Az egyensúlyt jellemzően ritkán veszik figyelembe az általános egészségügyi szűrővizsgálatok során, pedig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az elesések következtében történő balesetek száma évente több mint 37 millió esetben igényel orvosi ellátást, illetve hosszabb felépülési időt, ráadásul az egyik leggyakoribb halálozási oknak számít az idősebb korosztály körében.
De nemcsak emiatt lehet életmentő egy-egy egyensúlyvizsgálat – hívja fel a figyelmet egy 2022-es nemzetközi kutatás, miszerint azoknál az 51 és 75 év közötti felnőtteknél, akik nem tudtak tíz másodpercig egy lábon egyensúlyozni, az elkövetkező 7 évben 84%-kal volt magasabb a betegségek miatti halálozás kockázata, szemben azokkal, akik képesek voltak rá.
Betegséget jelezhet, ha nem tudunk fél lábon állni
De mindez persze nem csak az idősebbeket érintheti, hiszen a kutatók figyelembe vették az életkor, a nem, a testtömeg-index, a magas vérnyomás, a diabétesz, illetve különböző szívbetegségek hatásait is. A kutatásban több mint 1700, átlagosan 51 és 75 év közötti önkéntes vett részt (a páciensek körülbelül kétharmada férfi volt), akiket arra kértek, hogy karjaikat oldalra téve, tekintetüket előre szegezve álljanak fél lábon legalább 10 másodpercig. A résztvevők szabadon választhatták meg, hogy melyik lábat terhelik, és legalább háromszor próbálkozhattak, ha elsőre nem sikerült megtartaniuk az egyensúlyt.
A vizsgált alanyok közel 20 százaléka nem tudta elvégezni egyetlen alkalommal sem a feladatot: az 51 és 55 évüket betöltöttek 5 százaléka, az 56 és 60 év közöttiek 8 százaléka, a 61 és 65 év közöttiek 18 százaléka, a 66 és 70 év közöttiek 54 százaléka bukott el a teszteken. Az értékekből tehát látszik, hogy a kor előrehaladtával az egyensúlyvesztés kockázata is növekszik, ráadásul azok között, akik nem teljesítettek túl jól, magasabb volt az elhízottak, a szívbetegek, a magas vérnyomással és a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők aránya.
„Jellemzően egy 50-es éveiben járó embernek körülbelül 40 másodpercig, a 60-as éveiben 20 másodpercig, a 70-es éveiben 10 másodpercig kellene tudnia egy lábon egyensúlyozni. A statikus egyensúly többdimenziós probléma, és számos oka van, például neurológiai betegségek, ortopédiai problémák, látás, térlátás, mozgásszegény életmód, lassú reakcióidő és egyéb egészségügyi problémák. Ha nehéz egy lábon maradni, érdemes fontolóra venni az általános egészségi állapotunk kivizsgálását” – jegyezte meg Anat Lubetzky, a New York-i Egyetem Fizikoterápiás Tanszékének docense.
Mindez pedig azért is fontos, mert minél aktívabb és kiegyensúlyozottabb valaki, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy megfelelően működik az egyensúlyérzéke, illetve az immunrendszere. Dióhéjban:
aki 10 másodpercig képes tartani magát fél lábon, egyrészt kevesebb eséllyel esik el, másrészt fizikailag is aktívabb, ami fokozza a szívműködést, illetve az anyagcserét – magyarán csökken a betegségek és a halálozás kockázata.
A kutatók a teszteket követően több mint 7 éven át követték figyelemmel az alanyokat, és tekintettel arra, hogy javarészt az idősebbek teljesítettek rosszul, nem meglepő tehát, hogy az egyensúlyvesztés nagyobb halálozási kockázattal jár, gondoljunk csak az elesések magas számára. Csakhogy miután az alanyokat életkoruk alapján is összehasonlították, és kiszűrték az elhízást, illetve más egyéb egészségügyi problémákat (például gerinccsatorna-szűkületet vagy becsípődött idegeket), az eredmény aligha változott, és továbbra is többen vesztették életüket az elkövetkező 7 évben azok közül, akik nem tudták teljesíteni a feladatot.
Gyakorlással az egészségünkért
De nem kell megrémülni, egy kis gyakorlással mi magunk is tehetünk az egészségünkért – életkortól függetlenül. A kutatók szerint fontos, hogy mihamarabb azonosítsuk azokat az egészségügyi problémákat, amelyek negatívan befolyásolják az egyensúlyt, hiszen otthoni gyakorlással (nagyjából heti 2-3 alkalommal), illetve célzott fizikoterápiával korrigálhatjuk az állóképességet és a koordinációt. Ugyan idegrendszeri betegségek esetén ez nehezebb lehet, ezért csak akkor érdemes otthoni keretek között végezni, ha képesek vagyunk biztonsággal végrehajtani. Szerencsére az egyensúlyérzék minden korban fejleszthető némi gyakorlással: a jóga és a thai chi a kutatók szerint bombabiztos módszerek, és ha fél lábon állva is próbálkoznál, mindenképp tarts valamilyen kapaszkodót a közeledben!
Kiemelt kép: Getty Images