A látszólag ártalmatlan szokásnak komoly ára is lehet.

„A vécécsészék rengeteg baktériumnak adhatnak otthont, különösen a használat utáni pillanatokban. Amikor a vécét anélkül húzzuk le, hogy előtte lehajtanánk a fedelét, a baktériumokat tartalmazó apró cseppek a levegőbe kerülhetnek, és két méter magasra is szállhatnak” – figyelmeztet egy orvostanhallgató a közösségi médiában. Mehraveh Seyyed Sayyah az Instagram felületére posztolva fejtette ki, hogy

ennek a látszólag ártalmatlan gyakorlatnak adott esetben komoly ára is lehet. 

Az olyan veszélyes baktériumok ugyanis, mint például az E.coli és a Staphylococcus a vécé leöblítése után a levegőbe kerülnek. Ha pedig mi még fölötte ülünk, a bőrünkön landolnak, akár komoly megbetegedést is okozhatnak. 

Az E.coli arról ismert, hogy súlyos gyomorfájdalmat, véres hasmenést és akár veseelégtelenséget is okozhat. A Staphylococcus pedig általában bőrproblémákban, például

kiütésekben és kelésekben nyilvánul meg, a véráramba jutva azonban tüdőgyulladáshoz vagy vér- és ízületi fertőzésekhez is vezethet. 

A tünetek általában legfeljebb hét napig tartanak, ha nincsenek szövődmények, de némelyik hetekig tart, és életveszélyes is lehet. Ennek elkerülése érdekében Seyyed Sayyah azt tanácsolja, hogy „az öblítés előtt mindig zárjuk le a fedelet”. 

Nem ez az első eset, hogy valaki a közösségi médiában kongatja a vészharangot a vécéhigiénia kapcsán. (A kulturált vécéhasználat kapcsán ebben a korábbi cikkünkben fogalmaztunk meg egy segélykiáltást.)

Korábban a Coloradói Egyetem szakértői egy olyan videót készítettek, amiben arra szerették volna fölhívni a figyelmet, hogy mennyire koszosak tudnak lenni a vécék. A legnagyobb videómegosztó felületen is látható felvételen (alább) élénkzöld lézerrel mutatták meg, milyen gyorsan terjednek szét a székletből és vizeletből származó részecskék a fürdőszobában.

A cseppek pedig, a levegőben megmaradva fertőzésveszélynek teszik ki az embereket. A kísérletet a Scientific Reports című folyóiratban dokumentálták. S ha mindez még nem lenne elég, arra is rávilágítottak, a kisebb részecskék hogyan tudnak az orrszőrhöz tapadni és onnan utat törni a tüdőbe.

Kiemelt kép: Getty Images