldalt, háton vagy hason?

Az alvásszakértők úgy vélik, egészségünk és fittségünk szempontjából nem pusztán az a kérdés, hogy hanyatt vagy oldalt, hanem az is, hogy melyik oldalon. Egy friss megfigyelés szerint azok, akik a jobb oldalukon aludtak, valamivel kipihentebben ébredtek, mint akik a bal oldalukon vagy a hátukon helyezkedtek el szunyókálás közben. Ebben az is közre játszhat, hogy bizonyos pozíciókkal akaratlanul is megnöveljük például a gyomor vagy a gerincproblémák tüneteit, de légzési nehézségek is sűrűbben jelentkezhetnek. Reflux esetén a gyomornedvek háton fekve intenzív égő érzést okoznak a mellkasban és a torokban, de a jobb oldalon fekvés is felerősíti ezt, míg a bal oldali testhelyzet esetében nagyobb maradt a szintkülönbség a gyomor és a nyelőcső között, így a gyomorsav nem jutott át az alsó záróizmon.

alvási

Fotó: Canva

A horkolás szintén gyakori panasz, ami erősebben jelentkezik háton fekve. Itt is előnyös lehet az oldalsó pozíció, ami segít kiüríteni a felső légutakat, és megakadályozza, hogy a nyelv elzárja a torkot, sőt, bizonyos esetekben még az alvási apnoe – ismételt légzésleállással jelentkező alvászavar – problémáit is megoldja. Végtagjaink ugyancsak meghálálják az oldalfekvést egy konténerhajókon végzett kutatás szerint: akik hanyatt fekve aludtak, nagyobb valószínűséggel szenvedtek hátfájástól, mint azok, akik kitámasztott oldalfekvésben szenderedtek el, esetükben a nyaki fájdalom is kevésbé jelentkezett. 

Nem mindenki számára jó

A konklúzió tehát, hogy az oldalt fekvéssel több szempontból is jól járunk, a panaszmentes éjszakai alvás hozzásegít ahhoz, hogy kipihentebben ébredjünk, ám nem jelenti azt, hogy mindenki számára ez a tökéletes pozíció. Az alvási minőség egyéni problémáinktól, betegségeinktől és a pontos testhelyzettől is függ, hiszen nem elég egyszerűen csak oldalra feküdni, fontos a gerinc kitámasztása, de a lábakat is inkább felhúzva, derékszögben kellene tartanunk.

Az egyik legtöbb fájdalmat okozó testhelyzet, amikor bár oldalt fekve alszunk, testünk alsó felét kicsavarjuk, félig felhúzzuk az egyik lábat és hosszú időn át megcsavarjuk a gerincet.

Ezzel szemben ha egyenes oldalfekvésben alszunk el, megkímélhetjük magunkat a nyak és derékfájdalmaktól, ahogy a portugáliai fitneszprogramban részt vevő idősek is tettek, és négy héttel később 90%-ban csökkent a fájdalmuk.

Az oldalunkon aludni tehát – amennyiben semmilyen egészségügyi problémánk nincsen –, lehet a legjobb döntés, de nem mindegy a pontos testtartás és az oldal, amelyiken álomba szenderedünk, hiszen ha rosszul választunk, az még fokozhatja is kellemetlen tüneteinket. Érdemes új alvási pozíciókkal kísérletezni vagy akár naplót vezetni, hogy kitapasztaljuk a számunkra legjobbat, mellyel valóban kipihentek lehetünk a hétköznapokban. 

Kiemelt kép: Getty Images, nőklapja.hu