A szezonális étkezés egyidős a mezőgazdasággal. Mielőtt az élelmiszerek tartósítása elterjedt volna a világban, az emberek azt ették, ami a kertben (vagy a vadonban) megtermett, és ami már készen állt a betakarításra. Amiatt, hogy az éppen aktuális évszaknak megfelelően étkeztek, az ő étrendjük is kellően kellően változatos és kiegyensúlyozott lehetett az egész év során. De miért is lényeges szezonálisnak maradnunk manapság?
Egyrészt azért, mert
minél frissebb valami, annál egészségesebb és ízletesebb is
– hiszen azok a gyümölcsök és zöldségek, amelyek természetes módon érnek, és amelyeket röviddel a betakarítás után fogyasztunk el, nagyobb mennyiségben tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat, ellenben a hosszú utat megtett, élelmiszerboltok polcain landolt import termékekkel. Másrészt a csúcsidőszak helyben termesztett alapanyagainak megvásárlásával a magyar termelőket is támogathatjuk, valamint a bolygó szempontjából sem mindegy, hogy milyen hosszú utat tett meg egy-egy zöldség vagy gyümölcs a tányérunkig.
Sütőtök, a szezon slágere
Sokunk számára az ősz egyet jelent a sütőtökkel: a nevét viselő fűszerért (pumpkin spice) és receptekért ma már a fél világ rajong, a belőle készült kenyerekkel és édességekkel pedig aligha tudunk betelni ilyenkor. Nem beszélve isteni illatáról, ami köztudottan hangulatjavító hatású, pozitív emlékeket hív elő, és erős nosztalgiát ébreszt mindenkiben – amit ma már az emberi szaglásérzékelést kutató tanulmányoknak is sikerült bebizonyítaniuk. Bár a manapság divatos sütőtökös finomságok mértékkel fogyasztva teljesen megengedhetőek, mégsem érdemes hagyni, hogy a szezonális étkezés alappillérévé váljanak. A probléma persze nem a tökfélékkel, sokkal inkább a rengeteg cukorral és zsírral van, ami az évszak népszerű kedvencét kíséri.
Pedig a sütőtök lenyűgöző tápanyagprofillal büszkélkedhet: körülbelül 90%-a víz, zsírszegény, egy csészényi hozzávetőlegesen 49 kalóriát, 2 gramm fehérjét és 3 gramm rostot tartalmaz, de tele van béta-karotinnal és antioxidánsokkal is,
amit érdemes lenne ősszel kihasználni, hogy kellőképp felfegyverzett immunrendszerrel vághassunk bele a téli időszakba.
Utánajártunk hát, hogy milyen érdekességeket rejt ez a szuper alapanyag, valamint hogy miként fogyaszthatunk belőle minél többet – a legegészségesebb módokon!
A pumpkin spice latte néha teljesen tökmentes
A szezon egyik legnagyobb slágere, a sütőtökös latte tulajdonképpen alig, vagy egyáltalán nem tartalmaz tököt és őrölt tökmagot – kalóriát, cukrokat és telített zsírsavakat viszont annál inkább. Ráadásul magáról a fűszerről sem mondható el, hogy sütőtökben bővelkedne, hiszen javarészt gyömbérből, szegfűszegből, fahéjból és szerecsendióból állítják elő. Bár tény, hogy utóbbiak kifejezetten jót tesznek az immunrendszernek, feltéve, ha alapvetően egészséges ételek ízesítésére használjuk őket.
Ha nem szívesen mondanál le erről a kávékülönlegességről, kérd a kávézóban sovány vagy növényi tejjel, kevesebb sziruppal és tejszínhabbal! De ha igazán biztosra szeretnél menni, készítsd el otthon te magad a pumpkin spice latte egészségesebb verzióját, és ha egy kis extra lökést szeretnél adni az immunrendszerednek, szórd meg a tetejét házilag pirított tökmaggal!
Egy zöldség, ami gyakorlatilag gyümölcs is
Sokan zöldségként gondolnak a sütőtökre, de ha desszertekről és édes italokról van szó, sokkal inkább gyümölcsként funkcionál. Ha a termesztéséből indulunk ki, akkor zöldségről beszélünk, mivel a gyümölcsökkel ellentétben minden évben újra kell ültetni – de egyúttal gyümölcsként is szokás emlegetni, hiszen virágból fejlődő termése van. Érdekes, nem igaz?
Tekintsünk rá bárhogyan is, a húsos, nap érlelte termés sokoldalúan felhasználható – bár mivel nyersen nem kifejezetten édes, minden azon múlik, hogy hogyan készítjük el, valamint milyen hozzávalókkal párosítjuk. Van, aki szívesen keveri rizottóhoz, pürékhez (asszonypajtásunk, Balázs Barbi például ketchupot készített belőle – ez látható lentebb, a fotón), vagy egyszerűen csak megsüti és natúran fogyasztja, de kiváló főzelékként, illetve húsok, levesek és tészták mellé is. A lényeg, hogy egészséges és változatos alapanyagokkal társuljon – a lehető legkevesebb cukor hozzáadásával.
Fokozza a szív egészségét
A főtt, cukrozatlan sütőtök nagyszerű káliumforrás, ami a nátrium ellensúlyozásával képes mérsékelni a vérnyomást, magas rosttartalmának köszönhetően pedig a vér koleszterinszintjét is csökkenti. De bőségesen tartalmaz arginint, ami egy igen hatékony értágító hatású szemiesszenciális aminosav, ezáltal pedig szintén hatékony az érelmeszesedés megelőzésében.
Csodát tesz a látással
100 gramm sütőtök akár a napi ajánlott A-vitamin bevitel többszörösét is tartalmazhatja, emellett pedig bőségesen fellelhetők benne a szem egészségét biztosító lutein és zeaxantin aminosavak, amelyek nemcsak az időskori vakság vezető okát, a makuladegeneráció kialakulásának esélyét csökkentik, de a káros UV-sugaraktól is védenek.
Ha már fényvédelem…
Persze nem váltja ki a naptejet, de a sütőtökben lévő béta-karotin hatékony kiegészítő védelmet nyújthat a ráncokért, májfoltokért és a bőrrák magas kockázatáért felelő UV-sugarakkal szemben. A benne található C- és E-vitamin csökkenti a szabad gyökök által okozott károkat, és fokozza a kollagén termelődését is, ami segít megőrizni a bőr fiatalos és rugalmas állapotát.
Kiemelt kép: Getty Images