Sok szülőnek mindennapos probléma: nem eszik „semmit”, csak néhány dolgot eszik meg, kiszámíthatatlan, hogy mit fog megenni. Mivel szülőként egyik fontos feladatunknak azt tartjuk, hogy gyerekünket egészségét, megfelelő fejlődését szolgáló ételekkel etessük, nem csoda, hogy saját kompetenciánkat kérdőjelezzük meg, ha gyerekünk válogat, vagy csak turkál az ételben. Az étkezőasztal ilyenkor csatatérré változik, esetleg azon kapjuk magunkat, hogy gyerekünk után rohangálva próbálunk belediktálni 1-2 falatot.
Pedig az idegeskedés sajnos nem visz előre. Olyannyira, hogy kutatások szerint a válogatós evésre adott túlzó szülői reakcióknak hosszú távú káros hatásai lehetnek. A Michigani Egyetem kutatói nemrég egy új tanulmányban vizsgálták ezt kérdéskört. Eredményeik arra utalnak, hogy az, ha például a gyerekeket arra kényszerítjük, hogy olyan ételeket is megegyenek, amelyeket nem szeretnek, az nem ösztönzi az egészségesebb táplálkozást és akár étkezési zavarokhoz is vezethet.
„Az aggodalom, hogy a gyermekünk elegendő tápanyaghoz jut-e, teljesen érthető – mondta Dr. Julie Lumeng gyermekorvos a kutatás kapcsán. De az, ahogyan kezeljük gyermekünk kapcsolatát az étellel, kihat későbbi étkezési szokásaira, sőt a szülő-gyerek kapcsolatra is”.
Ha minden kötél szakad, megpróbálhatjuk lazán is.
Főzés Levinek
Képzelj el egy kétéves forma kisfiút, aki örömmel, lelkesedéssel nyúl bármi felé, amit elé tesznek, aki kelbimbótól tenger gyümölcsein át a sertéshúsig mindent nagy elánnal kóstol, tűkön ülve várja az ebédidőt, és szinte elemzi az elé tett ételeket! „Milyen omlós! Sok tejszínt tettél bele? Ez valami tengeri dolog?”… Kedvenc Instagramprofilom főszereplője egy pontosan ilyen kissrác, Levi.
A még bölcsődés korú kisfiúnak persze hatalmas előnye van, apukája ugyanis szakács, nem is akármilyen: napról napra szemet gyönyörködtető, változatos és izgalmas fogásokat tesz a kisfiú elé. Az evős videókat nézve naná, hogy csak olvadozni lehet: Levi szépen megköszöni az elé tett ételt, korát meghazudtoló ügyességgel bánik az evőeszközzel (a legtöbbször persze kézzel eszik), nagyon vicces megjegyzéseket tesz evés közben, és láthatóan a legkisebb feszültség nélkül kóstolgat.
Mi lehet a titok? Az, hogy apukája remekül főz, biztosan sokat nyom a latban, hiszen mindannyian szívesebben eszünk jó ételt. De ennél mégis többről van szó. Ösztönösen vagy sem, Levi apukája pontosan úgy nevel jó evőt a kissrácból, ahogy ezt szakértők javasolják. Lássuk, mik a szakemberek tippjei, és hogy valósulnak meg ezek Levi tányérján!
1. Tálaljunk szépen!
Magunkon is észrevehetjük, hogy szép környezetben, szép tányéron tálalt ételből többet, nagyobb kedvvel eszünk, és ezzel a gyerekek sincsenek másképpen. Ha sikerült felkelteni a figyelmüket egy szép tálalással, nagyobb eséllyel eszik meg, amit eléjük teszünk. Jó ötlet viccesen, játékosan tálalni – vagy ahogy Levi apukája csinálja: kifejezett műgonddal.
Ebben a videóban a kis Levi szűzpecsenyét kér, majd miután egy receptnek is felérő videót látunk a főzésről, a kissrác megkóstolja, és élvezettel elfogyasztja a fogást (közben megkérdezi, hogy tengeri étel-e, dehát van még ideje tanulni…:
2. Mutassunk jó példát, együnk együtt!
Tény, hogy az egész gyereknevelés legnehezebb része úgy viselkedni, ahogy azt a gyerekeinktől elvárjuk, de az is tény, hogy a példamutatás mindenféle hegyi beszédnél, fenyegetőzésnél vagy alkudozásnál hatásosabb. Ha mi magunk is nyitottak vagyunk az új ízekre, ha rendbe tesszük az étkezéshez való viszonyunkat, és az ételre mint örömforrásra, testünk üzemanyagára tekintünk, máris nagyot lépünk abba az irányba, hogy jó étvágyú gyereket neveljünk. Levi videóiban pontosan ez történik: apa, anya és így a kicsi is együtt eszik, és lelkes, ha ételről van szó.
3. Kombináljunk!
Ha egy-egy még ismeretlen, esetleg nemszeretem ételt olyasmivel kombinálunk, ami már átment válogatós gyerekünk szűrőjén, nagyobb eséllyel járunk sikerrel. Szereti a rántott húst? Klasszikus bundában vagy pakoraként jobban csúsznak majd a zöldségek is. Imádja a sült krumplit? Süssünk neki édesburgonyát, zellert is. Levi például nagyon szereti a különféle püréket, ezért apukája nemcsak a krumplit készíti így neki.
4. Ne essünk túlzásba!
Sokszor kaphatjuk magunkat azon, hogy túlzóak a gyerekünkkel szembeni elvárásaink, és ez nincs másképpen az étkezések kapcsán sem. Azt szeretnénk, hogy gyerekünk a létező összes zöldséget, gyümölcsöt szeresse, és olyan egészségtudatos legyen, mint egy dietetikus? A túlzó elvárások visszaütnek. 1-2 zöldséget vagy gyümölcsöt szeret csak a gyerekünk? Tegyünk elé belőle minél többet, dicsérjük meg, amiért szereti ezeket az egészséges ételeket, és tálaljunk melléjük más, hasonlóan egészséges finomságokat is. Levi sokféle zöldséget eszik, de majdnem mindig kap például zöldborsót, ami az egyik kedvence.
5. Ne tartsunk otthon rosszat!
A Covid alatt jöttem rá, hogy nekem nem szabad otthon mogyoróvajat tartani. Ha van a konyhaszekrényben, 1-2 nap alatt képes vagyok elnassolni egy csupor kétségtelenül finom, ellenben csupazsír és cukor krémet, és a gyerekeket is elég könnyű kísértésbe vinni. Ha azt szeretnénk, hogy gyerekünk kevesebb vackot egyen, kerüljük a gyorséttermeket, és ne tartsunk otthon hegynyit a különféle nassolnivalókból. Sok problémánk meg fog oldódni. Hogy Leviék tartanak-e otthon csokis kekszet vagy hasonlót, a videókból nem derül ki. De figyelembe véve milyen komoly energiát tesz egy-egy házi süti elkészítésébe az apuka, igencsak meglepő lenne, ha ilyen módon keresne magának konkurenciát.
6. Főzzünk izgalmasabban!
A zöldségek nagyszerű, változatosan elkészíthető finomságok, viszont könnyű rosszul elkészíteni őket. Én szeretek mindenféle zöldet, de ha leveskockás vízben szétfőtt brokkolit kellene ennem, biztos, hogy hevesen tiltakoznék. Keressük azokat az ételkészítési típusokat, amiket szeret a gyermekünk, és kísérletezzünk azokkal akkor is, ha egyébként más típusú zöldséget, gyümölcsöt, húst készítenek úgy. Ha a répa „sóba-vízbe” nem csúszik, majd elmegy pürének, zöldségfasírtnak, esetleg tésztaszószban. Levi tányérján láttunk már céklahabot, vagy épp sajtrácsot is.
7. Kínáljuk többfélét!
Nemcsak a gyerekek, mi felnőttek is többet eszünk, ha sokféleségből választhatunk (gondoljunk csak a családi összejövetelekre vagy az all you can eat éttermekre). A gyerekek is így vannak vele. Ha tányérján nemcsak egy adag párolt káposzta, hanem kis borsó, répa, burgonya és bab is van, még a legmegátalkodottabb kicsi is összességében több zöldséget fog enni. Levi is így van vele: kíváncsiságát felkelti, ha sokféle zöldség van a tányéron, így mindegyikből kóstol.
8. Elfogadás
Semmi sem gördít nagyobb akadályt az elé, hogy gyerekünk jóevő legyen, mint az, ha állandóak az asztal körüli harcok. Érdemes megpróbálni elfogadni, ha a gyerek esetleg válogatósabb, hogy nehezen nyit új ételek felé, és hogy minden joga megvan hozzá, hogy ne szeressen mindent. Beszélgessetek erről, és te is nyugodtan meséld el neki, mik azok az ételek, amiket esetleg nem szeretsz. Levi nyugodtan a tányér szélére tolatja, amit nem kér.
9. Nyugalom
Tudjuk, könnyű azt mondani, hogy maradjon nyugodt az ember, amikor minden egyes étkezés arról szól, hogy a gyerekkel küzdünk, egyen már, és folyamatosan aggódunk, hogy nem jut elég tápanyaghoz. De ne aggódjuk túl. Amíg a gyerek kiegyensúlyozott, vidám, és fejlődik, nincs ok az aggodalomra, miközben a negatív dinamika inkább aláásása a dolgot. Nyilván bosszantó, amikor órákig főz Levi apukája egy gourmet ételt, a kisfiú pedig ép csak 1-2 dolgot eszik meg belőle. De hogy mi történik a ilyenkor a videóban? Semmi különös: kiderült, hogy Levi sem eszik meg mindent.
10. Értsük meg
Levinek nincs táplálékallergiája, érzékenysége vagy intoleranciája, nem diagnosztizáltak nála autizmust, ADHD-t vagy más olyan állapotot, ami megzavarhatja evési szokásait, és nem is olyan szuperérzékeny gyerek, aki a finomabb ingerekre, ízekre is hevesebben reagál. Mielőtt saját gyerekünket hozzá kezdenénk hasonlítani,
nézzünk az étkezéssel kapcsolatos problémák mögé: lehet, hogy komolyabb ok van a háttérben? Ha igen, egy kivizsgálás minden az asztal körüli varázslatnál többet fog segíteni.
Az étkezés az élet egyik fontos örömforrása. Nemcsak a finom ízek, de az asztal mellett elköltött beszélgetések miatt is. Bár a legtöbbünknek se olyan tudása, se annyi ideje nincs főzni, mint Levi apukájának, és már csak emiatt se lehet elvárás, hogy mindenben lemásoljuk őt, abból, ahogy Levit eteti, egy-egy trükköt igenis elleshetünk.
Sőt, akár Levi egy-egy videóját is megmutathatjuk válogatós gyerekünknek: hátha őt is úgy magával ragadja, mint a felnőtteket.
Kiemelt kép: Getty Images