Az idei nyaralásunk egyik azóta is sokat felemlegetett (bár nem kellemes) élménye volt, hogy lányom, miután nagy rössel beleivott a limondádéjába, valami furcsa állagú dolgot is beszippantott. A fura valamit kiköpve kiderült, hogy egy a limonádé mentái és narancskarikái mögött megbújó, meglehetősen erős testalkatú légy volt az illető.

Nemcsak ő, én is elsápadtam. De miután túltettük magunkat az első sokkon, és mivel napokkal később sem lett semmi baja, lassan megnyugodtunk, és a dolog a rémes események sorából az „emlékszel, mennyire frászt kaptunk” rovatba került át.

Ebben az esetben nem merült fel kérdésként, beleigyon-e lányom egy olyan italba, amiben légy úszkál: jó pár kortyot elfogyasztott boldog tudatlanságban, sőt, nulladik típusú találkozás is történt. Viszont sokunkkal előfordult már, hogy komoly dilemmában voltunk.

Mondjuk amikor nem ötforintos méretű volt az italba hullott légy, és nem egy pohár majdnem szódában haldoklott, hanem például apró gyümölcslégy esett egy pohár drága borba, vagy más alkoholos italba. Ilyenkor azért felmerült a kérdés: ha kibányásszuk az apró állatot, megihatjuk az italt?

Gyümölcslégy és baktérium

Tulajodképpen ártatlannak hangzó nevük ellenére a gyümölcslegyek (az úgynevezett Drosophila fajok) meglehetősen komisz jószágok. Amikor nem az italunkban pancsolnak, rothadó ételt esznek: szemetesekben, komposztkupacok tetején, illetve minden olyan helyen megfordulnak, ahol élelmiszer és élelmiszer-hulladék található. Sőt bekószálnak még a lefolyókba is! A rothadó ételekről tudjuk, hogy baktériumokban gazdagok, így az is gyanús, hogy a légy, aki ilyeneken mászkál és ilyesmit kóstolgat, legyen bármilyen apró és cuki nevű, vélhetően maga sem patyolattiszta. Nos, nagyon nem az. A legyek által lábaikkal felszedett baktériumok közé tartozik többek között az E.coli, a Listeria, a vérhast okozó Shigella és a szalmonella is.

Ezek bármelyike potenciálisan súlyos fertőzést okozhat még egészséges embereknél is.

Ha innen nézzük, nincs az a drága bor, amit ne kellene azonnal a lefolyóba öntenünk, ha netán gyümölcslégy közelítette meg. Tudományos bizonyítékok azonban azt mutatják, hogy nem eszik olyan forrón a kását.

Gyümölcslégy és bor

Vegyünk például egy még nem is olyan erős alkoholos italt, a bort. A bor jellemzően 8 és 14 százalék közötti alkohol-tartalmú, pH-értéke pedig savas, olyan 4-es és 5-ös érték között van. Ez a közeg gátolja a baktériumok szaporodását: többek között ezért is tárolható megfelelő körülmények között nagyon hosszúi ideig a bor, és ennek a tulajdonságának volt betudható az is, hogy a középkorban gyerek és felnőtt is inkább ezt itta, mint a sokszor szennyezett kútvizet. (Korábban egy a középkor higiénés szokásait taglaló cikkünkben írtunk róla, hogyan próbálták ólomtartályban tárolva fertőtleníteni az ivóvizet, és milyen végzetes következményekkel járt ez a gyakorlat.)

Több laboratóriumi vizsgálat is kimutatta, hogy

a bor alkoholjának és szerves savainak együttes hatása megakadályozza például az E.coli és a szalmonella növekedését.

Az, hogy a gyümölcslégy által a borba juttatott baktériumok okozhatnak-e komolyabb fertőzést, a lerakódott baktériumok számától és attól függ, hogy a baktériumok anyagcsere-képessége mennyire jó. Emellett számít az is, hogy a bor, amibe a légy esett, hűtött volt-e vagy sem. Egyes ételmérgezést okozó baktériumok számára ugyanis a hideg olyan anyagcsere-sokk, ami teljesen meggátolja szaporodásukat és növekedésüket. 

Fentiek együttesen arra utalnak, hogy bár a legyek által a borba juttatott kórokozók akár elég nagy dózisban is jelen lehetnek ahhoz, hogy megbetegedést okozzanak, nem valószínű, hogy végül fertőzést okoznak, mivel a közeg, amibe estek, nagy valószínűséggel elpusztítja, de legalábbis súlyosan károsítja őket. 

Második védvonal

Ha maradt is volna olyan baktérium, amit a bor vagy más alkoholos ital nem tudott elpusztítani, a még életben lévő kórokozók nem sokkal később az emberi gyomor erősen savas folyadékával találkoznak. Az ételmérgezést okozó baktériumok rendkívül érzékenyek a savra, amely károsítja a dns-üket, így a rendkívül erős gyomorsav akár meg is ölheti őket. A gyomorban emellett a baktériumoknak más halálos akadályokat is le kell győzniük: gondoljunk csak az emésztőenzimekre vagy épp az immunrendszerre, ami megint csak éberen figyeli a történéseket.

Fentiek figyelembe vételével tehát (hacsak nem undorodsz túlságosan), nyugodtan kiveheted az apró legyet és megihatod a bort. Sőt – bár ez utóbbit azért tényleg nem javasoljuk) – akkor sem lenne bajod, ha véletlenül lenyelnél egy apró gyümölcslegyet: az italod íze nem fog megváltozni, maximum kicsit magasabb lesz a fehérjetartalma.

Egészségedre!

Kimelt kép: Getty Images