A kínaiak embergyökérnek hívják, latin neve Panax ginseng. Azt, hogy az ember régóta fogyasztja, szó szerint kell érteni: a ginzeng gyökeret évszázadok óta használják a Távol-Keleten. Az ázsiai ginzeng (ez az a bizonyos Panax ginseng) az Araliaceae család tagja, amelynek tagja az amerikai ginzeng (Panax quinquefolius) is, illetve az eleutheronak nevezett szibériai ginzeng (Eleutherococcus senticosus).
Viszonylag köztudott, hogy a ginzeng fokozhatja az energiát (nem véletlenül az egyetemisták egyik kedvelt étrend-kiegészítője), csökkentheti a vércukor- és koleszterinszintet, a stresszt, elősegítheti a relaxációt, jó hatással van a cukorbetegség karban tartására, sőt a merevedési zavarokra is. Gyulladáscsökkentő hatását a kozmetikai ipar is használja, nem meglepő, hogy egyre több arcápolóban találkozhatunk vele – különösen nagy favoritja például a koreai szépségiparnak. És ugyan a nyugati tudomány jó ideig nem ismerte el jótékony hatásait, egyre több kutatás látszik alátámasztani, hogy helye van az életünkben.
Emellett rákellenes hatású is lehet, bakteriosztatikus (vagyis leállítja a baktériumok sejtosztódását), öregedésgátló és antidepresszáns tulajdonságokkal is rendelkezik.
A fentiek mellett az elmúlt években számos kutatás vizsgálta a ginzeng és kivonatainak előnyeit a szájüreg egészségi állapotára nézve, és ezek arra jutottak, hogy a ginzeng bizony különböző hatóanyagaival segíthet a fogszuvasodás megelőzésében, és pozitívan járul hozzá a a parodontális betegségek, a foggyökér betegségeinek, a szájüregi rákoknak, a szájnyálkahártya betegségeinek kezeléséhez is. És itt még nincs vége: egyes tanulmányok szerint a ginzeng egyes frakciói antioxidáns hatással rendelkeznek, így szerepet játszhatnak az érelmeszesedés, a máj és a szembetegségek kialakulásának megelőzésében.
Mire jó a ginzeng?
De nézzük egy kicsit bővebben, hogy milyen jó hatásai vannak, és hogy melyeket bizonyította már a tudomány. Illetve hozunk néhány ginzengkivonatot tartalmazó terméket is.
Növeli az energiaszintet
A ginzeng segíthet serkenteni a fizikai és szellemi aktivitást azoknál, akik gyengének és fáradtnak érzik magukat. Egy 21 férfi és 69 nő bevonásával végzett tanulmány szerint a ginzeng jó eredményeket mutatott a krónikus fáradtságban szenvedő embereknél. Egy 2014-es tanulmány a rákkezelésben részesülő emberek körében megállapította, hogy a ginzeng segített csökkenteni a betegség okozta fáradtságot.
Élesíti kognitív funkciókat
A ginzeng javíthatja a gondolkodási folyamatokat és a megismerési képességeket. Egy 2018-as jelentés vizsgálta ennek az állításnak a pontosságát, és arra a következtetésre jutott, hogy az embereken és állatokon végzett vizsgálatok alapján a ginzeng összetevői képesek kezelni bizonyos kognitív hiányosságokat.
Ezek a vizsgálatok azt mutatták, hogy a ginzeng csökkentheti az oxidatív stresszt, ami a kognitív funkciók javulásához vezethet.
Egy 2016-os tanulmány, amely a koreai vörös ginzeng kognitív funkciókra gyakorolt hatásait vizsgálta Alzheimer-kóros betegeknél, szintén ígéretesnek találta. Arra a következtetésre jutott, hogy a koreai vörös ginzeng segített javítani a frontális agylebeny működését.
Gyulladáscsökkentő hatása van
A ginzeng csökkentheti a gyulladást. Egy 2020-as tanulmány szerint a ginzenozidok, vagyis a ginzeng aktív összetevői olyan útvonalakat célozhatnak meg az immunrendszerben, amelyek csökkenthetik a gyulladást.
Merevedési zavarokat kezelhet
Egy szisztematikus felülvizsgálat tesztelte a vörös ginzenget a kérdésben, és arra jutottak, hogy ígéretes a ginzeng a merevedési zavarok kezelésében. Egy 2012-es tanulmány 119, enyhe vagy közepes fokú merevedési zavarban szenvedő férfi bevonásával végzett vizsgálatot, ebben azt állapították meg, hogy a ginzeng bogyó kivonat javította az általános szexuális funkciót. Egy 2020-as megjelent klinikai vizsgálatban pedig a szexuális zavarokkal küzdő, menopauzán átesett nők voltak az alanyok. A vizsgálat végére azt találták, hogy a ginzenget kapók körében jelentősen javult a szexuális funkció, míg a placebót kapó nőknél kismértékben romlottak is az eredmények. Ennek ellenére további kutatásokra van szükség, hogy bebizonyosodjon, valóban hatásos megoldás lehet-e a ginzeng.
Influenza ellen is hatásos
A ginzeng egereken kifejtett hatásaival kapcsolatos kutatások lehetséges kapcsolatot sugallnak a ginzeng és az influenza, valamint a légúti szinciális vírus (RSV) kezelése és megelőzése között. Egy másik vizsgálat eredményei azt sugallták, hogy a vörös ginzeng kivonat javíthatja az influenzavírussal fertőzött emberi tüdőhámsejtek túlélését.
Csökkenti a vércukorszintet
Egy 2014-es tanulmány szerint a ginzeng segíthet a vércukorszint csökkentésében és a cukorbetegség kezelésében. A ginzenozidok befolyásolhatják a hasnyálmirigy inzulintermelését, és más mechanizmusok segítségével javíthatják az inzulinrezisztenciát. Azonban e kérdésben is további klinikai vizsgálatokra és a ginzeng gyökér szabványosítására van szükség annak megállapításához, hogy a ginzeng a cukorbetegség lehetséges kiegészítő terápiája-e.
Jó a bőrnek
Ha a finom vonalak és ráncok állnak a középpontban, a ginzeng segíthet: keringésfokozó, ami által felpörgeti a kollagénszintézist. Emellett antioxidáns tulajdonságai megvédik a bőrt a szabad gyököktől és más környezeti agresszoroktól, amelyek többek között kiválthatják a ráncok kialakulását. (De ne feledd, a bőröregedés látható jeleinek csaknem 80%-áért az UV-sugárzás, tehát a napártalom lehet a felelős.) Fakó a bőröd? Ginzeng. Hiperpigmentáció? Ginzeng. Bizony, tudományosan bizonyított, hogy csökkenti a melanin termelődését. Ezek mellett a bőr faggyútermelését is segít kiegyensúlyozni, de közben gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt az érzékeny bőrre is jó hatással van, akárcsak pattanások és pikkelysömör esetén.
A ginzeng mellékhatásai
Bár a ginzeng fogyasztása általában biztonságos, mint szinte mindennek, ennek is lehetnek mellékhatásai. Így ha ginzenget szedünk, és a következőket tapasztaljuk, hagyjuk abba az étrend-kiegészítő fogyasztását.
- fejfájás
- alvászavarok
- emésztési problémák
- a vérnyomás és a vércukorszint változása
- hasmenés
- szapora szívverés
- súlyos bőrreakció
- nőknél duzzadt mellek és hüvelyi vérzés
Fotos, hogy a ginzeng megváltoztathatja a vérnyomás-, cukorbetegség- és szívgyógyszerek hatását, beleértve a kalciumcsatorna-blokkolókat.
Soha ne szedjünk ginzenget és szívgyógyszereket egyidejűleg anélkül, hogy előzetesen konzultálnánk orvosunkkal!
A gyógynövény növelheti a vérzés kockázatát is, ha vérhígítókkal együtt szedik. A ginzeng készítmények alkalmazását nem javasolják várandósoknak, szoptatós kismamáknak, magasvérnyomásban és szívritmuszavarban szenvedőknek, illetve a 10 hétnél hosszabb, kúraszerű alkalmazása sem ajánlott.
Kiemelt kép: Getty Images/nőklapja.hu