idős férfi beteg egy kórházi ágyon, mellette egy idős nő, egymás kezét fogják, miközben az orvos egy papírról olvas fel valamit

Felfedezték a tüneteket, amik egy nappal előre jelezhetik a szívrohamot

A szívbetegek felénél a szívroham előtti napon ugyanazok a tünetek jelentkeztek.

A The Lancet Digital Health című folyóiratban a hét elején tettek közzé egy tanulmányt, amely szerint az emberiség egy óriási lépéssel került közelebb ahhoz, hogy csökkentse a hirtelen szívmegállásból következő haláleseteket – írja a The Independent.

Ez az új tanulmány egészen konkrétan arra jutott, hogy a hirtelen szívmegállást átélt betegek mintegy fele 24 órával a szívműködés elvesztése előtt ugyanazokat a tüneteket tapasztalta. A kutatók, köztük az amerikai Cedars-Sinai Medical Center munkatársai azt is megállapították, hogy a figyelmeztető tünetek nemenként eltérőek lehetnek:

a nőknél a légszomj volt jellemzőbb, míg a férfiak gyakrabban tapasztaltak mellkasi fájdalmat.

Ráadásul azokat a tüneteket is sikerült azonosítani, amelyek mindkét nemnél egyformán jelentkeztek. Ezek:

  • szívdobogás,
  • rohamszerű aktivitás,
  • influenzaszerű tünetek.

Mindez azért nagyon jelentős felfedezés, mert a statisztikák szerint azoknak, akiket nem kórházban, hanem például otthon ér hirtelen szívmegállás, mintegy 90%-a bele is hal az infarktusba. „A figyelmeztető tünetek felismerése (…) korai beavatkozáshoz, így a halál megelőzéséhez vezethet” – hangsúlyozta a tanulmány társszerzője, Sumeet Chugh egy nyilatkozatban.

A kutatás során a tudósok két folyamatban lévő tanulmány adatait vetették össze egymással, és mindkettő esetében a hirtelen szívmegállást megelőző egyes tünetek és tünetegyüttesek gyakoriságát figyelték, majd mindezt összehasonlították a szintén sürgősségi orvosi ellátást igénylő kontrollcsoportok adataival is. Az egyik tanulmányban 823 szívrohamot átélt ember adatai szerepeltek – és felükre igaz volt, hogy 24 órával korábban legalább egy tünetet tapasztaltak a fentebb említettek közül. A kutatók szerint a másik tanulmány is hasonló eredményekről számolt be.

„Ez az első olyan tanulmány, amely a figyelmeztető tünetek, tünetcsoportok és a küszöbön álló hirtelen szívmegállás kapcsolatát értékeli egy olyan kontrollcsoport segítségével, amelynek tüneteit dokumentálták és a rutinszerű sürgősségi ellátás részeként rögzítették” – mondta a kutatás fontosságáról Eduardo Marbán, a tanulmány egyik szerzője. A most publikált eredmények további kutatásokat inspirálhatnak, melyeknek segítségével idővel az összes jelző tünetet sikerülhet azonosítani, ennek eredményeképp pedig hamarabb nyakon csíphetjük a szívrohamot – akár jóval azelőtt, hogy bekövetkezne.

Kiemelt kép: Getty Images