Ez a legolcsóbb zsírégető: neked is van otthon

Jól tudjuk, hogy a sokak által vágyott karcsúbb alak titka elsősorban a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a kellő pihenés és a megfelelő folyadékbevitel. De azért jól jön egy kis segítség.

Nyugodtan bevallhatjuk, örömmel csapunk le bármi olyan extra segítségre, ami anélkül segíti a zsírégetést, hogy komoly egészségügyi kockázatot jelentene, vagy mélyen a zsebünkbe kellene nyúlnunk érte.

A koffein a világon a legtöbbet fogyasztott pszichoaktív anyag: a legtöbben kávé, tea vagy különféle üdítő- és energiaitalok közbejárásával szokunk rá. Mivel világszerte milliók fogyasztják ezeket az italokat, a kutatók régóta vizsgálják, milyen hatással van ezek koffeintartalma egészségi állapotunkra.

Vizsgálataik során (túl azon, hogy régóta kutatják a koffein keringési rendszerre gyakorolt hatását) többek közt arra voltak kíváncsiak, szerepe lehet-e a koffeinnek a vércukorszint szabályozásában vagy más anyagcsere folyatok irányításában. Egyes korábbi tanulmányok szerint

a vér koffeinszintje jelentősen (és igen kedvezően) befolyásolhatja például a testzsír arányát.

Ez az információ nemcsak esztétikai szempontok miatt fontos, de azért is, mert a magasabb testzsírszint megnövelheti a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, ezért bármilyen hatóanyag, ami csökkenti a testzsír arányát, orvosi szempontból is kiemelt figyelmet érdemel. 

Koffein és testzsír

Egy nemrégiben készült tanulmány eredményei megerősítik a korábbi feltételezéseket. Ez az új kutatás genetikai markerek segítségével állapított meg a korábban feltételezettnél is szorosabb kapcsolatot a vérben mért a koffeinszint, a BMI (azaz testtömeg index), és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata között. A svédországi Karolinska Intézet, a brit Bristol Egyetem, és a londoni Imperial College London közös kutatócsoportja szerint az adatok alapján a kalóriamentes koffein-tartalmú italokat a testzsírszint csökkentésének lehetséges eszközeként tarthatnánk számon. (Fontos, hogy itt cukormentességről, de nem édesítőszeres édesítésről van szó. Az utóbbi időben számos kutatás rávilágított arra is, hogy a mesterséges édesítőszerek nemcsak kedvezőtlen egészségügyi hatásokkal bírnak, de érdemben nem is járulnak hozzá a súlyvesztéshez.)

„Vizsgálatunkban azt találtuk, hogy a magasabb vérplazma koffein-koncentráció alacsonyabb BMI-vel és alacsonyabb testzsírszázalékkal társul” – írták a kutatók tanulmányukban. Emellett a magasabb vérplazma koffein-koncentráció a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatával is szoros összefüggésben volt.” – tették hozzá.

kávé és irodista

Szabad egy kávéra? (Fotó: Getty Images)

Koffein és keringés

A tanulmányban mintegy 10 000 ember adatait vették figyelembe. Ezeket az adatokat már meglévő meglévő genetikai adatbázisokból gyűjtötték ki, de újbóli vizsgálatukkor a koffein lebomlásával összefüggésbe hozható genetikai változatokra összpontosítottak, és figyelemmel voltak a koffein keringési rendszerre gyakorolt hatásaira is. Míg a koffeinszint, a testtömeg index és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata között jelentős összefüggés mutatkozott,

a vérben lévő koffein mennyisége és a szív- és érrendszeri betegségek, például a pitvarfibrilláció, a szívelégtelenség és a stroke között a kutatás nem mutatott ki összefüggést.

Ez utóbbi alátámasztja azon korábbi kutatások adatait, melyek szerint hiba volt korábban rossz színben feltüntetni a kávét: a koffeinfogyasztás mérsékelt emelése nemhogy árt, de a jobb szívegészséggel és az alacsonyabb BMI-vel is összefüggésbe hozható az emberek többsége esetében. Az új kutatás most még részletesebben kiegészíti azt, amit már tudunk a kávé szervezetre gyakorolt hatásairól.

Koffein és hőhatás

A kutatócsapat úgy véli, hogy a nemrégiben kimutatott összefüggés annak tudható be, hogy a koffein növeli a szervezetben a termogenezist (hőtermelést) és a zsír oxidációját (a zsír energiává alakításának hatékonyságát). Mindkettő fontos szerepet játszik az általános anyagcserében, ezért nagy jelentőségük lehet a zsírégetés gyorsításában is. Az ennél pontosabb ok-okozati összefüggés megerősítéséhez további kutatásokra lesz szükség, és a következtetésekkel is óvatosan kell bánni. Bár ez a tanulmány nagy mintát vett figyelembe, még így is lehetséges, hogy a BMI és a testzsír csökkenésében más tényezők is szerepet játszanak, olyanok, amelyeket ebben a tanulmányban nem vettek figyelembe.

Fontos emellett azt is szem előtt tartani, hogy a koffein szervezetre gyakorolt hatásai nem mind pozitívak. Ezt azt jelenti, hogy

körültekintően kell mérlegelni a koffeinfogyasztás előnyeit, és fontos figyelembe venni az emberek egyéni sajátosságait is, esetleges koffeinérzékenységüket is.

 „Miközben kisebb, rövid távú vizsgálatok már kimutatták, hogy a koffeinbevitel súly- és zsírtömeg-csökkenést eredményez, a koffeinbevitel hosszú távú hatásait nem ismerjük igazán” – intettek óvatosságra a kutatók. Figyelembe véve a koffein világszerte elterjedt fogyasztását, még csekély hatásai is fontos egészségügyi következményekkel járhatnak” –  írták a kutatók.

Koffein és mi

Szeptember elejével újraindultak a legdolgosabb hétköznapok. Ha munka miatt nem is, a gyerek óvodája, iskolája miatt megint hat, fél hét körül kell kelni a nyáron kényelmes reggeli indulás helyett. A legtöbben emelt mennyiségű koffeinnel próbáljuk átvészelni a helyzetet, és az élénkítő anyag ideig óráig valóban sebtapaszt jelent.

De akármennyire is kedvező hatása van az anyagcserénk szempontjából, ha a hajtósabb, koránkelős időszakokat szeretnénk ép ésszel megúszni, jobban tesszük, ha a különféle élénkítők helyett megpróbálunk sporttal és pihenéssel feltöltődni. Ahhoz, hogy hatórás keléssel kellőképp ki tudjuk aludni magunkat, tíz óra körül már ágyban kellene lennünk, és nem érdemes épp az alváson spórolni, mert kialvatlanul minden nehezebben megy. Ebben a korábbi cikkünkben a zökkenőmentes sulis reggelekhez adtuk tanácsot, egy másikban pedig arról írtunk, miért van nők esetében még nagyobb jelentősége az elegendő mennyiségű pihenésnek. 

Kiemelt kép: Getty Images