Melyek egy 8 osztályos gimnázium előnyei?

Kívül-belül megújult a Budapesti Német Iskola. Az eddig megszokott kiemelkedő értékek mellett a diákok csatlakozhatnak a MINT programba és idén ősszel egy iPad osztály is indul. A szeptember 9-i nyílt nap kapcsán többek közt ezekről a lehetőségekről is beszélgettünk Kulcsár Andrással, a magyar ág vezetőjével.

-––SZPONZORÁLT TARTALOM–––

A szülők számára talán egyértelműbb, miért válasszák a DSB-t (Deutsch Schule Budapest), ha 8 osztályos gimnáziumban gondolkodnak a továbbtanulást illetően, de hogyan lehet egy negyedikes kisdiák tetszését megnyerni?

Kulcsár András, a Budapesti Német Iskola magyar ágának vezetője
Fotó: Fábián Éva

Élményalapú tapasztalással. A nyílt napon a leendő kisdiákoknak iskolabemutató sétát tartunk, végig megyünk az osztálytermeken, elmeséljük a gyerekeknek és a szülőknek, hogyan is folyik itt az oktatás. Büszkén mondhatom, hogy a küllemében vonzó, modern épület ezen a hatalmas zöld, sokhektáros területen már önmagában meghozza egy gyerek kedvét ehhez az iskolához. Ugyanakkor a mai fiatalokat tagadhatatlanul vonzza a technikailag jól felszerelt számítógépterem és az okos tábla is. Szeptember 9-én, szombaton, 10 órától tartjuk a nyílt napunkat, amire jelenleg 4. osztályos, magyar diákokat várunk szeretettel. Ez a dátum azért is fontos, mert szeptember 15-ig lehet jelentkezni a nyelvi előkészítőnkre, ahol fél évig intenzíven csak németül tanulnak azért, hogy januárban megírva a központi felvételit – a 8 évfolyamos gimnáziumba -, bekerülhessenek hozzánk jövő szeptemberben 5. osztályba. A német nyelvtudás tehát az alapfeltétel, de természetesen, ha valaki már tud németül nem kötelező az előkészítőre járnia.

Hogyan zajlanak itt a mindennapok?

A DSB, avagy a Budapesti Német Iskola ténylegesen egy külföldi, német iskola Magyarországon, ami azt jelenti, hogy többségében német anyanyelvi tanárokkal, német tanterv és osztályozási rendszer szerint dolgozunk. A német osztályozási rendszer érdekessége, hogy egytől hatig és fordított sorrendben működik, tehát itt az egyes a legjobb jegy. Nagy hangsúlyt fektetünk a csoportmunkára, a kooperatív tanulási formákra, az egyéni kompetenciák fejlesztésére. Teljesen normális például az, hogy ha egy feladattal valaki előbb kész van, vagy adott területen kicsit ügyesebben mozog, az engedélyt kér, és körbemehet a terembe segíteni a többieknek. Gyakori a páros és a csoportmunka, a diákok így könnyebben megtanulnak egy projektet közösen előkészíteni és sikeresen prezentálni, erősödik a magabiztosságuk és gördülékenyebbé válik számunkra a nyilvános beszéd bármilyen formája.

A diákok több nyelvet is megtanulnak mire érettségire kerül a sor. Milyen nyelveket választhatnak?

Igen, nálunk a német és a magyar az alapnyelv, az angolt mindenki idegen nyelvként tanulja – ezekből felsőfokú nyelvtudással végez. Emellé a tanuló, ha szeretné, választhatja még plusz nyelvként a franciát vagy a spanyolt. Iskolánk nyelvi kínálata tehát kiemelkedő, ugyanakkor pont amiatt, hogy ne csak ezen a lábon álljunk, bevezettük a természettudományos tantárgyak erőteljesebb támogatását. A MINT (egy német rövidítés, betűszó: Mathematik-Informatik-Naturwissenschaften-Technik) azaz a matematika, informatika, természettudomány és technika tantárgyak összefoglaló neve. A MINT a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem csak a klasszikus órarend szerinti leosztásban foglalkozunk akár a kémiával, biológiával, hanem azok a diákok, akik ebben részt vesznek, komplex feladatokat, projekteket oldanak meg, tanórai és szakköri kereteken belül. Ez egy lehetőség nem kötelező mindenki számára.

A Budapesti Német Iskolában sűrű a programnaptár. Milyen események várhatóak a következő tanévben?

A DSB a magyar és német kultúra találkozásának iskolája: rendezvények, kulturális programok, sport és zenei szakkörök segítik ebben. Például az Atlétikai Világbajnokság alatt sportoló diákjaink, a Német Nagykövetség és a Német Atlétikai Szövetség eseményén vehettek részt. Tanévkezdéshez közel az Oktoberfest, de hogy gyakorlati példát is említsek, 10. osztályban lehetőség van a szakmai gyakorlatot, Magyarországon működő, nagy német cégeknél végezni, akikkel jó kapcsolatot ápolunk. A tanulmányi eredmények alapján az alapítványi iskolák rangsorában a legjobbak között van az iskola. Már 9. osztálytól egyetemi és pályaorientációs rendezvényekkel is támogatjuk a diákokat. Az iskolában van továbbtanulási tanácsadással foglalkozó tanárunk, és minden évben van egy pályaorientációs kiállítás, ahol külföldi egyetemek bemutatókat tartanak. 9.-ben tehát ki lehet választani az irányt, a 10. évben pedig a tudást megtámogatja a szakmai gyakorlat. A többszintű nyelvtudásnak és természettudományi ismereteknek köszönhetően nagyon sok diákunk a főiskolai, egyetemi tanulmányait Németországban folytatja.

Választható érettségi

A Budapesti Német Iskola gimnáziumában egy német és egy magyar oktatási ág is van: Az 5-8. évfolyamokon a német illetve német anyanyelvű tanulók az „A” osztályokban tanulnak, a magyar tanulók pedig az „S” osztályokban. Az „S” a „Seiteneinstieg” szót jelöli (magyarul: oldalról történő bekapcsolódás). A magyar gyerekek ezekben az években intenzíven tanulják a német nyelvet, hogy követni tudják a német nyelvű szaktantárgyak óráit. Néhány tárgyban már ezeken az évfolyamokon is kialakítunk vegyes tanulócsoportokat (részintegráció). A 9. évfolyamtól a német és magyar fiatalok vegyes osztályokban tanulnak, és közösen készülnek a német vagy a német és a magyar érettségire (teljes integráció). A német ág tanulói már korán elkezdenek különböző szinten magyar nyelvet tanulni. Ha tehát egy család a német “A” ágból úgy dönt, hogy hosszú távú tervei vannak Magyarországon, akkor lehetőség van arra, hogy amennyiben szervezési szempontból ennek nincs akadálya, a 8. évfolyam után a tanuló a magyar ágra váltson, és a német és a magyar érettségit is egyaránt letegye. A váltáshoz magyar nyelv és irodalomból alkalmassági vizsgát kell tenni. A Budapesti Német Iskola minden diákja a 12. évfolyam végén részt vesz a német érettségi vizsgákon, melynek sikeres lezárásával lehetőséget kapnak a németországi egyetemeken való továbbtanulásra. A magyar ágon tanuló diákoknak megvan a lehetőségük a magyar érettségi letételére is, mellyel jogosulttá válnak magyar egyetemeken történő továbbtanulásra. A német ági diákjaink számára lehetőséget biztosítunk a 9. osztály végén az ún. Hauptschulprüfungen, valamint a 10. osztály végén a Realschulprüfungen abszolválására.

Forrás: Budapesti Német Iskola 

A Budapesti Német Iskolánál 90%-ot meghaladó a továbbtanulási statisztika, ami egyértelműen azt jelenti, hogy a diákok nagyon is megszeretik, mi több megtanulnak tanulni, és sikerélményekkel fejezik be középiskolás éveiket. Mi az eredményesség receptje? 
Sok szó esett a német lehetőségekről ugyanakkor kiemelném, hogy a magyar gyerekek magyar érettségit is tehetnek nálunk. Ezt azért is fontos hangsúlyozni, mert a magyar érettségi bizonyítvánnyal növekszik a továbbtanulási lehetőségek száma. Bár sok végzősünk folytatja külföldön, de a Magyarországhoz ragaszkodók közül sokan, rögtön az érettségi után inkább a Semmelweisen, ELTE-n, Corvinuson tanulnak tovább. Az intézmény sikere talán abban is rejlik, hogy a Budapest Német Iskola két kultúra találkozásának iskolája. Sok diákunk német és sok magyar, de érkezik hozzánk gyermek például vegyes házasságokból, eleve két anyanyelvvel. Német iskola vagyunk Magyarországon, ugyanakkor a sok német rendezvény, tanulmányi versenyek és projektek mellett, a diákoknak ugyanúgy lehetősége van magyar tanulmányi versenyeken, magyar hagyományokon alapuló szalagavatón, ballagáson részt venni. A 8 osztályos gimnáziumnak továbbra is nagy előnye az, hogy nincs meg az az éles váltás, amit például egy kamaszodó nyolcadikos gyerek él meg középiskola választáskor. Ha egy negyedikes ügyesen megírja a központi tesztet és bekerül nálunk 5. osztályba, onnantól gyakorlatilag gyengéd átmenet 8.-ból 9. évfolyamban lépni.

Az iskola egyik vonzó újítása kétségkívül az, hogy a mindennapi oktatásba integrálja az okos eszközöket. Mit lehet tudni az iPad osztályról?

Az elmúlt időszakban sok minden megújult az iskolában kezdve a tantermek felszereltségétől, a gyerekek méretének megfelelő asztalokon és ergonomikus székeken, a folyosókon található ivókutakon át a beltéri és szabadtéri sportpályákig. Az újonnan kialakított, napernyőkkel ellátott terasz az egyik legkedveltebb közösségi tér, ahol akár ebédelni is lehet. Ami a technikai újításokat illeti, idén kilencedikben indul egy iPad osztály is, ahol a gyerekek a mindennapi, órarend szerinti oktatásban használják majd ezeket az okos eszközöket.

Fotók: Budapesti Német Iskola