2001. szeptember 11-én, kedden megváltozott az egész addig ismert világunk.

2001. szeptember 11-én, kedden egy csapásra megváltozott az addig ismert világunk, amikor két repülőgép csapódott a New York-i World Trade Center ikertornyaiba. Az al-Kaida saját, Egyesült Államok elleni akciójának ismerte el a terrortámadást, majd az is kiderült, hogy további két gépet terveztek az USA fővárosa, Washington ellen irányítani. Ezek közül az egyik végül a Pentagonba, a virginiai Arlington megyében található amerikai védelmi minisztérium főhadiszállásába, míg a negyedik gép Pennsylvania állam vidéki területein csapódott be. A támadások közel 3000 ember halálát okozták.

22 évvel a New Yorkot ért szörnyű tragédia után még mindig lehetetlen feldolgozni a történteket. New York City, valamint azok élete, akik túlélték a támadásokat, de az egész világ is örökre megváltozott: nemzetek vezetői értékelték át korábbi döntéseiket,

újszerű intézmények, gyakorlatok és szabályozások jöttek létre világszerte.

9/11 után George W. Bush akkori amerikai elnök globális háborút hirdetett a terrorizmus ellen, Amerika közel-keleti jelenléte pedig megváltoztatta a regionális erőviszonyokat, ennek következtében robbant ki az arab tavasz, és mindez vezetett el végül az ISIS vagy Daesh néven ismert Iszlám Állam felemelkedéséhez is. Ezen kívül 9/11 előtt repülni is egyszerűbb, gyorsabb és stresszmentesebb volt – ugyanakkor egyértelműen veszélyesebb is –, továbbá a muszlimok elleni gyűlölet-bűncselekmények száma még mindig jóval meghaladja az ikertornyok leomlása előtti szintet (Amerikában és más nemzeteknél egyaránt).

9/11 hatásait azonban az előbb felsoroltaknál még egyértelműbben jelzi, hogy a mai napig folyamatosan gyűlik áldozatainak száma: a múlt héten azonosítottak két újabb személyt, akiknek a 2001. szeptember 11-i World Trade Center elleni terrortámadás követelte az életét – írta meg pénteken a CNN. A polgármesteri hivatal sajtóközleménye szerint a maradványok DNS-vizsgálata alapján most beazonosított férfi és nő az 1648. és 1649. számú áldozat – nevüket a családjaik kérésére nem hozzák nyilvánosságra.

Megrázó képsorok a katasztrófáról

NJ Burkett, az ABC tudósítója anno a New York-i helyszínen, közvetlenül a World Trade Center tövéből tudósított, amikor a déli torony hirtelen összeomlott. Burkett és operatőre ekkor szó szerint az életéért kezdett futni – küzdelmüket pedig a kamera és a mikrofon is megörökítette. A megrázó felvételeken az látható, ahogyan tömegek rohannak az óriási porfelhő és a törmelékek valóságos cunamija elől, miközben egymást bátorítják arra, hogy abba ne hagyják a futást. Valaki hangosan megjegyzi, hogy fogalmuk sem lehet, mit lélegeznek be mindeközben.

Íme, a szóban forgó videó:

„Nagyon nehéz megnéznem a videót, nagyon nehéz hallanom a hangomat rajta, mert tudom, hogy ha a dolgok másképp alakultak volna, akkor ez lett volna életem körülbelül utolsó húsz másodperce. Az elmúlt körülbelül két évtizedet azzal töltöttem, hogy a történtek elől menekültem, a poszttraumás stresszel csak úgy tudtam megbirkózni, hogy a munkának szenteltem minden időmet” – nyilatkozta Burkett a felvételről 2021-ben.

Kiemelt kép: A New York-i World Trade Center ikertornyai a Hudson folyóról nézve, 1975 körül – Fotó: Lambert/Archive Photos/Getty Images