Ugyan az uborkaszezon átvitt értelemben a politikailag és kulturálisan eseménytelen nyári hónapokat jelöli a médiában, az igazi ubiszezont valójában nagyon is imádjuk. Bár egész évben elérhető, a lédús zöldség hivatalos hazai idényét júniustól nagyjából október elejéig számoljuk, amikor nemcsak fogyasztjuk, de gőzerővel savanyítjuk, kovászoljuk is ezt az igazán sokoldalú szuperélelmiszert.
Azt már tudjuk, hogy az emberi szervezet számára kifejezetten egészséges: a rendszeres uborkafogyasztás csökkenti a koleszterinszintet, illetve számos ráktípus kockázatát, a benne található vitaminok pedig enyhíthetik az ízületi fájdalmakat, de mindemellett kitűnő szomjoltó is, hiszen nagyjából 95%-ban vizet is tartalmaz. És ez még nem minden! Az uborka tökéletesen hidratál, méregtelenít, könnyedén beilleszthető a diétába, kiváló saláta-alapanyag, ráadásul a kozmetikai ipar egyik kedvence is, mivel aligha akad olyan bőrtípus, amire ne lenne jótékony hatással. A hűtött uborkaszelet vagy a belőle készített pakolás nagyszerű filléres megoldásnak számít, ha feszesebbé, hidratáltabbá varázsolnánk az arcbőrt, a bennük lévő tápanyagok enyhítik a napégés tüneteit, és persze hajápolóként sem utolsó.
Szinte a „semmiből” is készíthetünk házi műtrágyát
Bár nem mindenkinek szokása meghámozni, a megmaradt uborkahéj – ami egyébként C-vitaminban, antioxidánsokban és különböző ásványi anyagokban is bővelkedik – a házi komposztálóban is tökéletesen teljesít. Bár héjával együtt fogyasztani a legegészségesebb, akkor sincs probléma, ha nem szereted, illetve nincs lehetőséged felhasználni biohulladékként. Még ha minimális gondozást is igényelnek, az atkák és molyok ugyanis télen-nyáron megtalálhatják az utat a szobanövényeinkhez – amire természetes kártevőirtó szerként az uborka héját is bevetheted, és amire a népszerű, kreatív tartalmairól és házi praktikáiról ismert örmény influenszer, Armen Adamjan hívta fel a figyelmet nemrég TikTok-on.
Egy próbát végül is megér, hiszen aligha árthatunk vele a növényeinknek. Íme, néhány mód, miként tudod egyszerűen újrahasznosítani a fel nem használt uborkahéjakat, hogy távol tartsd szobanövényeidtől a hívatlan betolakodókat!
A frissítő uborkás vizet a növények is szeretik
Ha mindent megtettél, mégis nehézkesen indul fejlődésnek a növényed, ez a tipp minden bizonnyal sokat fog segíteni. Mindössze annyit kell tenned, hogy fogsz néhány friss uborkahéjat (a kígyó, a kovászolni való és a fürtös is tökéletes), bedobod őket egy vízzel teli befőttesüvegbe, és hagyod, hagy ázzanak. Körülbelül 5 nappal később szedd ki belőle a héjakat, szűrd le a vizet, és tádáám, kész is a növények egészséges növekedését elősegítő káliumban és foszforban gazdag csodaszer – amivel bőven elég, ha háromhetente egyszer öntözzük a virágainkat.
A benne található alkaloid, illetve az uborka kesernyés illata ráadásul a kártevőket is taszítja, így ha természetes permetszerként használjuk, azt is megakadályozhatjuk vele, hogy az atkák és tetvek kárt tegyenek a levelekben.
A videót a folyamatról ide kattintva nézheted meg.
Uborkás mulcs
Ami a növényeket illeti, a hamu köztudottan intenzív trágya, mivel hasznos természetes fertőtlenítőszer, kálium- és foszfáttartalmának köszönhetően pedig hatékonyan képes serkenti a növekedést is.
Armen szerint a fenti trükk akkor is tökéletesen működik, ha nincs kedvünk vízzel pepecselni. Ez esetben tedd ki a napra száradni az uborkahéjakat, majd óvatosan, biztonságos körülmények között égesd el őket, hogy hamuvá váljanak – vagy dobd be pár percre a sütőbe, és pirítsd addig, míg őrölhetővé nem válnak. Ezután szórd a hamut vagy őrleményt a növény köré, és dolgozd bele a talaj felső rétegeibe, hogy a tápanyagok könnyedén felszívódhassanak (de ha ezzel sincs kedvünk bíbelődni, akár nyersen, apróra vágva is elkeverhetjük átültetéskor a virágföldben).
Hogy miért is jó, ha egészséges szobanövények vesznek körül bennünket, arról ebben a cikkben írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images