osz

Vajon tényleg tovább élnek azok, akik ősszel születtek?

A kutatók szerint egyre több bizonyíték utal erre.

Az asztrológia úgy tartja, hogy a születési hónap hatással lehet az életünkre. De vajon az évszakról is elmondható ugyanez? A németországi Max Planck Népességkutató Intézet 2001-es, illetve a Chicagói Egyetem 2011-es tanulmányai szerint teljességgel nem lehet kijelenteni, de lehet benne némi igazság.    

A Planck-tanulmány először Ausztria és Dánia őszi születésű lakosait követte nyomon, akik az észrevételek alapján valamivel tovább éltek, mint az év más időszakaiban születettek. A kutatók ezután az évente több mint 3500 órányi napfényben fürdő Ausztrália felé vették az irányt, ahol az évszakok ellentétesek Európával. A déli félteke őszi, bár kétségkívül napsütéses és tavaszias hónapjaiban (amit márciustól májusig számolnak) születettek pedig valamivel rövidebb ideig éltek, mint az európai ősz képviselői.

Eközben a Chicagói Egyetem 1500, a 19. század végén született ember adatait vette górcső alá a társadalombiztosítási nyilvántartások alapján, és azt találta, hogy mintegy 40%-kal többen élték meg a századik életévet (hogy mi tarthat életben bennünket 100 év fölött, arról itt olvashatsz), mint az év más évszakaiban született testvéreik vagy házastársaik. De mégis miért, illetve hogyan?

Életmód és genetikai öröklődés

A tanulmányok az élettartamot befolyásoló egyéb életmódbeli tényezőket, például az anyagi körülményeket is figyelembe vették, a megfigyelések alapján pedig kiderült, hogy a szociális helyzet aligha, míg a méhen belüli, illetve a születés utáni körülmények előbb befolyásolják a későbbi életszakaszban (nagyjából 50 éves kor körül) jelentkező örökletes betegségek előfordulását.

De nemcsak a csecsemő születésének hónapja az egyetlen, ami hatással lehet az élettartamra. A Chicagói Egyetem azt is megállapította, hogy az elsőszülött gyerekek (mindkét nem esetében) nagyobb valószínűséggel érik meg a 100. születésnapot. És hogy mégis miért? Egyrészt a szülők fiatalabbak, és jobb az általános egészségi állapotuk, másrészt az egyke újszülöttre fordított figyelem nem oszlik meg, ami fokozza a későbbi mentális és szociális fejlődést – írja a Scientific American.

osz

Fotó: Getty Images

De nem kell készpénznek venni

Az elsőszülöttekkel kapcsolatos megállapítások nem számítanak újdonságnak a világban, hiszen rengeteg tudományos megfigyelés született arról, hogy némileg előnyben vannak mind az egészségi állapot, mind pedig az iskolai teljesítmény tekintetében is. Korábban mi is írtunk arról, hogy az elsőszülött modellezi le leginkább a szülők viselkedését, így élen jár a gondoskodásban és a magabiztosságban. Mivel jó ideig egyedüli figyelmet élvezhet, az önbizalma is előbb indul fejlődésnek. A tanulmány szerzői szerint azonban a modern orvostudománytól és az országok helyzetétől kezdve a tápláló és minőségi élelmiszerek elérhetőségéig számos más ok húzódhat még a háttérben, így se kizárni, sem pedig teljességgel kijelenteni nem lehet, hogy minden esetben befolyásoló tényező lenne a születési sorrend és az évszak.

Emellett a kutatók az eredményeket előbb hozták összefüggésbe a szezonális étrenddel is, illetve az anya terhessége alatt elérhető táplálékokkal, mint magával a születési évszakkal. Ugyanis késő nyáron és kora ősszel (délen ez fordítva is igaz) a várandós kismama friss gyümölcsökből és zöldségekből jóval bőségesebb mennyiséget fogyaszthat, mint bármikor máskor az évben, ami a csecsemő egészségi állapotára, illetve a születési élettartamára is kihathat. De a szezonalitás azt is befolyásolhatja, hogy az anya milyen valószínűséggel esik át az adott évszakra jellemző fertőzéses megbetegedésen a terhesség alatt, illetve a magzat milyen gyakorisággal betegszik meg ugyanebben a születése után.

S. Jay Olshansky, a chicagói Illinois Egyetem közegészségügyi professzora a The New York Times kérdésére azonban mindenkit megnyugtatott:

„Nem szabad elfelejteni, hogy ez a populációkra vonatkozik, nem pedig az egyénekre. Egy egyén esetében a születési hónap nagyrészt lényegtelen. Ami igazán számít, az az életmódunk és a genetikai örökségünk.”

Kezünkben az irányítás

És külön jó hír, ha tovább szeretnénk élni, azért mi magunk is tehetünk. Korábban itt írtunk arról, hogy az egészségtudatos szokások sok-sok apró részletből tevődnek össze, és ha hozzáadunk ezek közül néhány egészséges szokást a mindennapjainkhoz, ajándékba kapott éveket nyerhetünk – évszaktól, nemtől és kortól függetlenül is. 

Kiemelt kép: Getty Images