Bár lehet, hogy extra elővigyázatossággal járunk el az otthonunkban, elzárva tartjuk a köztudottan mérgező anyagokat, nagy hangsúlyt fektetünk a tisztaságra és a fertőtlenítésre, ám ennek ellenére vannak bizonyos vegyi anyagok, amelyeket egyszerűen nem kerülhetünk el.
És ezek bizony mérgezők lehetnek, akár kellemetlen tüneteket is okozhatnak, sőt, ha túlzottan kitesszük magunkat nekik, hosszú távon is károsíthatják az egészségünket. Alattomosan, hiszen nem igazán tudni, hogy az alábbi mind mérgező az otthonunkban.
Bolti számlák
Bár automatikusan jön, hogy összegyűrjük a blokkot, és a táskánkba vagy a zsebünkbe gyűrjük, a gasztroenterológusok óva intenek attól, hogy tapogassuk, túl sokat fogdossuk a vásárlást igazoló bizonylatot. Sok nyugtát hőpapírra nyomtatnak, ami azt jelenti, hogy vékony porbevonat fedi őket, amely előhívja a festéket. Ez a por BPA-t tartalmaz, egy endokrin rendszert károsító vegyi anyagot, amelyet összefüggésbe hoztak a mellrákkal, a cukorbetegséggel és a gyermekek hormonális rendellenességeivel.
Számos tanulmány kimutatta, hogy a BPA a bőrön keresztül szívódik fel, ezért fontos, hogy korlátozzuk a vegyi anyaggal való érintkezést. Ha nincs szükségünk a nyugtára, kérjük meg a pénztárost, hogy lehetőleg ne nyomtassa ki. Ha mégis muszáj, dobjuk is ki azonnal. Semmiképp ne tegyük a nyugtát olyan szatyorba, amelyben élelmiszereket, különösen nyersen fogyasztott termékeket tart. Végül pedig ügyeljünk arra, hogy a nyugta kezelése után alaposan mossunk kezet.
Bár törvényi okok miatt szükség van a nyugtákra – amelyek nyilvánvalóan a vásárlókat is védik, és nélkülözhetetlenek, ha a megvásárolt termékek minőségével kapcsolatosan kényszerülünk panaszt emelni – a zero waste mozgalom hívei régóta sürgetik a bolti számlák kiadásának racionalizálását. Bea Johnson, a mozgalom megteremtője, aki azzal vált híressé, hogy egy-egy év alatt csupán egy kis befőttesüvegnyi szemetet termel, azon ritka esetekben, ha na üzletláncban vásárol, mindig megkéri a pénztárost, hogy ne nyomtassa ki a számlát.
Mérgező az otthonunkban: a mosószerek
Az Environmental Working Group (EWG) vizsgálatai során rengeteg egészségre káros vegyi anyagot talált a népszerű mosószerekben. (Ezen a linken találhatók az F, azaz a legrosszabb besorolást kapott termékek – a szerk.) Ezek közül a leggyakoribbak – és a legártalmasabbak – a nonil-fenolok és a dioxán, amelyek vélhetően rákkeltőek, erősen irritálják a bőrt és a nyálkahártyát, és asztmát is okozhatnak. A fenolok ráadásul könnyen felszívódnak a bőrön keresztül, és vese- és májműködési zavarokat okozhatnak. Ha kétségeink vannak, válasszunk természetes összetevőjű mosószert, és ha allergiára vagy ekcémára vagyunk hajlamosak, keressük a hipoallergén verziókat.
Sütő- és lefolyótisztítók, erős zsíroldók
Sok sütőtisztító és lefolyótisztító nátrium-hidroxidot (más néven lúgot) tartalmaz, egy maró hatású anyagot, amely súlyos égési sérüléseket okozhat, ha bőrrel vagy szemmel érintkezik. Ezeket általában spray formájában árusítják, és extrém elővigyázatosságot igényel, hogy ne lélegezzük be, illetve hogy ne fújjuk szembe vagy a bőrünkre. Belélegezve több napig tartó torokfájást, maró érzést okozhat. A lefolyótisztítók is tartalmaznak nátrium-dioxidot, és veszélyesek lehetnek – ezért is van rajtuk a figyelmeztető utasítás.
Amikor ezekkel a mérgező anyagokkal dolgozunk, fontos, hogy mindig viseljünk kesztyűt, és gondoskodjunk a helyiség megfelelő szellőzéséről.
Kapcsoljunk be egy ventilátort, ha van, és nyissuk ki az ablakokat. Ha kicsi és zárt térben kell alkalmaznunk őket, a biztonság kedvéért viseljünk maszkot.
Mérgező az otthonunkban: rovarirtó spray-k és repellensek
A rovarok irtására illetve azok távoltartására alkalmazott vegyületek könnyen felszívódnak a bőrön keresztül és be is lélegezhetők. Azáltal mérgezik a rovarokat – és az embereket –, hogy megzavarják a megfelelő testfunkciókhoz szükséges neurotranszmittereket. Persze a néha-néha kifújt darázsirtó spray, vagy az elektromos szúnyogriasztókban alkalmazott folyadék vagy lapocska nem jelent veszélyt ránk nézve, érdemes arra ügyelni, hogy ne kerüljenek a bőrünkre ezek a vegyszerek, és ha mégis, azonnal mossuk le őket. A hosszan tartó kitettség viszont – mint például a mezőgazdasági termelők esetében – összefüggésbe hozható bizonyos rendkívül súlyos, krónikus megbetegedésekkel.
Kiemelt kép: Canva