Tudatosítanunk kell magunkban, hogy
az emberi kapcsolatok nem csak azt jelentik, hogy nem vagyunk egyedül, hanem mentális egészségi állapotunk, sőt fizikai egészségi állapotunk is függ tőle.
A modern, jól felkészült, a változásokat, igényeket követő idősotthont, mint új életformát, sok esetben ezért választják a beköltözők. Kardinális kérdés, hogy mit tud kínálni a kapcsolatok terén egy idősotthon. Alapvető, hogy a családi kapcsolatok fenntartásában segítse lakóit, erősítse a kötődést, akár közös programokkal, eszközökkel, akár a hozzátartozók bevonásával.
A többgenerációs családok megszűnésével sok idős ember nem kerül napi kapcsolatba a fiatalabb korosztállyal. Az Olajág Otthonok generációs projektjei során azonban óvodások, iskolások, sőt fiatal felnőttek is gyakran jönnek az intézményekbe. Éppen szeptember végén kerül sor az első – az óvodás korúaknál fiatalabb picúrokkal – történő találkozóra is. Közös foglalkozások, tudásátadás, érzékenyítés, szórakozás, élménygyűjtés céljait egyaránt szolgálják ezek a programok, illetve megtalálják a közös nyelvet a résztvevők.
A programok nagy része is a társas kapcsolatok építését szolgálja amellett, hogy az egyén is ki tud bontakozni. Kiscsoportos klubok (kártya, sakk stb.), ahol a hasonló érdeklődésűek találkozhatnak, beszélgethetnek, tartalmasan tölthetik az időt. Zenés-táncos rendezvények, melyek más típusú kapcsolódást segítenek elő, ahol maga a tánc, a zene is gyógyhatású, ha közben új ismeretségek, barátságok születnek, akkor a szórakozás, a közérzetjavítás mellett hosszú távú hasznuk is van.
Az idősotthonokra általában az jellemző, hogy az intézményen belül szerveznek társasági programokat. Az Olajág Otthonok egyik fő törekvése azonban az, hogy a lakókat összekösse az otthonokon kívüli élettel is. Idősügyi szervezetek tagjaként az Olajág Otthonok olyan rendezvényekre, programokra is el tudja vinni lakót, melyeket más idősklubok szerveznek. Sportcélú szervezetekkel együttműködve – pl. Országos Gyalogló Idősklub hálózat – a senior sport különböző formáit tudja úgy kínálni lakóinak, hogy azokon az ország minden tájáról vesznek részt időskorú emberek, sőt időnként még versengenek is egymással. A Senior Akadémia előadásaira nem csak külső szakemberek, de az intézményeken kívül élő idősek is meghívást kapnak.
Egyre nő azoknak a lehetőségeknek a száma, ahol az intézmények lakói találkozhatnak, közös, tartalmas időt tölthetnek otthonokon kívül élőkkel, legyenek azok hasonló korúak, vagy éppen fiatalabbak.
Nem véletlen, hogy az idősotthoni lét egyik fő előnye – a biztonság, az egészségügyi felügyelet stb. mellett – a társas kapcsolatok számának növekedése, a friss barátságok születése, olykor még párkapcsolatok, sőt házasságok kialakulása is. Az Olajág Otthonokban mindegyikre van példa bőven.